Skovoroda Fest we Wrocławiu na 30. rocznicę niepodległości Ukrainy

Radio Wrocław | Utworzono: 2021-08-18 11:45
A|A|A

fot. mat. prasowe

Festiwal Skovoroda Fest 2021 jest II odsłoną corocznych obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy organizowanych we Wrocławiu przez Fundację Ukraina. W tym roku Festiwal nabiera szczególnego znaczenia, będąc częścią obchodów 30-lecia Niepodległości Ukrainy, w tym również ogólnopolskiej inicjatywy ukraina30.pl. Tradycyjnie obchody będą okazją do międzykulturowej integracji wrocławian i poznania współczesnej ukraińskiej kultury, a także prezentacji inicjatyw kulturalnych, które powstają w stolicy Dolnego Śląska.

Autentyczność Grygorija Skowovody

Skovoroda Fest to Festiwal twórczej, wielokulturowej współpracy nazwany na cześć ukraińskiego filozofa Grigorija Skovody. To historyczna postać uosabiająca otwartą, świadomą, inteligentną, postępową Ukrainę. Według Skoworody warte uznania jest życie w harmonii z samym sobą i autentyczność. Żył on zgodnie z głoszonymi ideami – minimalizował zbędne rzeczy, zajmował się kształceniem swojego umysłu.

- Z szacunkiem do tradycji, Festiwal ma na celu pokazanie współczesnej twarzy ukraińskiej i polskiej (a w przyszłości też innej zagranicznej) kultury. Prezentujemy muzykę, która rozbrzmiewa obecnie na scenach i w radiu, a także sztukę i rzemiosło stworzone, być może, rękoma naszych sąsiadów. "Skovoroda to postępowa muzyka oraz współczesna kultura, która łączy i inspiruje - zapowiada organizatorka Festiwalu Yulia Markus.

Zespoły nie do przegapienia

Dokładnie w Dniu Niepodległości Ukrainy, 24 sierpnia, plac i scena przed Impartem wypełnią się dźwiękami i barwami współczesnej kultury - ukraińskiej i polskiej. Wystąpi między innym znany i lubiany wrocławski zespół posiadający ukraińskie korzenie - “VMVD/Vymyrauci Vydy”- oraz muzyczno-teatralny zespół Dakh Daughters, który podbił już serca polskich odbiorców.

Wywodzący się z kijowskiego teatru eksperymentalnego Dakh Daughters to projekt muzyczno-teatralny, stanowiący mieszankę różnych stylów i gatunków. Ich twórczość łączy muzykę ludową, etniczną, pop, kicz, dark cabaret i wyrafinowaną salonowość z tekstami ukraińskich klasyków, rapem i folklorem. Kreatywne i unikalne podejście uczyniło z zespołu symbol walki Ukrainy o demokrację. Zespół składa się z grających na piętnastu instrumentach, śpiewających w kilku językach i dialektach, siedmiu młodych dziewczyn, które adaptują w swojej muzyce teksty znanych postaci kultury ukraińskiej i nie tylko, takich jak Taras Szewczenko, William Szekspir, Josif Brodski czy Charles Bukowski.

Kolejny wykonawca na festiwalowej scenie to Vymyrauci Vydy (ukr. Вимираючі Види) - nowy, niezależny ukraiński zespół. Ich teksty zatapiają najpotężniejsze morskie statki i tworzą całe miasta, a muzyka sprawia, że nawet twardziele zaczynają szlochać. Którego uczestnikom nieraz przyszło ryzykować życiem w trakcie twórczych starć. Zaistnieli we Wrocławiu i najbardziej się utożsamiają z gatunkiem folk-rock.

Na zakończenie Skovoroda Fest, o 23:00 w Stacji Dizajn zagra nowa lokalna perła - wrocławski zespół Pay Your Surgeon. To grupa “zgranych” przyjaciół, którzy postanowili wyjść ze swoją muzyczną pasją i dzielić się nią z ludźmi. Zespół gra głównie covery różnych artystów, a z drugiej strony tworzy też własny repertuar.

Jarmark rękodzieła i film przełamujący stereotypy

Za element współczesnej kultury możemy też uznać współczesne rzemiosło - twierdzą organizatorzy i zapraszają na niezwykły jarmark. - Wśród wystawców będą producenci biżuterii ze szklanych koralików i kryształów oraz srebrnej biżuterii tworzonej tradycyjnymi jubilerskimi metodami. Do zakupu będą dostępne również organiczne kosmetyki, artykuły zoologiczne, robione na drutach koszyczki, czapki i rękawiczki. Poza tym zaprosiliśmy producentów ceramiki i lokalną pracownię szkła. Zatem dla każdego coś dobrego” - zdradza szczegóły specjalistka ds. wydarzeń - Yelyzaveta Yakunina.

Dodatkowe atrakcje dla dzieci i dorosłych przygotowali także partnerzy Festiwalu - Transfer Go i Grupa Impel.

W ramach obchodów odbędzie się także specjalny pokaz (dokładna data będzie podana niebawem) filmu dokumentalnego „Poza własne granice”, nagranego przez Fundację Ukraina. Czterech bohaterów - Ziad, Valentina, Rinku i Gregor - udowadniają w nim, że „obcość” nie powinna kojarzyć się ze strachem. Każde z nich, buduje lokalne społeczeństwo, łamie bariery wykluczenia i odkrywa osobistą niezależność. Wrocław, miejsce, które dziś nazywają domem, jako piąta postać na ekranie jest jednocześnie ich przyjacielem i wrogiem.

Obchodzi cała Polska

Festiwal Skovoroda Fest jest częścią ogólnopolskich obchodów 30. rocznicy Niepodległości Ukrainy - Ukraina 30 PL, w ramach której przedstawiciele środowisk społeczno-obywatelskich w Polsce zapraszają organizacje pozarządowe, samorządy, szkoły, biblioteki, domy kultury, media, środowisko akademickie, przedsiębiorstwa i osoby prywatne do wspólnego świętowania rocznicy Niepodległości Ukrainy.

Z dużej sceny Impartu życzenia z okazji rocznicy życzenia złożą przedstawiciele miejskich i regionalnych instytucji oraz osoby ważne dla ukraińskiej społeczności.

Festiwal SKOVORODA FEST odbywa się m.in. w ramach projektu “Program integracyjny Ruska 46A”, który współfinansowany jest przez Gminę Wrocław.

Więcej o wydarzeniu TUTAJ

Szczegółowy harmonogram Festiwalu SkovorodaFest:

Scena duża na placu przed Impartem:
18:00 - otwarcie strefy (warsztaty dla dzieci, targowisko hand-made)
19:00 - Otwarcie koncertu
19:05 - występ zespołu Gatunki zagrożone/Вимираючі види (PL-UA)
20:00 - Słowo od partnerów - Życzenia z okazji 30 Rocznicy Niepodległości Ukrainy
20:30-22:00 - występ zespołu Dakh Daughters
Afterparty od 23:00 (Stacja Dizajn) koncert wrocławskiego zespołu PayYourSurgeon.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama