Wrocław samorządową stolicą Polski

Justyna Kościelna, mk | Utworzono: 2022-05-08 13:10 | Zmodyfikowano: 2022-05-08 13:14
Wrocław samorządową stolicą Polski - fot. archiwum Radia Wrocław (zdjęcie ilustracyjne)
fot. archiwum Radia Wrocław (zdjęcie ilustracyjne)

Głos zabrał prezydent Wrocławia Jacek Sutryk:

Wydarzenie odbędzie się w Hali Stulecia, a zaproszenie do obrad przy 52-osobowym Okrągłym Stole otrzymało kilkudziesięciu partnerów wydarzenia – poinformował  Arkadiusz Filipowski z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.

W poniedziałek o godz. 11 do Samorządowego Okrągłego Stołu zasiądą przedstawiciele m.in. Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski, Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej, Pracodawców RP, Fundacji Ukraina, Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, Konfederacji Lewiatan, UNICEFu, Polskiej Akcji Humanitarnej czy PAN.

Udział zapowiedzieli także przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Fundacji im. Stefana Batorego, rektorzy uczelni, przedstawiciele Parlamentu i Komisji Europejskiej oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zaproszenia wystosowane zostały także do prezydenta RP, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu.

W wydarzeniu wezmą także udział reprezentanci Rady Miejskiej Kijowa, a mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko oraz mer Lwowa Andrij Sadowy przygotowali dla uczestników spotkania specjalne wystąpienia w formie wideo.

Jak podkreślają organizatorzy, w trakcie rozmów mają zostać wypracowane rekomendacje dla strony rządzącej związane z funkcjonowaniem polskich miast po przyjęciu ponad 3 mln obywateli z Ukrainy.

"Musimy być gotowi na pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy zostaną z nami przynajmniej przez kilka lat – są to przede wszystkim kobiety i dzieci. Wspólnie z partnerami ukraińskimi, stroną społeczną, korporacjami samorządowymi, światem biznesu i nauki, zaproszonymi ekspertami dyskutować będziemy o potrzebie systemowego oraz długotrwałego wsparcia" – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, cytowany w komunikacie.

Zaznaczył, że celem spotkania jest wspólne wypracowanie modeli dobrych praktyk, a także przedstawienie koniecznych zmian w przepisach prawa, które pozwolą odpowiedzieć na wyzwania, z jakimi mierzymy się i będziemy się mierzyć w najbliższych miesiącach oraz latach.

Wydarzenie organizowane jest z inicjatywy Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski. Poprzedzą je rozmowy w tzw. podstolikach tematycznych na stadionie miejskim Tarczyński Arena, które odbędą się w niedzielę.

"Niepewność, tymczasowość i zawieszenie – z tym mierzą się dziś nasi nowi mieszkańcy z Ukrainy. Jako Polacy robimy wszystko, aby zapewnić im godne warunki życia. Jako samorządowcy czy organizacje pozarządowe wykonujemy codzienną, tytaniczną wręcz pracę, ale potrzebujemy rozwiązań systemowych, które muszą zostać wypracowane natychmiast" - powiedział Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i prezes Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.

W jego ocenie czas na spontaniczne działania minął. "Jestem przekonany, że w tak szerokim gronie wspólnie przygotujemy rozwiązania, które będziemy mogli sukcesywnie wdrażać na poziomie centralnym i lokalnym. Z taką wiarą siadamy do rozmów" – dodał.

Element Serwisów Informacyjnych PAP

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.