Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band "Complexity In Simplicity"

Andrzej Patlewicz | Utworzono: 2009-11-19 19:50 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Wraz z tą płytą Paweł Kaczmarczyk wszedł do grona polskich muzyków jazzowych, którzy - jak Leszek Możdżer, czy Marcin Wasilewski - nagrywają dla zagranicznych wytwórni. Jest pierwszym muzykiem z naszego kraju, który udanie zabłysnął w barwach monachijskiej firmy, konkurującej z mieszczącą się również w Monachium wytwórnią ECM.

Kariera Pawła Kaczmarczyka rozwija się w zawrotnym tempie. Muzyk ma na koncie wiele nagród, mnóstwo koncertów i udany album wydany w jednej z ważnych jazzowych oficyn wydawniczych. Ta płyta - "Complexity In Simplicity" - jest przepustką do międzynarodowego rynku jazzowego, a to stwarza jedyną okazję dla tak młodego artysty.

Pianistykę Pawła Kaczmarczyka można rozpatrywać w kategorii energetycznej – to wynik jego osobowości. Kaczmarczyk jest w dużej części autorem wykonywanych przez siebie kompozycji. Zostawia duży margines swobody, niedopowiedzenia. Jak sam mówi, "nie lubi na estradzie samotności", stąd też tak duży udział muzyków młodego pokolenia na tym krążku: Radek Nowicki (sax. sopr.), Tomasz Grzegorczyk (sax. ten. klarnet basowy), Grzech Piotrowski (sax. sopr.), Łukasz Poprawski (sax.alt.), Jerzy Małek (trąbka), Rafał Sarnecki (gitara), Wojciech Pulcyn (kontrabas), Michał Barański (kontrabas), Łukasz Żyta (perkusja), Paweł Dobrowolski (perkusja), Bogusz Wekka (instrumenty perkusyjne).

"Complexity In Simplicity" ("Złożoność w prostocie") jest w pewnym stopniu nawiązaniem do poprzedniej płyty "Audiofeeling", stąd też autor firmuje ten album jako Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band ze sporą grupą muzyków, którzy oczywiście nie grają jednocześnie. Mamy tu tria, kwartety i ośmioosobowe składy. Są też wyraźne odniesienia do tria EST (nieodżałowanego Esbjorna Svenssona) - bardzo dobitnie nawiązuje do niego ballada "Elegy For E.S", dedykowana pamięci Svenssona, który wywarł ogromny wpływ na młode pokolenie pianistów.

Album zawiera jedenaście kompozycji, począwszy od "Logan – Prologue", "Logan", "Blue Eyes" (z repertuaru Eltona Johna), poprzez "Fauchery", "Homage To Freddie" (dedykowany legendarnemu trębaczowi Freddie’emu Hubbardowi), "tytułowy", aż po "Catch More Chick" (jeden z najciekawszych na płycie), "Adorable Little Rose", "Samara". Płytę zamyka kompozycja "Fauchery – Resumption".

Na krążku znajdziemy bardzo wiele muzycznych pomysłów, przypominających nurt skandynawski. Muzycy świadomie odcinają się od amerykańskiego idiomu bluesowego, operując prostymi tercjami. Jak słychać na tej płycie, Paweł Kaczmarczyk odnalazł własną drogę.


Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band – "Complexity In Simplicity"
Wydawnictwo: ACT Music

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama