Szewska Pasja z nutką projektowania

RW, mat. prasowe | Utworzono: 2021-10-12 09:31
A|A|A

fot. mat. prasowe

Fundacja OPEN MIND zaprasza pasjonatów mody na wyjątkowe bezpłatne warsztaty projektowania obuwia z artystą modowym Przemysławem Piniakiem. Będzie to nie lada gratka dla miłośników tradycyjnego rzemiosła i nowoczesnego projektowania. Zderzenie świata, w którym design spotyka się z tradycyjną technologią!

Warsztat szewca z Przemysławem Piniakiem to kolejna odsłona projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło”! Podczas 3-dniowych zajęć uczestnicy poznają proces projektowania butów w profesjonalnym wymiarze. Krok po kroku - od kreacji, poprzez konstrukcję, detale, aż po wykonanie próbnych modeli.

Wspólna praca będzie także okazją do przyjrzenia się obliczom współczesnego szewstwa i jego przemianom na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie czy możliwe jest odrodzenie tego niezwykłego rzemiosła? Czy też szewc następnym pokoleniom będzie kojarzył się wyłącznie z wymianą fleków i klejeniem podeszwy.

Na Dolnym Śląsku tradycje szewskie mają mocne korzenie. Początki cechów skórniczych w regionie sięgają XIII wieku. Należeli do nich, m.in. szewcy, kaletnicy, rymarze, kuśnierze czy garbarze. Najliczniejszą grupą rzemieślników skórniczych byli szewcy, jako, że na wytwory ich pracy było największe zapotrzebowanie. Może zatem to właśnie Dolny Śląsk mógłby stać się centrum dla współczesnych szewców?

Co zyskujesz uczestnicząc w warsztatach?

WIEDZĘ: od historii butów poprzez poznanie procesu projektowania, proces produkcji, technologii i konstrukcji ręcznie wykonanych butów.

UMIEJĘTNOŚCI: przelewania inspiracji na projekt, zdejmowania miary ze stopy, zapoznanie się z procesem krojenia, szycia, wykonania komponentów-składowych buta po składanie ich w całość.

Warsztaty przeznaczone są dla:
- początkujących projektantów i szewców
- osób posiadających podstawową wiedzę dotyczącą projektowania
- kandydatów szkół artystycznych, pragnących przygotować się do studiów na kierunki projektowania
- pasjonatów mody, miłośników awangardy i oryginalnego stylu
- niezależnych artystów modowych, rzemieślników

Cykl warsztatów odbędzie się w dniach:
• 15.10.2021, godz. 17.00-21.00
• 16.10.2021, godz. 10.00-16.00
• 17.10.2021, godz. 10.00-16.00

Warsztaty realizowane są w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło" dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Prowadzący warsztaty Przemysław "Piniak" Piński jest artystą i projektantem pochodzącym ze Szczecina. Zaczynał od designu obecnie jego działalność artystyczna skupia się wokół malarstwa, pisania i działań performatywnych. Przez wiele lat jego ścieżka zawodowa i pasja związana była z tworzeniem projektów obuwia, tkanin i ilustracji. Ponad 10 lat, pod okiem doświadczonych rzemieślników, zgłębiał tajniki zawodu szewskiego. Tworzył unikatowe buty, szyte ręcznie według własnych projektów. Prowadził zajęcia dla studentów i warsztaty, m.in. w School of Form w Poznaniu, Akademii Sztuki w Szczecinie, Institute of Design Kielce. Kilkukrotnie na zaproszenie Fundacji OPEN
MIND gościł w CRZ Krzywy Komin. Prowadzone przez niego zajęcia kładą nacisk na proces powstawania obuwia i doświadczalne aspekty jakie można z tego procesu wyciągnąć. Pod okiem doświadczonych rzemieślników, zgłębiał tajniki zawodu szewskiego. Tworzył unikatowe buty, szyte ręcznie według własnych projektów inspirowanych klasycznym malarstwem, ekologią. Piniak upraszczał historyczne modele i poddawał je rygorowi współczesnej, minimalistycznej myśli, której często punktem wyjścia były elementy ze świata fauny i flory. Jego nietypowe i oryginalne projekty gościły m.in. na Berlin Fashion Week i London Fashion Week, jak również na Fashion Week Poland w Łodzi.

Informacje i zapisy: www.dolnyslaskwita.pl
https://www.facebook.com/dolnyslaskwita
https://www.instagram.com/dolny.slask.wita

Warsztaty „SZEWSKA PASJA z nutką projektowania” są jednym z elementów realizowanego do 31. grudnia 2021r. projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło”, którego najważniejszym celem jest popularyzowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, materialnego i duchowego. Projekt opiera się na przekonaniu, że „tradycyjne”, „ludowe” nie znaczy nudne. W ramach 40 działań prezentowane są wrocławskie i dolnośląskie rzemiosła, rękodzieło i sztuka, a także dolnośląskie tradycje i legendy. Na program składają się warsztaty, spotkania z artystami, rzemieślnikami, etnografami, muzealnikami, specjalistami różnych dziedzin. Wycieczki tematyczne połączone z obchodami po wystawach i warsztatami praktycznymi które przybliżą kulisy pracy artystów, mistrzów rzemiosł i tajniki często zanikających na dziś dzień zawodów, m.in. takich jak zecer, kowal, szewc, drzeworytnik, modystka, tkacz czy też ludwisarz. Są one także okazją do poznania ciekawych miejsc regionu i spotkań z niezwykłymi Dolnoślązakami!

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama