Rachunki za gaz przekraczają budżety niektórych instytucji kultury czy stowarzyszeń

Bartosz Szarafin, KM | Utworzono: 2022-02-23 18:01 | Zmodyfikowano: 2022-02-23 18:02
Rachunki za gaz przekraczają budżety niektórych instytucji kultury czy stowarzyszeń - fot. archiwum radiowroclaw.pl
fot. archiwum radiowroclaw.pl

Biblioteki, Teatry, czy małe i duże stowarzyszenia zobaczyły na rachunkach podwyżki sięgające czasem ponad 350%. U niektórych rachunek za gaz przekracza roczny budżet na działalność statutową. Organizacje pozarządowe składają wnioski w ramach przyjętego przez rząd w połowie stycznia programu ochrony dla odbiorców gazu.

- Jednak wciąż nie wiedzą co dalej - mówi Artur Marlinga - komendant Hufca ZHP Ziemi Wałbrzyskiej:

- dodaje Renata Nowicka - dyrektor Biblioteki pod Atlantami, która również będzie mogła skorzystać z programu osłonowego. Instytucja nadal jednak nie wie jak duże oszczędności musi wdrożyć do swoich placówek.

- Organizacje społeczne oraz instytucje o profilu wyszczególnionym w rozporządzeniu będą traktowane nie jak firmy, a jak odbiorcy indywidualni - wyjaśnia Ireneusz Zyska - Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska:

Taka taryfa, w myśl ustawy ma obowiązywać do końca grudnia 2023r. Ministerstwo zakłada, że do tego czasu uda się ustabilizować ceny gazu.

Dla Bystrzyckiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych nowe stawki oznaczają przekroczenie rocznego budżetu na działalność.

- Organizacja nie może zrezygnować z gazu - mówi Małgorzata Bielak z klubu integracyjnego Stacyjka

Na szczęście takie organizacje, a także między innymi instytucje kultury czy Domy Pomocy Społecznej zostaną objęte pakietem osłonowym. Jak powiedział dziś na naszej antenie Minister Ireneusz Zyska - po złożeniu stosownego wniosku do swojego operatora, będą objęte taryfą taką jak osoby prywatne. Problemem nadal pozostaną podmioty gospodarcze.

- Nie mamy już komu zabierać - mówi Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha.

Jak wyjaśnia Ireneusz Zyska, zgodnie z prawem unijnym przedsiębiorców nie można potraktować ulgowo jak organizacje społeczne. Rząd szuka rozwiązań. Tymczasem odpowiedzi na brak informacji co do szczegółów programu osłonowego dla instytucji kultury i pożytku publicznego, w najbliższych dniach planowana jest konferencja przedstawicieli rządu, podczas której zostaną zaprezentowane i wyjaśnione szczegóły.

Wzór wniosku można pobrać ze strony Ministerstwa

POSŁUCHAJ CAŁEJ RELACJI:

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.