Dziemianowicz-Bąk: Słowa papieża oburzające. Gorsze niż wcześniejsze milczenie

Dariusz Wieczorkowski, GN | Utworzono: 2022-05-04 09:53 | Zmodyfikowano: 2022-05-04 09:54
Dziemianowicz-Bąk: Słowa papieża oburzające. Gorsze niż wcześniejsze milczenie - fot. RW
fot. RW

Zakładam, że jeszcze wielu z nas nie zdążyło mentalnie wrócić z majówki. Natomiast ci, którzy wyjechali gdzieś na majówkę, mogli się zdziwić, jak drogo jest w tym roku i jak dużo więcej trzeba zapłacić za niemalże wszystko. Czy pani też to dostrzega i jaki Lewica ma pomysł na to, by nie było już drożej, a najlepiej, żeby było taniej?

Oczywiście. Ciężko jest tego nie zauważyć, bo widać wyraźnie, że po najdroższych świętach wielkanocnych Polacy doświadczyli najdroższej od lat majówki i to zarówno ci, którzy zdecydowali się, mogli sobie pozwolić na wyjazd na ten dłuższy weekend. W sieci krążą już takie "paragony grozy", jak to internauci nazywają, rachunki z restauracji, z baru, za gofry czy zapiekanki, znacznie wyższe niż jeszcze w latach ubiegłych. Ale nawet jeżeli ktoś zdecydował się pozostać w domu, spotkać się z rodziną, czy ze znajomymi, to robiąc zakupy przed tym wydłużonym weekendem łapał się za głowę, bo cena chleba, która przekracza 5 złotych, olej, który potrafi kosztować ponad 11 złotych. To takie podstawowe produkty.

Stąd moje pytanie. Co Lewica chce zrobić, żeby było taniej?

Przede wszystkim powiedzmy sobie jasno, że oczywiście winna temu wzrostowi cen jest inflacja i inflację muszą zahamować takie instytucje jak Narodowy Bank Polski, polityka finansowa rządu. Ale odpowiedzialnością całej klasy politycznej jest dawanie propozycji w jaki sposób ulżyć w tych warunkach inflacji Polkom i Polakom. My uważamy, jako Lewica, że skoro wpływy ze względu na inflację do budżetu państwa są coraz większe, skoro rząd ma pieniądze, bo przecież zarabia niejako na podatku VAT, to jest jego obowiązkiem, żeby się z Polakami podzielić. Jak? Chociażby poprzez waloryzację. Waloryzację emerytur, tak żeby ta marcowa waloryzacja nie była zżerana przez inflację. Ale można pomyśleć i rozmawiać także o waloryzacji innych świadczeń, np. 500+.

To za chwilę do tego przejdziemy. Czy to nie jest tak, że jak politycy w tej chwili chcą rozdawać nie swoje pieniądze, bo to nasze pieniądze, nas wszystkich, to za chwilę my będziemy musimy za to wszystko zapłacić i to będzie taka bomba z opóźnionym zapłonem?

Wybór przed jakim stoimy, to nie jest nawet wybór czy politycy chcą rozdawać nieswoje pieniądze, tylko czy redystrybuować te pieniądze, czy dzielić się pieniędzmi podatników, czy też je sobie po prostu trzymać i patrzeć jak Polki i Polacy piszczą widząc rosnące ceny podstawowych produktów. Jeszcze raz, trzeba wprowadzać rozwiązania systemowe tak, żeby powstrzymać, zahamować inflację, ale zanim do tego dojdzie, to jest zadanie dla Narodowego Banku Polskiego, to jest zadanie dla ministra finansów. Ale zanim do tego dojdzie, nie można po prostu zamykać oczu i kazać ludziom zaciskać pasa. Jeżeli w budżecie są pieniądze, które mogłyby trafić na konta Polek i Polaków w postaci chociażby drugiej waloryzacji emerytury, w postaci odmrożenia płac w budżetówce. No bo przecież to jest niesłychane. Mamy kilkunastoprocentową inflację, a płace jak stały tak stoją. Dlatego drugą naszą propozycją są podwyżki w sferze budżetowej o 20%, bo po prostu tak być nie może, że banki zarabiają, bo zarabiają na inflacji, rząd zarabia na inflacji, a obywatele i obywatelki ledwo wiążą koniec z końcem.

Ja się zastanawiam, czy te pieniądze w ogóle są. Wiceminister finansów Piotr Patkowski jeszcze przed majówką informował, że resort planuje znowelizować ustawę budżetową na 2022 rok. Tłumaczył to tym, że nasz budżet ma być dostosowany do wyzwań związanych m.in. z wojną, ale mówi się też o tym, że sporo pieniędzy jest gdzieś poza budżetem ukrytych, w różnych spółkach, innych miejscach. Zastanawiam się, czy te pieniądze są. Ale dobrze. Powiedziała pani o 500+, które dziś waży dużo mniej niż w chwili wprowadzenia. Czy Lewica byłaby skłonna podnieść tę kwotę i do jakiego poziomu?

Powiedzmy sobie jasno, że 500+ nie jest dzisiaj warte 500 złotych, tylko jakiś 340-360 złotych. To oznacza, że w każdym miesiącu, każdemu dziecku, któremu należy się 500 złotych, rząd de facto zabiera ponad 100 złotych. Tak być nie może. Powinna być oczywiście waloryzacja, żeby ta wartość dalej opiewała na kwotę porównywalną do tej jaką jeszcze kilka lat temu było 500 złotych. Ale powiedział pan redaktor ważną sprawę, tzn. gdzie te pieniądze generowane przez wyższą inflację trafiają. Są takie instytucje, które na inflacji zarabiają. Oprócz rządu, o którym już wspominałam, są to banki, które przecież cały zyskują na obecnej sytuacji gospodarczej, nie zwiększając oprocentowania lokat. Rosnące stopy procentowe uderzają w kredytobiorców. To też jest wyzwanie, z którym trzeba sobie poradzić i odważnie zdecydować się chociażby na zamrożenie wskaźnika WIBOR tak, żeby Polacy nie martwili się, już płacąc te wielkie rachunki za prąd za gaz, za jedzenie, nie musieli jeszcze zastanawiać się, czy następna rata kredytu za mieszkanie, w którym mieszkają, nie przekroczy ich możliwości finansowych.

Czy drugi dzień maja powinien być wolnym dniem od pracy? Tak zapowiedział Robert Biedroń w Polsat News. Czy od słów przejdziecie do czynów?

Oczywiście, że powinien być dniem wolnym od pracy. Polacy przyzwyczaili się już do tego, że mamy taką 3-dniową majówkę, dłuższy weekend. A mamy co świętować, bo oprócz Święta Pracy, oprócz Święta Konstytucji, Dnia Flagi, osiągnęliśmy w tym roku pełnoletniość, jeżeli chodzi o wejście do Unii Europejskiej. Widzimy jak ważna była to decyzja. Dziś, w sytuacji kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, jeszcze bardziej siłę integracji i sojuszy, i warto byłoby uczynić ten dzień drugiego maja dniem wolnym. Oczywiście to wymaga odpowiedniej uchwały, decyzji i takie kroki będziemy podejmować, żeby dać szansę już w przyszłym roku wolnego świętowania.

To ciekawe. To kiedy jakiś konkret w tej sprawie?

No mamy nieco czasu, dlatego że właśnie minął 2 maja, więc nie podam dokładnych dat. Natomiast na pewno nie jest tak, że wrócimy do tego pomysłu w przyszłym roku przed majówką. Nie. Lewica kiedy deklaruje, że coś zrobi, to kładzie projekty na stole, a potem to już będzie zależało oczywiście od większości sejmowej. Dokładnie tak jest z propozycjami walki z drożyzną, zarówno z odmrożeniem płac, jaki i emerytura, to są projekty ustaw, które czekają w Sejmie na poparcie.

Taki mam cytat dla pani: "Lewica jako środowisko, które wprowadziło Polskę do Unii Europejskiej, ma wszelkie papiery do dążenia do ściślejszej integracji z Unią, ale także do wymagania od Unii więcej spójności i solidarności". Czy wie pani, kto to powiedział?

Myślę, że ja to powiedziałam.

To fragment pani wypowiedzi z rozmowy w Rzeczpospolitej. Spodobał mi się, bo się zastanawiam, czy pani zdaniem Unia Europejska jest dziś solidarna z Polską i czy pomaga Polsce tak, by Polska mogła dalej pomagać Ukraińcom i Ukrainie?

Ja uważam, że częściowo oczywiście tak. Unia Europejska jest tym tworem, tą instytucją, która pokazuje, że solidarne działanie ma sens. Widzieliśmy to chociażby przy okazji pandemii. Sytuacja ze szczepionkami, to jest bardzo dobry przykład. Nie byłaby możliwa tak szybka redystrybucja po różnych państwach europejskich, gdyby nie wspólnie skoordynowane działanie Unii Europejskiej. Ale zdecydowanie mogłaby Unia Europejska robić w tej sytuacji więcej. Dlatego jako Lewica zwróciliśmy się do Komisji Europejskiej o utworzenie specjalnego funduszu dla państw pomagających uchodźcom z Ukrainy. Funduszu obok Europejskiego Funduszu Odbudowy, obok KPO. Takiego funduszu, z którego na każdego uchodźcę, czy uchodźczynię, na każdą osobę z Ukrainy państwo członkowskie, które udziela schronienia, pomocy, edukacji, dostępu do ochrony zdrowia, otrzymywałoby miesięcznie równowartość 500 euro. To są konkretne pieniądze, które po prostu powinny te państwa, takie jak Polska, ale także Słowacja, także Czechy, inne państwa naszej części Europy, otrzymywać ze wspólnego budżetu. Bo jeśli można było kilka lat temu, Unia Europejska mogła dotować finansowo Turcję, nie będącą członkiem Unii Europejskiej, żeby ona uporała się z kryzysem uchodźczym, to z całą pewnością jeszcze bardziej powinna dbać o państwa członkowskie, takie jak Polska. Co do tego nie mam żadnych wątpliwości. Ale oczywiście przestrzeni do dalszej integracji z Unią Europejską jest więcej. Chcemy rozpocząć rozmowę o armii europejskiej, o europejskiej obronności. Uważamy, że polityka energetyczna to także jest ta przestrzeń, która powinna być realizowana wspólnie. Bo np. decydując się teraz na dotkliwe sankcje wokół Rosji, różne państwa członkowskie Unii Europejskiej, w zależności od tego jak bardzo były, czy są zależne od paliw kopalnych z Rosji, bardziej te sankcję jakby rykoszetem odczują. Solidarność europejska powinna polegać na tym, że chronimy się wzajemnie. Że tam, gdzie możemy sobie nawzajem pomagać, gdzie może wkroczyć Unia Europejska ze swoimi środkami finansowymi i koordynacyjnymi mechanizmami, to powinna to robić, bo w integracji siła. Kierunek to jest zjednoczona Europa. Będziemy albo w federacji europejskiej, albo niestety na oku Federacji Rosyjskiej

Na koniec zapytam o słowa papieża. Według Franciszka, jednym z możliwych powodów rosyjskiej napaści na Ukrainę i postawy Putina mogło być "szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO". Ten wywiad ukazał się w dzienniku włoskim "Corriere della Sera". Jak pani zareagowała na te słowa.

Same słowa są oburzające. Są gorsze niż to wcześniejsze milczenie, czy symetryzm papieża Franciszka. Ale ja muszę powiedzieć, że jako polityczka, jako posłanka na Sejm Rzeczypospolitej, nie patrzę na te słowa jako ma słowa przedstawiciela Kościoła, takiego czy innego, ponieważ jestem zwolenniczką rozdzielności państwa od kościoła. Natomiast przypominam, że Stolica Apostolska, Watykan, to nie jest tylko Kościół, to nie jest tylko kwestia wiary, religii, czy instytucji dotyczącej religii. Stolica Apostolska to jest także instytucja, to jest de facto państwo, z którym Polska, jako państwo, ma podpisaną umowę, konkordat. Teraz w sytuacji w której głowa tego państwa, Stolicy Apostolskiej, publicznie usprawiedliwia Putina, obarcza winą za wojnę w Ukrainie NATO i wskazuje w dodatku, bo ja nie wiem, bo można to tak interpretować, że wejście Polski do NATO, czy innych państw naszego regionu, mogło sprowokować Putina do takich działań, no to są słowa po których ja oczekiwałabym od władz własnego państwa bardzo zdecydowanej reakcji.

Jakiej reakcji?

Nie tylko wypowiedzi niezadowolonych, ale np. wezwanie ambasadora celem wyjaśnienia takich słów albo podjęcia kroków do przynajmniej renegocjacji konkordatu lub wypowiedzenia tej umowy. No bo jak to jest, że jeżeli chcemy być z jednej strony sojusznikami Ukrainy, ambasadorami Ukrainy w Unii Europejskiej, to naprawdę nie możemy tolerować wypowiedzi i polityki innych podmiotów, która no staje jednoznacznie po stronie agresora, czyli Federacji Rosyjskiej. Ja rozumiem, że to jest trudna sytuacja, ale tak jak w odniesieniu do przestępstw kościelnej pedofilii, do gwałtów na dzieciach przez hierarchów, przez przedstawicieli Kościoła, nie powinno być żadnej tolerancji ze strony państwa polskiego, tak samo jeżeli chodzi o politykę międzynarodową, wobec głowy Stolicy Apostolskiej, również powinny być zdecydowanie podjęte działania państwowe, o charakterze państwowym, dyplomatycznym.

Posłuchaj całej rozmowy: 

Reklama

Komentarze (38)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Zgadzamy się z nią2022-05-11 12:32:37 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
w 100 procentach. Lewica niech robi wszystko, aby do władzy nie dopuścić liberalne rządy, które przez 30 lat zwijały Polskę.
~@ 5.173.xxx.xxx2022-05-11 16:49:14 z adresu IP: (93.181.xxx.xxx)
Przez 30 lat rządzili liberałowie ?? Chyba masz poważne problemy z pamięcią (a raczej celowo manipulujesz). 1989-1993 - rządy solidarności (w tym również PC - poprzedniczki PiS), 1993-1997 - rządy SLD-PSL, 1997-2001 - znowu solidarność (AWS), 2001-2005 - SLD-UP, 2005-2007 - PiS+przystawki, 2008-2015 - PO-PSL, od 2015 do dziś - PIS+przystawki. To tyle w kwestii twojej wiarygodności.
~Słuchacz2022-05-06 13:30:29 z adresu IP: (83.238.xxx.xxx)
Dziewczę nie rozumie sytuacji. Papież powiedział prawdę, ale w naszych mediach głównego ścieku narracja jest już ustalona od samego początku, jak przy covidzie. Szok, co TV, radio i inne media robią z ludzkimi mózgami, zupełnie zanika proces myślenia i jakiejkolwiek refleksji.
~Strażak 2022-05-06 09:24:52 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Dziewczynka która nie ma nic do powiedzenia poza obrażaniem kościoła. W Demokracji każdy może mieć swojego przedstawiciela w parlamencie. Lekarze, mają, inżynierzy mają, rolnicy mają, lenie co żerują na innych mają, mają też nieudacznicy zionący nienawiścią. Czym głupiej i więcej nienawiści, tym bardziej na lewo.
~pan Wojtek2022-05-05 10:40:44 z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Najlepszy program gospodarczy to powrót nędzy dla nierobów.
~Zgadza się2022-05-05 11:04:23 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
najwięcej nędzarzy i pasożytów prywatyzujących kraj było w latach 90. W czasach, kiedy wrocławską starówkę pokryto betonem i wycięto prawie wszystkie drzewa.
~WIELKI SZACUN2022-05-05 08:48:42 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
dla posłanki Agnieszki Dziemianowicz-Bąk z Nowej Lewicy. Niestety wielu wrocławiaków mentalnie tkwi w latach 90. - czyli wszystko sprywatyzować lub zlikwidować (co na jedno wychodzi). Zrujnowali nawet własną perełkę - Dworzec Świebodzki, który przerobili na bazar.
~@ 5.173.xxx.xxx2022-05-11 16:55:05 z adresu IP: (93.181.xxx.xxx)
Polskie Koleje Państwowe S.A. – jednoosobowa spółka Skarbu Państwa. Jedynym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa, którego prawa z akcji wykonuje Minister Aktywów Państwowych (Jacek Sasin). A teraz oddal się stąd kłamco.
~Nie ma spółek2022-05-11 14:45:22 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
nie podległych rządowi. Czego nie rozumiesz. A PKP jak najbardziej podlega rządowi. Wówczas mogło nie podlegać, bo rządzili liberałowie. Jeszcze jakieś pytania?
~@ 5.173.xxx.xxx2022-05-11 14:33:31 z adresu IP: (93.181.xxx.xxx)
Władze Wrocławia nie mogą wpłynąć na PKP bo PKP to spółka podległa (nie)rządowi. Czego nie rozumiesz ??
~Ale władze2022-05-11 12:31:30 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Wrocławia jak najbardziej mogły wpłynąć na PKP. Ale nie wpłynęły bo były liberalne. Proste chyba. To w dużej mierze od włodarza miasta zależy, co będzie prywatyzowane lub przekształcane.
~@ 5.173.xxx.xxx2022-05-11 03:29:56 z adresu IP: (93.181.xxx.xxx)
Dworzec jak i wielohektarowy teren NIE należy do miasta. Cały czas jego właścicielem jest państwowa (rządowa) firma PKP. Z pretensjami odnośnie dworca to do Vateusza.
~NWO WHO ONZ2022-05-05 01:35:08 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Taki post , auć nie w szczepionkę
~Misiunia882022-05-05 01:03:15 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Dla mnie jest to nie do pojęcia ... To co powiedział ,,PAN PAPIEŻ " NATYCHMIAST POWINIEN USTĄPIĆ ZE STANOWISKA PO SWOICH SŁOWACH KTÓRE SĄ NIE DO PRZYJĘCIA OBRAŹLIWE I OBURZAJĄCE ... JAK GŁOWA KOŚCIOŁA MOŻE USPRAWIEDLIWIĆ GWAŁTY NA KOBIETACH I DZIECIACH MORDERSTWA TYM ZE WINNE JEST NATO TO JEST CHORE I OBURZAJĄCE
~@ 83.238.xxx.xxx2022-05-11 03:27:49 z adresu IP: (93.181.xxx.xxx)
Wie, ponieważ w przeciwieństwie do ciebie czyta gazety. Pan Franciszek udzielił autoryzowanego wywiadu dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera". Wywiad został opublikowany 2 maja. PUNKT. A teraz odmaszerować ruska onuco.
~do Misiuni882022-05-06 13:35:48 z adresu IP: (83.238.xxx.xxx)
Ale skąd wiesz, jak było? Onet prawdę Ci powiedział? Kłamali 2 lata przy covidzie, robili ludziom galaretę z mózgu, to teraz powiedzą Ci, kto gwałcił? Zobacz na cywilów przetrzymywanych siłą w Azowstalu w Mariupolu, przecież to wojsko ukraińskie zrobiło z nich żywe tarcze. Gdzie o tym piszą? Jak samodzielnie nie pomyślisz, to wsadzą Ci g***o do głowy.
~Misiunia882022-05-05 00:59:24 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Od dawna jestem anty kościołowa, teraz to już w ogóle bo po pierwsze kościół nigdy nie powinien mieszać się w politykę a po drugie i najważniejsze sam papież nie powinien mówić takich słów że NATO jest winne wojny na Ukrainie to jest obrzydliwe i oburzające .... Ruskie ku*wy gwałcą kobiety dzieci zabijają mordują a wielki papież Franciszek usprawiedliwia ich że to przecież przez NATO !!!!! TO JEST CHORE .... ten pan powinien natychmiast przestać być papieżem po tych słowach bo on jest chory psychicznie
~Joker2022-05-05 15:12:08 z adresu IP: (173.15.xxx.xxx)
Do kosciola nie chodzi sie dla ksiedza czy papieza. Trzeba miec bardzo plytka wiare aby tak uwazac.
~różowy zaraz2022-05-04 18:26:01 z adresu IP: (77.254.xxx.xxx)
Ta lewaczka znów puściła bąka.Niedawno chciała likwidować pl.Jana Pawła II.To objaw jakiegoś szaleństwa lub działa na rzecz Putina .Nawet komuniści nie pałali taka nienawiścią jak ona
~@ 77.254.xxx.xxx2022-05-11 03:23:29 z adresu IP: (93.181.xxx.xxx)
Likwidacja placu JP2 to bardzo dobry pomysł. Trudno sobie wyobrazić aby Wrocław czcił w ten sposób obrońcę pedofilii.
~Gosc2022-05-04 23:04:05 z adresu IP: (2a00:f41:703b:9405:fc6b:x:x:x)
Na pewno trzeba zlikwidować sąsiedni pl.solidarności i przywrócić historyczną nazwę pl czerwony i raz na zawsze skończyć z zakłamywaniem historii i błędnymi skojarzeniami tej nazwy, wręcz powinna powstać tam instalacja o grabieży tych ziem w postaci kawałka rampy wagonu i przygotowanych do wywózki cegieł.
~Joker2022-05-04 16:07:55 z adresu IP: (173.15.xxx.xxx)
Lewica pod roznymi nazwami rzadzila Polska przez 50 lat. Wszyscy wiemy jak wszystko wygladalo. Trzeba nie mic rozumu zeby na nich jeszcze teraz glosowac.
~Gość2022-05-04 16:55:20 z adresu IP: (2a00:f41:703b:9405:f5c7:x:x:x)
A to co teraz udaje prawicę to niby co to jest - socjalistyczna zjednoczona "prawica". Z drugiej strony lepszy jest dodruk niż ukrywanie długów w fundacjach, spółkach skarbu i kolejnych agencjach .
~fachowiec2022-05-04 15:27:32 z adresu IP: (2a01:112f:690:4200:5db0:x:x:x)
Drukowanie pustego pieniądza, lewicowe rozdawnictwo, podwyżki podatków i redystrybucja pieniędzy doprowadziły do dwucyfrowej inflacji. Reakcja lewicy: dodrukujmy i rozdajmy jeszcze więcej nie swoich pieniędzy (facepalm). Lekcje ekonomi chyba odbierane zdalnie w Wenezueli :/
~Mas2022-05-04 14:09:51 z adresu IP: (188.122.xxx.xxx)
Zlikwidowac 500+ i zagonic ludzi niepracujacych do pracy wtedy inflacja bedzie 0%
~Piotr2022-05-05 06:51:37 z adresu IP: (87.26.xxx.xxx)
To już było za czasów komuny i pamiętamy do czego doprowadziło.
~Wygraj sobie 2022-05-04 14:11:46 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
wybory a potem wprowadzaj swoje rządy nędzy i likwidacji wszystkiego, co najlepsze. Ale wy macie ludziom do zaproponowania jakieś gwiazdki więc już wyborów nigdy nie wygracie.
~były słuchacz2022-05-04 14:03:43 z adresu IP: (217.20.xxx.xxx)
,,Polska w inflacyjnej czołówce świata. OECD: w 2022 r. gorzej tylko w dwóch krajach'' (Business Insider). Gorzej jest tylko w Argentynie i w Turcji. Dziękujemy PiS za dołączenie Polski do tak zacnego grona! Glapinflacja czy PiSflacja, o to jest pytanie.. PiSflacja jest okradaniem własnych obywateli, korzystają na niej przede wszystkim rząd i banki. Płacą najbiedniejsi, bo przedsiębiorcy przerzucą ten haracz na nich.
~Business2022-05-04 16:12:43 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Insider - wydawnictwo wspierające Gazetę Wyborczą i opozycję. Wszystko jasne. A haracz to pracodawcy w Polsce zawsze na kogoś przerzucali - nic nowego. Teraz głównie na Ukraińców przerzucili i płacą im głodowe pensje.
~POflacja Komorowska2022-05-04 13:49:10 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Dobrze kobieta mówi.
~fil2022-05-04 13:03:38 z adresu IP: (163.116.xxx.xxx)
dobrze mówi
~xx22022-05-04 11:19:49 z adresu IP: (80.253.xxx.xxx)
Papiez sie skompromitowal. W Watykanie chyba nikt nie ma pojecia o celach Rosji, ktore sa niezmienne od kilkudziesieciu lat - wojna z USA rozgrywana za pomoca tzw. proxy wars w roznych czesciach swiata. Wojna o panowanie nad swiatem. Taka Polska moze byc tylko w jednym lub drugim obozie. Raczej nei sadze ze wielu Polakow chcialoby skonczyc jak Bialorus. Stad slowa papieza sa oburzajace.
~PiSflacja już 12%2022-05-04 11:06:04 z adresu IP: (46.204.xxx.xxx)
Pani Dziemianowicz w odpowiedzi na pytanie redaktora jak zatrzymać PiSflację żoliborską odpowiada żeby waloryzować emerytury i świadczenia typu 500+, czyli rozdać jeszcze więcej pieniędzy ludziom! To jest kompletny idiotyzm i takie działanie jeszcze bardziej napędzi PiSflację. To typowy sposób myślenia pisowców: ceny rosną to rozdajemy więcej pieniędzy i ustalamy więcej dni wolnych od pracy. Tak było właśnie u schyłku PRL kiedy guma do żucia kosztowała 1000 zł. Aby zwalczyć PiSflację należy zatrzymać podaż nowego pieniądza na rynek, pozabierać wszystkie świadczenia typu 500+ i trzynaste i czternaste emerytury. W zamian rodzicom udzielić znaczących ulg podatkowych i zapewnić przedszkola aby mogli pracować. A emerytów zwolnić z obowiązku płacenia podatku dochodowego zostanie im w kieszeni więcej pieniędzy niż te trzynastki. W taki sposób umocni się pieniądz, będzie więcej wart. A pani Dziemianowicz razem z Morawieckim niech przeczytają pierwszą lepszą broszurkę o mikro i makroekonomii, bo uczniowie na poziomie licealnym wiedzą więcej od nich.
~I super2022-05-04 13:52:22 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Nas nie dotyka żadna inflacja, bo za PIS dopiero zaczęli nam płacić. Wcześniej był syf, głód i nędza, dlatego straszenie inflacją (której nie ma) nie robi na nas wrażenia. Inflacja w Polsce najmniejsza w Europie więc trzeba nadal robić swoje i robić wszystko, aby nie dopuścić kapitalistów z Platformy do władz.
~Aneks wsi2022-05-04 10:51:32 z adresu IP: (91.90.xxx.xxx)
Lewica jak zawszę mówi o pieniądzach, których nie ma albo te które chce pożyczyć od międzynarodowej banksterki. A gdzie są żłobki, przedszkola, likwidacja pit dla rodzin z dziećmi. Ta pani nawet nie wie że każde dziecko obniża twoj kredyt o 150 tys zł zaś w urzędzie skarbowym nikogo to już nie interesuję.
~Gosc2022-05-04 10:38:01 z adresu IP: (2a00:f41:2846:48bc:205a:x:x:x)
Organizacja kierowana z obcego państwa po takich numerach jak Targowica, stosunek do tego co wyprawia Hitler, szmugiel zbrodniarze do Argentyny i teraz to - ma jeszcze wyznawców i wpływy - to jest niebywałe. A to, że po takich zdarzeniach pozwala się na dalszą działalność pod takim zwierzchnictwem to są jakieś kpiny.
~mks2022-05-04 10:34:41 z adresu IP: (109.241.xxx.xxx)
Wykreślam tego faceta z listy swoich znajomych. Ma bana
~hahaha2022-05-04 18:27:54 z adresu IP: (77.254.xxx.xxx)
lewak lewaka wykreśla? Co z wami nie tak?