Wygrana reprezentacji. Krótki występ Aleksandra Dziewy

PP/PAP | Utworzono: 2021-06-12 21:30 | Zmodyfikowano: 2021-06-12 21:30

Jedyny koszykarz Śląska Wrocław w kadrze nie miał zbyt wielu szans na zaprezentowanie swoich umiejętności. Aleksander Dziewa na boisku spędził tylko 5,5 minuty. Nie zdobył punktów i zanotował jedną stratę.

Polacy w pierwszej kwarcie dominowali, byli dokładniejsi i skuteczniejsi. Efektem tego była przewaga punktowa (19:11, 27:19). Goście kilka razy zgubili piłkę, mieli też rozregulowane „celowniki”. Tym niemniej nie pozwolili biało-czerwonym na jakiś spektakularny „odjazd”.

Druga część była już dużo lepsza w wykonaniu Meksykanów. Poprawili grę w defensywie, skuteczniej walczyli o piłkę pod własną tablicą. Przy stanie 27:24 trener gospodarzy Mike Taylor poprosił o czas. Wydawało się, że jego zespół wraca na właściwe tory, bo po trafieniu Michała Michalaka za trzy punkty wynik brzmiał 35:27. Końcówka kwarty należała jednak do ekipy z Meksyku. Na pierwsze prowadzenie (40:37) przyjezdnych wyprowadził Diego Orozco, a do przerwy było 43:37 dla gości.

Po przerwie to gospodarze musieli odrabiać straty. Zagrali znów tak, jak na początku spotkania. "Trójki” Michalaka i Adama Waczyńskiego, dynamiczne wejścia pod kosz Damiana Kuliga pozwoliły Polakom prowadzić po 30 minutach 61:58, co wyraźnie pobudziło dwutysięczną publiczność.

Gdy Jarosław Zyskowski w czwartej kwarcie wyprowadził swój zespół na prowadzenie 72:62, kibice odetchnęli z ulgą. Na krótko, bo goście walczyli do końca. Dobrze wykonywane rzuty osobiste pozwoliły Polakom utrzymać korzystny wynik.

W sobotnim meczu nie zagrali Mateusz Ponitka i Aleksander Balcerowski, którzy mieli indywidualne zajęcia z trenerem Dominikiem Narojczykiem.

Kadra Mike'a Tylora gliwickim zgrupowaniem i meczami kontrolnymi kończy przygotowania do turnieju kwalifikacji olimpijskich w Kownie (29 czerwca - 4 lipca). Rywalami biało-czerwonych w grupie B będą reprezentacje Słowenii oraz Angoli. Dwie najlepsze drużyny awansują do półfinału, a tam czekać ich będzie rywalizacja z zespołami Litwy, Korei Płd. lub Wenezueli. Tylko zwycięzca turnieju wywalczy awans do Tokio.

Polska - Meksyk 80:75 (27:19, 10:24, 24:15, 19:17)

Polska: Adam Waczyński 14, Michał Michalak 13, Jakub Garbacz 12, Aaron Cel 9, Damian Kulig 8, Łukasz Kolenda 8, Jarosław Zyskowski 7, Łukasz Koszarek 4, Dominik Olejniczak 3, Adam Hrycaniuk 2, Andrzej Mazurczak 0, Aleksander Dziewa 0.

Meksyk: Gabriel Oscar Giron Villarreal 17, Orlando Mendez-Valdez 14, Jorge Manuel Camacho Federico 13, Fabian Msael Jaimes Nava 8, Diego Armando Willis Orozco 8, Marco Antonio Ramos Esquivel 6, Jose David Estrada Stone 5, Alejandro Reyna Martinez 3, Omar De Haro Gutierrez 1.