Konkurs „Samorząd dla Dziedzictwa” rozstrzygnięty! Miasto Głogów wyróżnione

GN | Utworzono: 2021-11-23 12:11 | Zmodyfikowano: 2021-11-23 12:20
Konkurs „Samorząd dla Dziedzictwa” rozstrzygnięty! Miasto Głogów wyróżnione - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Moniki Murzyn-Kupisz oceniło zgłoszenia w trzech kategoriach konkursowych: duże i średnie gminy miejskie, małe gminy miejskie, oraz gminy miejsko-wiejskie i wiejskie. Spośród nadesłanych zgłoszeń komisja konkursowa wybrała 2 laureatów i przyznała 4 wyróżnienia.

Miasto Głogów otrzymało wyróżnienie w kategorii duże i średnie gminy miejskie.

Miasto Głogów otrzymało wyróżnienie za dostrzeżenie potencjału dziedzictwa kulturowego miasta wywodzącego się z różnych okresów historycznych, w tym radzenia sobie z wyzwaniami związanymi z budowaniem lokalnej tożsamości, odtwarzaniem i zabezpieczaniem obiektów, które uległy zniszczeniom (m.in. postępowanie z ruinami, obiekty forteczne, tereny nadrzeczne, obiekty zieleni urządzonej).

Zgodnie z Gminnym Programem Opieki nad Zabytkami, Głogów otoczył opieką obiekty dziedzictwa i miejsca zabytkowe, a także odnalazł im nowe funkcje użytkowe.

Na podstawie przekazanych dokumentów komisja konkursowa doceniła również konsekwentną realizację programu ochrony zabytków rozumianego jako strategię zarządzania dziedzictwem.

Laureatem w tej kategorii zostało miasto Ełk. Pełna lista laureatów i wyróżnionych w konkursie „Samorząd dla Dziedzictwa” znajduje się na stronie www.samorzad.nid.pl


Konkurs „Samorząd dla Dziedzictwa” powstał z intencją promowania konstruktywnych działań mających na celu realizację obowiązku opracowania i wdrażania gminnych programów opieki nad zabytkami. Projekt stanowi zachętę dla samorządów lokalnych do podejmowania i podtrzymywania inicjatyw zmierzających do zachowania i przekazania kolejnym pokoleniom zasobu dziedzictwa kulturowego naszego kraju. W tej edycji konkursu Jury szczególnie przychylnie odnosiło się do projektów wielowymiarowych, łączących różne rodzaje dziedzictwa, ale przede wszystkim kompleksowo i metodycznie podchodzących do opieki nad zabytkami. Oznaczało to wnikliwą analizę zasobu dziejowej spuścizny materialnej i niematerialnej, jej ochronę, renowację i rewitalizację, twórcze przeobrażenie poprzez dodanie zabytkom nowych funkcji kulturalno-społecznych oraz zaplanowanie dalszych działań zmierzających do lepszego docenienia, zabezpieczenia i wykorzystania potencjału tkwiącego w zasobie dziedzictwa kulturowego. Wielkie znaczenie w oczach Jury miały działania aktywizujące społeczność lokalną i rozwijające jej poczucie tożsamości i związku z miejscem zamieszkania i jego dziedzictwem.

W ramach promocji konkursu został nagrany podcast „Dlaczego warto wziąć udział w konkursie »Samorząd dla Dziedzictwa«?” z udziałem przewodniczącej Jury prof. dr hab. Monika Murzyn-Kupisz z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ekspertka odpowiada w nim na pytania dziennikarza Macieja Kurzajewskiego, naświetlając ideę akcji i omawiając korzyści z niej płynące. Przekonuje, że odpowiednio zarządzane dziedzictwo kulturowe jest ogromnym potencjałem, który można wykorzystać dla rozwoju społeczności lokalnej:


Koordynatorem konkursu jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Projekt realizowany w ramach Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2019-2022.

Patronem konkursu jest „Rzeczpospolita” i „Rzeczpospolita Życie Regionów”.

Partnerem konkursu jest Polska Organizacja Turystyczna.


Narodowy Instytut Dziedzictwa to państwowa instytucja kultury, stanowiąca eksperckie i opiniodawcze wsparcie dla Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa kulturowego w celu jego zachowania dla przyszłych pokoleń poprzez wyznaczanie i upowszechnianie standardów ochrony oraz konserwacji zabytków, kształtowanie świadomości społecznej w zakresie wartości i zachowania dziedzictwa kulturowego, a także gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.