Krzeszów pełen bożonarodzeniowej symboliki

Piotr Słowiński, MC | Utworzono: 2021-12-23 12:15 | Zmodyfikowano: 2021-12-23 12:16
Krzeszów pełen bożonarodzeniowej symboliki - fot. Piotr Słowiński
fot. Piotr Słowiński

-Nawet światło zapalające się na pasterce w kościele Matki Bożej w określony sposób podkreśla znaczenie urodzin Zbawiciela, mówi cysters i dawny krzeszowski przewodnik Krystian Michalik:

Bazylika krzeszowska od zawsze związana była z narodzinami Jezusa:

Tematyka fresków na sklepieniu to 6 przymiotów Mesjasza, który ma się narodzić. W Kościele św. Józefa natomiast można znaleźć freski Michała Willmana przedstawiające Świętą Rodzinę, przodków Jezusa, a także np. Pokłon Trzech Króli. Tłem tych scen są głównie dolnośląskie krajobrazy. Niektórzy Bazylikę nazywają Katedrą Emmanuela. Tam symbolika nie jest już tak oczywista, aluzje są poukrywane nawet w ambonie mówi mieszkaniec Krzeszowa i badacz symboliki świątyń, Krystian Michalik:

W kaplicy Emmanuela nawet słowa archanioła Gabriela do Maryi są ukryte pod postacią trzech aniołków. Jeden trzyma imię IHS, drugi ma hełm z tarczą z Duchem Świętym, a trzeci berło i mitrę książęcą. Trzeba je odczytywać jako "nadasz imię Jezus", On obejmie tron ojca Dawida oraz duch święty zstąpi na Ciebie.  Ukryta symbolika bazyliki była adresowana do dawnych elit intelektualnym, jakimi byli duchowni i zakonnicy.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.