Wrocław: Rozpoczyna się XXIV Dolnośląski Festiwal Nauki

PP/PAP | Utworzono: 2021-09-16 11:05
Wrocław: Rozpoczyna się XXIV Dolnośląski Festiwal Nauki - fot. Dolnośląski Festiwal Nauki
fot. Dolnośląski Festiwal Nauki

Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu „Od Science fiction do Science” nawiązuje do obchodzonej w tym roku setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema. Uzupełnia je cytat z “Bajek robotów”: „Nauka objaśnia świat, ale pogodzić z nim może jedynie sztuka”. Tematyka wydarzeń obejmować będzie wszystkie dziedziny naukowe, a także kulturę i sztukę, promować będzie też sport oraz zdrowe odżywianie.

Podczas czwartkowej inauguracji festiwalu rektorzy wyższych uczelni Wrocławia odczytają jedną z bajek Lema. Czytanie poprzedzi mini wykład prof. Marcina Czerwińskiego z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN opisujący krótko życiorys pisarza. Inaugurację poprowadzi dr hab. inż. Ryszard Polechoński, prof. UPWr i Środowiskowy Koordynator DFN.

Pierwsze wydarzenia festiwalowe odbędą się w piątek. Tego dnia odbędzie się m.in. wykład prof. Jana Miodka „Stanisław Lem – wiedza i kreacja językowa”. Wrocławski językoznawca przedstawi literaturę Lema w ujęciu języka, jakim autor posługuje się w swojej twórczości.

Propozycji związanych z obchodami Roku Lema nie zabraknie też w kolejnych dniach festiwalu. Będą to pokazy, filmy i wykłady, podczas których uczestnicy zastanowią się m.in., czy twórczość Lema ma potencjał do adaptacji filmowych oraz wysłuchają opowieści o życiu najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki naukowej.

Szereg wykładów z zakresu kryminalistyki złoży się natomiast na wydarzenie p.n. „CSI: Kryminalne zagadki Wrocławia”.

Wrocławską edycję XXIV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zakończy transmitowana online gala finałowa. Gośćmi specjalnymi spotkania będą dolnośląscy medaliści: Renata Mauer-Różańska, Paweł Rańda i Maja Włoszczowska.

We Wrocławiu festiwal zakończy się 22 września. Po tym dniu wydarzenia festiwalowe będą odbywać się m.in. w Legnicy, Głogowie, Bolesławcu, Jeleniej Górze czy Wałbrzychu. Impreza potrwa do końca października

Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach DFN są bezpłatne, na niektóre spotkania obowiązują jednak zapisy. Szczegółowe informacje na temat festiwalu dostępne są na stronie festiwal.wroc.pl

Element Serwisów Informacyjnych PAP
Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.