Harry Connick, Jr. "Your Songs"

Andrzej Patlewicz | Utworzono: 2009-12-31 18:03 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Ale zanim Harry Connick, Jr. stał się gwiazdą musiał na ten sukces ciężko zapracować. Jego edukacja muzyczna zaczęła się dość wcześnie. Mając trzy lata zaczął grać na fortepianie. W 1973 r. już wystąpił z profesjonalnymi muzykami na Bourbon Street, a w wieku 11 lat nagrał debiutancki album, który zatytułował po prostu "11".

Po raz pierwszy publicznie wystąpił z zespołem jazzowym Dr Delf and the Killer Groove. Swój talent pianistyczny rozwijał w New Orleans Center for the Creative Arts u boku Ellisa Marsalisa (ojca Wyntona i Branforda). W 1985 r. ukończył Jesuit High School w Nowym Orleanie.

Po przeniesieniu się do Nowego Jorku zaczął studiować w Hunter College i w Manhattan School of Music, którą ukończył z wyróżnieniem.

Właśnie w Nowym Jorku został zauważony przez przedstawicieli wytwórni Columbia, która podpisała z nim kontrakt, a rok później ukazała się jego debiutancka płyta "Harry Connick, Jr." (1987). Odniosła wielki sukces, a Harry Connick, Jr. stał się w krótkim czasie laureatem dwóch nagród Grammy dla najlepszego wokalisty jazzowego za albumy: "When Harry Met Sally..." (1989) z piosenkami pochodzącymi z komedii romantycznej Roba Reinera oraz "We Are In Love" (1990).

W tym samym roku zadebiutował na Broadwayu w programie koncertowym "An Evening with Harry Connick, Jr. And His Orchestra". Zaczął też występować w filmach. Pierwsza rola aktorska to udział w dramacie wojennym "Ślicznotka z Memphis". Poza śpiewaniem znajdował czas na występy w programach telewizyjnych. Za swój udział w jednym z odcinków programu muzycznego PBS (Great Performances) w 2004 r., a potem w "Harry Connick, Jr. – Only You" – otrzymał nagrodę Emmy.

Na najnowszej płycie "Your Songs" wyraża prawdziwe uczucia, namiętności, które - jak się okazuje - nadchodzą dopiero z wiekiem i z doświadczeniem. Album zawiera 15 znanych standardów muzyki rozrywkowej. Jest wśród nich temat Jimmy Van Heusena i Sammy Cahna "All The Way", przebój nowojorczyka Billy Joela "Just The Way You Are", a także temat Hugo Perettiego i Luigi Creatone "Can't Help Falling In Love With You". Wśród tych znanych utworów mamy tu: Beatlesowski "And I Love Her", kompozycję Burta Bacharacha "(They Long To Be) Close To You", "Besame Mucho", "The Way You Look Tonight", "First Time Ever I Saw Your Face" (z repertuaru Eltona Johna "Your Song"), "Some Enchanted Evening", "And I Love You So", "Who Can I Turn To (When Nobody Needs Me)", Chaplinowski "Smile".

Pełen nostalgicznych wspomnień album Harry’ego Connicka, Jr. zamyka kompozycja Johna Lennona i Paula McCartneya "And I Love Her" - tym razem wykonana w duecie z Carlą Bruni. W sesji nagraniowej w Capitol Studio w Hollywood wzięli udział znakomici muzycy - wśród nich Wynton i Branford Marsalisowie, Romeo Lubambo na gitarze, Dan Higgins na alcie i wielu innych utytułowanych wykonawców.

Dziś Harry Connick, Jr. ma swój rozpoznawalny styl i smak. Te oryginalne utwory zostały zagrane w iście ekspresowym tempie, a to znaczy, że mamy do czynienia z wyjątkowymi muzykami, którzy podobnie jak Harry Connick, Jr. kontynuują tradycję, ale są też otwarci na nowe trendy.


Harry Connick, Jr. – "Your Songs"
Wydawnictwo: Columbia/Sony Music

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama