Wybory samorządowe 2010

Radio Wrocław | Utworzono: 2010-11-02 18:07 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Fot. mat. prasowe

SERWIS WYBORCZY RADIA WROCŁAW Z DNIA 19.11.2010

W ostatatnim dniu kampanii poparcie z najwyższej półki - prezes PiS Jarosław Kaczyński zapewnił, że ich kandydat na prezydenta Wrocławia Dawid Jackiewicz to najlepszy wybór. Dodał, ze spór między obecnym gospodarzem miasta Rafałem Dutkiewiczem a Platformą Obywatelską to tylko pozory. Jarosław Kaczyński uważa, ze oba środowiska mają zły wpływ na rozwój Wrocławia.

W tym tygodniu Wrocław przeżył parawdziwy najazd polityków z pierwszych stron gazet. Kandydata PO na prezydenta miasta Sławomira Piechotę poparł premier Donald Tusk. Jacka Uczkiewicza z Lewicy wspierał szef SLD Grzegorz Napieralski.

Dolnoślązacy w niedzielę wybiorą swoich nowych radnych oraz wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Głosowanie rozpocznie się o godz. 8.00 i potrwa do 22.00.

W Jeleniej Górze będzie druga tura wyborów prezydenckich - wynika z opublikowanego dziś sondażu, zamówionego przez Platformę Obywatelską. Wynika z niego, że PO może rządzić Jelenią Górą mając większość w radzie miasta, cieszy się lider PO i kandydat na prezydenta, Marcin Zawiła. W drugiej turze wyborów prezydenckich, według tego sondażu, wygra także Zawiła. Badanie zostało przeprowadzone telefonicznie 17 i 18 listopada.

Gorące dyskusje w internecie, setki publikacji w mediach, dziesiątki spotkań z wyborcami. Piotr Roman, kandydat na prezydenta Bolesławca ma nadzieję, że dzięki temu wszystkiemu wyborcy zostali przekonani choć do tego, by wybrać się w niedzielę na głosowanie. Piotr Roman jest jednym z 8 kandydatów na prezydenta Bolesławca. Kandydują też: Grzegorz Kunecki, Dariusz Jancelewicz, Bogusław Nowak, Józef Król, Irena Dul, Dariusz Kwaśniewski i Dominik Chodyra.

Kandydaci z Bolesławca, inaczej niż 4 lata temu, uniknęli procesów wyborczych. Negatywna kampania przeniosła się po prostu do internetu, mówi kandydat PO na prezydenta miasta Dariusz Kwaśniewski. Dziś kandydaci na prezydenta Bolesławca wezmą udział w ostatnich spotkaniach z wyborcami. Roześlą ostatnie ulotki i będą czekać na wyniki swojej pracy. Cisza wyborcza zacznie się dziś o północy.

"To była kampania, w której głos zabierali nie tylko kandydaci do samorządów. To właśnie mieszkańcy często prezentują ciekawe pomysły na rozwiązanie wielu problemów" - tłumaczył dziś na konferencji w Legnicy Michał Huzarski, kandydat SLD do Sejmiku naszego województwa. Jednym z takich przykładów jest pomysł na ogólnopolską akcję budowy żłobków. Członkowie SLD z legnickiego okręgu są przekonani, że zdobędą przynajmniej dwa mandaty w sejmiku.

Kandydatka Chrześcijańskiej Inicjatywy Społecznej potrafi zakoczyć. Na koniec kampani wyborczej Grażyna Ostrowska zaniosła do Kliniki Hematologii Dziecięcej przy Bujwida 20 tysięcy plastykowych nakrętek. Brzmi dobrze, ale jak się okazuje - podarunek wart jest 200 złotych. Mimo to, dyrektor placówki nie ukrywała radości "Grosz do grosza i zbudujemy nową siedzibę" - tłumaczyła.

Rozmowa z doktorem Robertem Alberskim (19.11.2010)

- Rywalizację kandydatów w wyborach samorządowych zdominowała wielka polityka - przyznał w Radiu Wrocław, doktor Robert Alberski.

Według politologa ten rok jest wyjątkowy.

Posłuchaj całej rozmowy:

Debata dziennikarska Radia Wrocław

Z sondażu Gazety Wyborczej wynika, że najwięcej mandatów zgarnie PO, na drugim miejscu jest właśnie komitet Dutkiewicza.

- Brak przewagi w radzie to jednak ogromny problem dla prezydenta Wrocławia - mówił w debacie dziennikarskiej Radia Wrocław, Jacek Harłukowicz z Gazety Wyborczej:

Z kolei Andrzej Jóźwik z TVP Wrocław uważa, że politycy po wyborach będą musieli zapomnieć o kampanijnych awanturach:

Cz. 2

Debata kandydatów do sejmiku województwa

Kandydaci do sejmiku województwa opowiadali o swoich pomysłach na rozwój Dolnego Śląska. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele dziesięciu komitetów. Rozmowa dotyczyła rozwoju regionu, ale też m.in. rozwoju regionalnych kolei.

Cz. I

Cz. II

SERWIS WYBORCZY RADIA WROCŁAW Z DNIA 18.11.2010

PO zastosowała się do wyroku sądu i zamieściła dziś we wrocławskich gazetach sprostowanie swojej reklamy. Jednak tuż obok tej informacji jest kolejne ogłoszenie, że na listach komitetu Rafała Dutkiewicza są osoby, które były w  komitecie honorowym Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. Prezydent miasta nie chciał tego komentować, ale po raz kolejny zaapelował do swoich - jak się wyraził - przyjaciół z PO:

Jacek Protasiewicz z PO apelu nie przyjmuje a co więcej podtrzymuje to co pojawiło się w reklamie:

Takie ogłoszenie ma się pojawić również jutro w gazetach.

Wrocławscy cykliści również nie odpuszczają prezydentowi. Dziś odwiedzili Ratusz i zadali zasadnicze pytanie - Dlaczego Rafał Dutkiewicz milczy w sprawie finansowania dróg rowerowych? Na to pytanie odpowiedział im rzecznik urzędu - Paweł Czuma:

Cykliści chcą, aby rocznie na rozbudowę infrastruktury miasto przeznaczało minimum 8 milionów złotych.

Kandydat PO na prezydenta Wrocławia Sławomir Piechota przedstawił na zakończenie swój honorowy komitet poparcia. Znaleźli się w nim politycy, adwokacji, ludzie kultury i naukowcy. Wśród nich nazywany ojcem dolnośląskiego samorządu Leon Kieres. Senator zapewnia, że Sławomir Piechota to dobry materiał na prezydenta:

Z kolei kandydat PiS na prezydenta Wrocławia Dawid Jackiewicz podkreślił, że na sercu leży mu dobro wszystkich mieszkańców. Złożył też deklarację, że jego partia w przyszłej radzie nie zgodzi się na żadne podwyżki dla wrocławian:

Kampanię powoli podsumowuje już też wrocławskie SLD. Jak mówi Leszek Cybulski kandydaci sojuszu nie wdawali się w awantury, przedstawiali rzeczowo i spokojnie swoje argumenty wśród mieszkańców .

W nowej radzie miejskiej kandydaci lewicy deklarują współpracę zarówno z Platformą Obywatelska jak i radnymi Klubu Rafała Dutkiewicza.

W Legnicy kandydat na prezydenta PO Janusz Mikulicz przedstawi listę najpilniejszych inwestycji, które ma zamiar realizować po wygranych wyborach. W czołówce - remonty głównych dróg: Chojnowskiej, Jaworzyńskiej i Bydgoskiej:

Mikulicz podkreślił też, że nie pozwoli, aby  planowana obwodnica przebiegała przez osiedle Piekary.

Swoje pomysły na miasto przedstawił też kandydat na prezydenta Jeleniej Góry, Marek Obrębalski. Polityk obiecał nie tylko nowe miejsca w żłobkach i przedszkolach, ale też obniżenie opłat dla drugiego i każdego następnego dziecka, które do nich trafi. Polityka rodzinna będzie jego oczkiem w głowie:

Marka Obrębalskiego popiera komitet Rafała Dutkiewicza. Na zwycięstwo w Jeleniej Górze liczy tez kandydat PO - Marcin Zawiła. Partia ocenia, że może też zdobyć 4 mandaty w sejmiku i większość w radzie miasta.

SERWIS WYBORCZY RADIA WROCŁAW Z DNIA 17.11.2010

Ostatnia prosta kampani wyborczej, ale politycy nie zwalniają tempa.
Z sondaży wynika, że wybory prezydenckie we Wrocławiu wygra obecny gospodarz miasta Rafał Dutkiewicz. Jego konkurent z PO Sławomir Piechota zapewnia, że się nie poddaje:

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna wspierał kandydatów Platformy Obywatelskiej w regionie. W Legnicy podkreślał zalety kandydata na prezydenta Janusza Mikulicza.

W Jeleniej Górze swoją kampanie prezydencką podsumowała kandydatka PiS Marzena Machałek. Zaapelowała też, by nie dawać wiary sondażom które pozbawiają ją szans na zwycięstwo

Szef SLD wspierał we Wrocławiu kandydatów sojuszu. Lewica liczy na 3 mandaty w Radzie Miejskiej i nawet 7 w Sejmiku Województwa. Grzegorz Napieralski podkreślał jak ważne to wybory:

Wrocławscy  politycy próbowali dziś udowodnić, że rady osiedli w mieście są skuteczne i potrzebne, bo dotykają najważniejszych problemów i są najbliżej ludzi. Podkreślali też, że każda taka jednostka powinna mieć swojego reprezentanta w Radzie Miasta.

- Kandydatów nie brakuje - mówi Igor Wójcik z Platformy Obywatelskiej:

Wanda Ziembicka - Has z komitetu Rafała Dutkiewicza chce większych uprawnień dla osiedlowych radnych.

I na zakończenie niepodziewany rozwód rzecznika prezydenta Wrocławia ....

Mimo sporów z Platformą Obywatleską u boku Rafał Dytkiewicza stał Marcin Garcarz, który do partii należał....do dziś. Urzędnik postanowił zrezygnować z członkowstwa w PO. Jak mówił Radiu Wrocław ostatnie działania Platformy w kampanii samorządowej przelały czarę goryczy. Chodzi m.in. o reklamę, w której partia ostrzegała Dolnoślązaków, że głos oddany na Dutkiewicza i jego kolegów to oddanie władzy w ręce PiS.

SERWIS WYBORCZY RADIA WROCŁAW Z DNIA 16.11.2010

Sąd apelacyjny ostatecznie rozstrzygnął spór o reklamę pomiędzy Rafałem Dutkiewiczem a Platformą Obywatelską. Prezydent Wrocławia to starcie wygrał.

Zobacz:
PO musi sprostować reklamę!

Proces przegrał dziś także Krzysztof Lewandowski - niezrzeszony kandydat na prezydenta Legnicy. Aktualny włodarz miasta, Tadeusz Krzakowski oskarżył go o bezzasadną obrazę na stronie internetowej. Przeczytał na niej, że jako prezydent - naraził miasto na milionowe straty. Autor słów powoływał się na raport NIK, ale nie potrafił znaleźć odpowiednich fragmentów:

Pozwany zapowiedział apelację.

Kolejny proces w Jeleniej Górze. 10 tysięcy złotych mają solidarnie zapłacić na rzecz Caritas wydawca i redaktor naczelny portalu internetowego Jelonka. Mają też przeprosić wicemarszałka Jerzego Łużniaka i szefa sejmiku województwa Jerzego Pokoja za publikację, w której pomówiono Łużniaka, że załatwił w zarządzie województwa półtora miliona złotych dla Pokoja. Wyrok nie jest prawomocny.

We Wrocławiu z kolei niespodzianka - prof. Tadeusz Luty wchodzi do polityki. Komitet Wyborczy Rafała Dutkiewicza ogłosił byłego rektora Politechniki Wrocławskiej swoim kandydatem na Marszałka Dolnego Śląska. Były rektor Politechniki Wrocławskiej zgodził się, bo według niego ekipa Dutkiewicza jest ponad podziałami politycznymi:

Profesor chciałby skupić się na edukacji w regionie.

Kampania to również wizyty polityków z pierwszych stron gazet. Do Wałbrzycha przyjechała dziś posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Nelly Rokita. Postanowiła osobiście przekonać mieszkańców do kandydata na prezydenta miasta -  Piotra Sosińskiego. PiS po raz pierwszy wystawiło swojego kandydata w wyborach. W ubiegłym roku PiS poparł Piotra Kruczkowskiego z PO.

Debata kandydatów na prezydenta Wałbrzycha - emisja 16.11.2010 godz. 17.00

(Posłuchaj obszernych fragmentów):

Cz. I

Cz. II

W Zgorzelcu o fotel burmistrza ubiega się doświadczony samorządowiec Wojciech Leszczyński. Ale i takim przydarzają się wpadki. Jak się okazuje, to jedyny kandydat na włodarza miasta z wykształceniem średnim. Co ciekawe jednak, jeszcze 8 lat temu, także przed wyborami samorządowymi, polityk chwalił się skończonymi studiami. Wtedy, czy teraz się pomylił?

W wyborczym wyścigu do najważniejszego fotela w Zgorzelcu Wojciech Leszczyński ma siedmiu konkurentów.

Dynamiczny i zrównoważony rozwój Jeleniej Góry – to główna idea programu wyborczego Marka Obrębalskiego, kandydata na prezydenta Jeleniej Góry. Jego konkurent - Marcin Zawiła mówił dziś natomiast, że w Jeleniej Górze niezbędny jest park technologiczny:

Na wybudowanie Jeleniogórskiego Parku technologicznego, jak mówi Marcin Zawiła, potrzeba 20 milionów złotych. Projekt ten, według kandydata jest możliwy do realizacji w ciągu kilku lat. Będzie też poligonem dla wyższych uczelni.

Dolny Śląsk musi się rozwijać w sposób równomierny - sojusz lewicy demokratycznej chce zlikwidować obszary biedy i bogactwa w regionie. Poseł Janusz Krasoń zapewnia, że sojusz ma konkretne pomysły na to jak wzmocnić współpracę samorządów z przedsiębiorcami:

Lewica liczy, że uda się jej to zrobić a w wyborach do sejmiku zdobędzie 6 mandatów.

Monopol władzy we Wrocławiu nikomu nie służy - mówił dziś w stolicy Dolnego Śląska Zbigniew Ziobro. Były minister sprawiedliwości wsparł w kampanii wyborczej Dawida Jackiewicza, kandydata tej partii na prezydenta miasta. Wiceprezes PiS wspominał m.in o bezpieczeństwie

Sławomir Piechota - kandydat PO na prezydenta Wrocławia mówił dziś z kolei o niewykorzystanym potencjale wód w stolicy Dolnego Śląska. Jego zdaniem potrzebny jest plan, który przyciągnie ludzi do inwestowania w Odrę:


SERWIS WYBORCZY RADIA WROCŁAW Z DNIA 15.11.2010

Poparcie od głowy państwa - premier Donald Tusk powiedział we Wrocławiu, że Sławomir Piechota to najlepszy kandydat na prezydenta tego miasta. Od tej osobistej rekomendacji PO rozpoczęła ostatni tydzień kampanii. Donald Tusk nie mógł się nachwalić obecnego posła PO. PO nie odpuszcza też sprawy związanej z procesem z Rafałem Dutkiewiczem.

Do sądu wpłynęło zażalenie na wyrok sprzed kilku dni. Wynika z niego, że partia ma sprostować nieprawdziwe informacje ze swojej reklamy. W ogłoszeniu napisano, że oddając głos na Dutkiewicza i jego kolegów, oddaje się władze w ręce PiS. Poseł Michał Jaros złożył dziś dokumenty w sądzie. Uzupełnione o kolejne dowody:

Chodzi m.in. o szefa dolnośląskiej Solidarności, który kandyduje do sejmiku województwa z komitetu Rafała Dutkiewicza. Jutro (16 listopada) sąd apelacyjny zdecyduje, czy przyjąć odwołanie i wyznaczyć termin rozprawy.

Wrocławski PiS nie komentował dziś tych wypowiedzi, ale prezes partii wywołał niemałe zamieszanie krytyką rządu. Według Jarosława Kaczyńskiego rząd zachowuje się jak wystraszony piesek w stosunku do Rosji. Chodzi o działania w sprawie katastrofy smoleńskiej. Szef rządu Donald Tusk powiedział we Wrocławiu, że są to kłamliwe opinie, ale nie chce wdawać się w dyskusję.

Przedwyborcze deklaracje cieszą wrocławkich kibiców. Na tydzień przed wyborami Rafał Dutkiewicz ogłasza że w przysżłym roku przeznaczy 10 milionów złotych na sport drużynowy.

Zobacz: Powrót wielkiej koszykówki do Wrocławia?

W Wałbrzychu coraz goręcej. Komitet kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta miasta złożył doniesienie do prokuratury o niszczeniu materiałów wyborczych. Według Piotra Kruczkowskiego reakcja była konieczna. Przeciw Platformie Obywatelskiej też zostało złożone doniesienie, dotyczące zbierania podpisów na niekompletnych listach kandydatów.

SERWIS WYBORCZY RADIA WROCŁAW Z DNIA 12.11.2010

Wrocławski sąd rozstrzygnął spór między prezydentem Wrocławia a Platformą Obywatelską. Sąd nakazał Platformie Obywatelskiej w ciągu 48 godzin opublikować sprostowanie i wpłacić 10 tys. zł na klinikę hematologii dziecięcej. Poszło o reklamę PO, w której partia ostrzega, że głosowanie na Dutkiewicza i jego kolegów to głos na Prawo i Sprawiedliwość. Sąd zakazał używać tego stwierdzenia do końca kampanii.

Politycy prześcigają się w pomysłach i obietniach. Sojusz Lewicy Demokratycznej namawiał go głosowania na kobiety. Na listach tego ugrupowania jest aż 40 proc. pań. Wiele z nich pochodzi z Partii Kobiet. Jej przewodnicząca - Monika Szymańska, która stara się o mandat radnej, podkreśla, że miastu potrzebny jest tzw. monitoring ubóstwa.

Chrześnijańska Inicjatywa Społeczna obiecuje z kolei zmiany w służbie zdrowia. Kandydatka na prezydenta miasta Grażyna Ostrowska przekonuje, że niezbędna jest budowa Nowej Sali Porodowej. Obiekt miałby spełniać europejskie standardy i służyć wszystkim mieszkankom. Jej zdaniem nasze szpitale borykają się z ogromnymi problemami. ChIS będzie też zabiegała o to, by władze miasta miały wpływ na decyzje NFZ.

Policja bada, kto usuwa plakaty wyborcze w Karpaczu. Znikają one każdej nocy i dotyczy to wszystkich komitetów wyborczych. Tymczasem miasto udostępniło na czas kampanii bezpłatnie swoje miejsca ogłoszeniowe. Ktoś jednak każdej nocy usuwa materiały wyborcze i komitety muszą naklejać nowe. Nowe będzie musiał nakleić także komisarz wyborczy, bo zniknęły także jego obwieszczenia.

Wrocławska Platforma Obywatelska rozlicza aktualne władze miasta z pieniędzy przeznaczanych na organizacje publiczne. Według kandydata na prezydenta - Sławomira Piechoty nie dostają one nawet połowy z tych środków, które deklaruje Rafał Dutkiewicz. Według PO miasto nie powinno też pobierać opłat od organizacji za wynajmowanie lokali.

Sytuację związaną z kampanią wyborczą komentowali też dziennikarze w Radiu Wrocław:

SERWIS WYBORCZY RADIA WROCŁAW Z DNIA 10.11.2010

Kandydaci w wyborach samorządowych nie próżnują - prezydent Wrocławia wystąpił do sądu przeciw Platformie Obywatelskiej. W jednej z gazet PO wykupiło ogłoszenie - napis brzmi - głosując na Dutkiewicza i jego kolegów oddajesz władzę w ręce PiS.

Zapowiedź procesu ostro krytykuje wrocławska lewica. Leszek Cybulski z SLD mówi, że kolejne przepychanki między prezydentem a Platformą nie przyniosą niczego dobrego:

Tymczasem w sądzie w Jeleniej Górze odbyło sie już 6 procesów w trybie wyborczym. Wiekszość dotyczyła odmowy wpisu na listę do sejmiku czy rady miejskiej. Sędzia Andrzej Wieja mówi, że to dopiero początek:

I zostajemy w Jeleniej Górze, gdzie pojawił się billbord informujący, że Józef Kusiak, kandyduje z SLD do sejmiku... województwa jeleniogórskiego. Problem tylko w tym, że taki sejmik nie istnieje od 12 lat:

Józef Kusiak już poinformował o pomyłce firmę, która przygotowywała jego billbordy.

Kampania samorządowa również w Legnicy. Dziś obecnego prezydenta miasta Tadeusza Krzakowskiego, który walczy o kolejną kadencję poparła eurodeputowana Lidia Geringer de Oedenberg. Jednak jak dodała jeśli prezydentowi nie uda się wygrać w I turze tragedii nie będzie:

W Legnicy o fotel prezydenta walczą cztery osoby.

Domagamy się połączenia tramwajowego na Psie Pole. Mieszkańcy tej dzielnicy protestowali dziś przed Urzędem Miejskim we Wrocławiu. Magdalena Razik, kandydatka PO do rady miejskiej uważa, ze taka inwestycja w tej dzielnicy jest konieczna:

Pod petycją o tramwaj na Psie Pole podpisało się kilkuset internautów.


SERWIS WYBORCZY RADIA WROCŁAW Z DNIA 09.11.2010

Krzysztof Lewandowski, jedyny bezpartyjny kandydat na prezydenta Legnicy, rozpoczął swoją kampanię od ostrego ataku na obecne władze miasta. Na spotkaniu z dziennikarzami przedstawił kopię zawiadomienia o przestępstwie, które złożył w prokuraturze. Z pisma wynika, że szefowie firm podległych prezydentowi narazili miasto na wielomilionowe straty.

Krzysztof Lewandowski zapowiada, że - jeśli zostanie prezydentem - uruchomi lotnisko i zainicjuje program wykorzystania źródeł geotermicznych, jakie mają przepływać pod Legnicą.

O źródłach, ale energii, rozmawiali dziś także kandydaci do Sejmiku Województwa. Na debacie we wrocławskim Ossolineum zjawiło się kilkanaście osób. Największą dyskusję wywołał temat odkrywki węgla brunatnego w naszym regionie. Piotr Żuk z SLD przekonywał, że problem gmin, które protestują przeciw odkrywce to problem prawny, nie wiadomo, kto o ewentualnych przesiedleniach mieszkańców miałby decydować - tłumaczył:

- O przesiedleniach nie może być mowy - mówi Jerzy Zieliński, radny i kandydat w obecnych wyborach z ramienia Komitetu Wyborczego Rafała Dutkiewicza:

Nie debacie nie było jednak mieszkańców, którzy mogliby zabrać głos w dyskusji.

We Wrocławiu walka toczy się z kolei o drogi. Sławomir Piechota, który stara się o fotel prezydenta miasta z ramienia PO przekonywał, że jeśli chcemy budować prawdziwą wrocławską aglomerację, musimy szanować sąsiadów, a nie traktować ich z góry . Wiele osób z ościennych gmin pracuje w stolicy regionu i zasługuje na wygodny i szybki dojazd.

"Drogi nie mogą konczyć się na granicy Wrocławia"  - przekonywał Sławomir Piechota

Jako przykład złego zarządzania powiatem PO podaje budowę nowej siedziby starostwa, na którą zaciągnięty został kradyt w wysokości 35 milionów złotych. Za te pieniądze - zdaniem platformy - można zmodernizować kilkadziesiąt kilometrów dróg powiatowych.

Na komunikację stawia też inny członek PO -  Krzysztof Bramorski. Polityk ubiega się o mandat radnego, ale swoją kampanię rozpoczął w terenie. Dziś można go było spotkać  we wrocławskich tramwajach i na przystankach tramwajowych. Cel - rozmowa z mieszkańcami o problemach komunikacji miejskiej.

Wrocławski PiS skupia się z kolei na biznesie. Według partii obecne władze miasta  ignorują potrzeby małych, lokalnych przedsiębiorców i skupiają się tylko na ściąganiu dużych zagranicznych firm.

To się musi zmienić - uważa kandydat na prezydenta miasta z ramienia PISu - Dawid Jackiewicz:

Kandydat domaga się także by miasto stosowało jak najdłuższe terminy dzierżawy nieruchomości dla przedsiębiorców. Tylko w ten sposób mogą rozwijać swoją dzialność i starać się o kredyty.


SERWIS WYBORCZY RADIA WROCŁAW Z DNIA 08.11.2010

Ratujmy wrocławski sport - Platforma Obywatelska wzywa władze miasta do stworzenia specjalnego funduszu na wspieranie drużyn z przeróżnych dziedzin sportu. Ważna jest piłka nożna i Euro 2012, ale na tym nie powinno się kończyć - mówi kandydat PO do rady miejskiej Wrocławia i były koszykarz Maciej Zieliński:

Kandydaci do rady od dziś zbierają podpisy pod petycją do władz miasta o powołanie wrocławskiego funduszu sportowego.

Z kolei w Legnicy kandydaci PO do samorządu kwestionują obecne plany władz dotyczące południowo-wschodniej obwodnicy miasta.
Kandydat Platformy na prezydenta Janusz Mikulicz mówi, że źle się stanie, gdy trasa przetnie osiedle Kopernika:

Kandydaci PO w Legnicy mają też pomysł na przeobrażenie w parkingi kilkunastów placów i nieużytków w obrębie osiedla Kopernik. 

O tempareaturze kampanii samorządowej można mówić dużo, ale we Wrocławiu jest ona raczej letnia. Tymczasem w mieście pojawiły się żółte plakaty z napisami - nasz owoc to lub nasz to as? Kto za to odpowiada - oficjalnie będzie wiadomo w środę. A nieoficjalnie? Na plakatach jest też napis kwrd.pl, który nietrudno zinterpretować jako Komitet Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Sztab do akcji plakatowej się na razie nie przyznaje. Tyle, że w środę na plakatach na pewno pojawi się obecny gospodarz miasta z młodymi ludźmi. Będzie to Rafał Dutkiewicz w komiksowym wydaniu - jak mówi jeden ze sztabowców chodzi o dotarcie do młodzieży i przekonanie ich, że warto wziąć udział w wyborach samorządowych.

Dziś pojawił się też apel o tym, że media powinny się włączyć w kampanię samorządową - poseł SLD Janusz Krasoń chce debat z udziałem kandydatów do sejmiku województwa. To właśnie tak m.in. zapadają decyzję dotyczące remontów dróg w regionie. To ważne bo - jak mówi polityk - zwykle najwięcej nieważnych głosów mieszkańcy oddają właśnie na radnych sejmiku:

Michał Huzarski z legnickiego sojuszu chce natomiast by radni sejmiku województwa po wyborach przestali w końców zajmować się tylko Wrocławiem, a spojrzeli też na inne miasta:

Radio Wrocław na przyszły tydzień planuje debatę z udziałem liderów list do sejmiku województwa.

Natomiast w Jeleniej Górze do debaty obecnego prezydenta Marka Obrębalskiego wezwał jeden z kandydatów Robert Prystrom. Dyskusję zaplanowano na piątek, w sali przy Jana Pawła II na Zabobrzu.

Okazuje się, że są już pierwsi kandydaci na radnych, którzy chcą pracować za darmo - jeśli oczywiście wygrają wybory. Dawid Chęciński z Marciszowa deklaruje, że nie będzie pobierał diety. Zobowiązał się do tego na piśmie i zaapelował do innych:

W gminie Marciszów kilka lat temu była próba stworzenia funduszu stypendialnego z wypłat radnych. Idea upadła bo nie było chętnych do składek.


SERWIS WYBORCZY RADIA WROCŁAW Z DNIA 07.11.2010

Przy liderach PO, w tym marszałku sejmu Grzegorzu Schetynie i ministrze kultury Bogdanie Zdrojewskim nastąpi prezentacja kandydatów do sejmiku województwa i samorządu w stolicy regionu. Początek o godz. 10.00 w budynku Starej Giełdy przy placu Solnym.

Wczoraj (6 listopada) w Legnicy obradował kongres PiS. w czasie spotkania partia prezentowałą swoich kandydatów w wyborach do samorządu.

Także wczoraj w Szklarskiej Porębie przedwyborcza konwencję zorganizował PSL.


SERWIS WYBORCZY RADIA WROCŁAW Z DNIA 06.11.2010

Platforma Obywatelska zainicjowała kampanię wyborczą w Bogatyni. W inauguracji wziął udział poseł Roman Brodniak, wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec i przewodniczący sejmiku Jerzy Pokój. Gwiazdą konwencji wyborczej był jednak kandydat na burmistrza, Stanisław Goszczycki, który zapowiada, że wbrew dotychczasowym praktykom odpolityczni Bogatynię. Goszczycki zapowiada też, że będzie otwarty na inwestorów. Zaprzeczył też plotkom, jakoby chciał np. zwolnić dyrektora ośrodka kultury. - Nie mam żadnej listy osób do zwolnienia – mówi.

Wałbrzyskie Prawo i Sprawiedliwość skompletowało ekipy, które wystartują w najbliższych wyborach samorządowych. Kandydaci będą się ubiegać o miejsca w Radzie Miejskiej oraz w Radzie Powiatu. Na listach znajdzie się 41 osób, w tym 17 kobiet. Najmłodszy kandydat ma 23 lata. To szeroka reprezentacja wałbrzyszan, mówi szef ugrupowania, Mirosław Bartolik. Wśród siedmiorga kandydatów na prezydenta miasta, jest także przedstawiciel PiS.

Kobieta może więcej - kandydatka ludowców na prezydenta Wrocławia Ilona Antoniszyn-Klik przedstawiła dziś swój program dla miasta. Jak mówi chce załatwiać sprawy zwykłych mieszkańców. - Począwszy od remontów chodników a na ścieżkach rowerowych skończywszy - mówi Ilona Antoniszyn - Klik.

Kandydatka PSL do końca kampanii zamierza też przeprowdzić kilka debat z wrocławianami o ich problemach.

Wrocławscy kandydaci na radnych stają do debaty. Punktem wyjścia mają być zakończone właśnie badania "Mój samorząd" przeprowadzone przez jedną z organizacji pozarządowych. Dyskusje poprowadzi komentator Radia Wrocław Leszek Budrewicz. Początek spotkania w klubie Falanser o godz. 20.00.

Natomiast kandydaci na prezydenta Wrocławia debatowali w piątek popołudniu o przyszłości największej inwestycji w mieście czyli nowym stadionie na Maślicach. W dyskusji nie weźmie udziału Rafał Dutkiewicz, który konsekwentnie odmawia spotkań z rywalami.

W środę został rozlosowany bezpłatny czas antenowy w Radiu Wrocław jaki przysługuje komitetom wystawiającym kandydatów w wyborach samorządowych. Dokładny harmonogram emisji znajduje się tutaj.


SERWIS WYBORCZY RADIA WROCŁAW Z DNIA 05.11.2010

Wrocławianie zawiedzeni - debata kandydatów na prezydenta pod hasłem "Trzy mecze i co dalej" nie przyciągnęła... samych zainteresowanych. W piątek popołudniu pojawiło się jedynie czworo z dziewięciu kandydatów na gospodarza miasta.

W debacie udział wzięli Jacek Uczkiewicz, Ilona Antoniszyn-Klik, Tadeusz Marczak i Anna Orzeł. Obecny gospodarz miasta z zasady nie bierze udziału w debatach przed pierwsza turą.

Też nieobecny na dzisiejszej debacie prezydenckiej Dawid Jackiewicz chce wrócić do koncepcji budowy w mieście Muzeum Ziem Zachodniach. Zapowiada też powrót do pomysłu nadania tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia nieżyjącemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Kandydat PiS nie przyjmuje argumentacji władz miasta, że nie miał on związków z miastem:

Dawid Jackiewicz chce też by zmieniona została nazwa Placu Społecznego na plac imienia Lecha Kaczyńskiego

Sławomir Piechota brata się z rowerzystami - dziś na wrocławskim rynku kandydat Platformy Obywatelskiej na prezyednta Wrocławia spotkał się z miłośnikami dwóch kółek:

Kandydat na wrocławskiego radnego z klubu wyborców Rafała Dutkiewicza Henryk Macała ma nie lada problem. Jego zdaniem przez błąd w oświadczeniu lustracyjnym figuruje w systemie IPN jako współpracownik Słuzby Bezpieczeństwa.

Kandydat na radnego zwrócił się wczoraj z oficjalnym pismem do IPN o autolustrację w trybie przedwyborczym.

Burmistrzowie i wójtowie niemal wszystkich gmin powiatu legnickiego apelowali dziś o poparcie dla Janusza Mikulicza ubiegającego się o fotel
prezydenta Legnicy. Wójt Prochowic, Halina Kołodziejska przypomniała, że obecny prezydent Legnicy nie zaprotestował w sprawie budowy kopalni węgla brunatnego.

Samorządowcy przyznali obecnemu prezydentowi Tadeuszowi Krzakowskiemu w piątek żółtą kartkę za brak wsparcia w tej sparwie.


SERWIS WYBORCZY RADIA WROCŁAW Z DNIA 04.11.2010

Wrocławska Platforma Obywatelska uruchomiła centrum informacyjne kandydaci na radnych od dziś dzwonią do mieszkańców i proszą o poparcie. Swoje dyżury przy telefonie zaplanował też kandydat PO na prezydenta miasta Sławomir Piechota:

Tymczasem PSL chce rozmawiać o transporcie zbiorowym we Wrocławiu. Kandydatka ludowców na prezydenta Ilona Antoniszyn-Klik mówi, że trzeba robić wszystko by przestał to być największy problem w mieście:

Kampania samorządowa we Wrocławiu przybiera na sile. W czwartek swoją konwencję wyborczą w mieście zaplanowało Prawo i Sprawiedliwość. Początek o godz. 17.00 w budynku NOT przy ul. Piłsudskiego.

Janusz Mikulicz przez 17 lat nieprzerwanie był wójtem Kunic. Dziś chce zamienić swój poselski mandat na fotel prezydenta Legnicy. Kandydat Platformy przekonywał w środę, że jeśli w najbliższych wyborach otrzyma poparcie mieszkańców, zwiększy wpływ legniczan na sposób zarządzania miastem.

Janusz Mikulicz zwrócił tez uwagę na nierówny rozwój Legnicy. Właśnie w czasach gdy był wójtem Kunic mieszkańcy peryferyjnej części miasta domagali się zmiany granic administracyjnych, bo przynależność do gminy dawała im szansę na remont dróg prowadzących do posesji.

Tymczasem w Wałbrzychu właśnie trwa kongres Prawa i Sprawiedliwości. Politycy przedstawili kandydatów do rady miejskiej i powiatu. Wśród nich jest 17 kobiet i 24 mężczyzn.  Najstarszy ma 67 lat, a najmłodszy 23. Większość to członkowie partii, ale nie tylko. Kandydaci pochwalili się też hasłem  - "Samorządowe prawo i sprawiedliwość".

Okazję do zapoznania się z programem i kandydatami do rady miasta mieli też dziś okazję zwolennicy Komitetu Wyborczego Wyborców Marcina Owczarka z Lubina. Na spotkaniu w ratuszu pojawiła się też jedyna kobieta, która powalczy o fotel Prezydenta Lubina -  Mariola Jolanta Kosenko.


SERWIS WYBORCZY RADIA WROCŁAW Z DNIA 02.11.2010

Platforma Obywatelska skrytykowała politykę komunikacyjną prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Kandydat PO Sławomir Piechota mówi, że w tej chwili ważniejsze od zapowiadanej przez władze budowy mostu wschodniego jest szybkie połączenie miasta ze Zgorzeliskiem na Psim Polu:

Jak słychać kampania wyborcza trwa w najlepsze. Do przekazania pieniędzy potrzebującym - kandydatów na prezydenta Wrocławia wezwała starająca się o mandat radnej z list SLD Agnieszka Prusak-Cybulska. Na sobotę w kinie przy ul. Piłsudskiego zaplanowano pokaz filmu o bezdomnych. Dochód z biletów ma wspomóc schronisko im. Brata Alberta. A potrzeby są ogromne - mówi kandydatka:

Bilety-cegiełki można kupić w kasie kina przed projekcją.

Swojego poparcia kandydatowi na prezydenta Lubina Józefowi Wawrzyniakowi z SLD udzielił szef sojuszu Grzegorz Napieralski.

DZIENNIKI RADIA WROCŁAW 15.11-19.11.10

Zobacz również:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~ania
2010-11-30 09:11:46
z adresu IP: (83.23.xxx.xxx)
Ocena: 1
Tylko głupiec potyka się dwa razy o ten sam kamień-"chcecie mieć drugą Irlandię-głosujcie na PO lub SLD."
~KWW
2010-11-12 15:38:21
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: 1
Masz dość obecnych polityków, którzy nie wywiązują się z obietnic, marnotrawią fundusze i nie spełniają Twoich oczekiwań? Jeśli tak, sprawdź to: www.skuteczniedoprzodu.pl
Reklama