Noc Muzeów na Dolnym Śląsku

Bartosz Szarafin, MC | Utworzono: 2022-05-14 10:57 | Zmodyfikowano: 2022-05-14 10:58
Noc Muzeów na Dolnym Śląsku - fot. Barbara Szeligowska
fot. Barbara Szeligowska

Wrocław

Kilka placówek zadebiutuje na tej imprezie, a są wśród nich Archiwum Państwowe, Ogród Botaniczny, gdzie zaplanowano wieczorny spacer z pochodniami i opowieści o trujących roślinach. Będzie można także od środka zobaczyć budynek NOT-u przy Piłsudskiego, Muzeum Farmacji czy Odra Centrum. Wśród największych atrakcji jest oferta Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, czyli zwiedzanie odrestaurowanej Auli Leopoldyńskiej.

Noc Muzeów jest całkowicie bezpłatnym wydarzeniem kulturalnym. Tego dnia wszystkie muzea, galerie i instytucje kultury są otwarte dla zwiedzających za darmo.

Wałbrzych

Wałbrzyska Stara Kopalnia zachęca do udziału w nocy muzeów. W tym roku to nie tylko zwiedzanie, ale też atrakcje towarzyszące. Koncert Zespołu Pieśni i Tańca, Galeria Sztuki BWA i wiele innych. Obiekty szykują też atrakcje dodatkowe. -W Starej Kopalni wejdziemy tam, gdzie na co dzień wchodzić nie można, mówi Marta Wróbel ze Starej Kopalni.

Poza trasami zwiedzania, przewidziano także dodatkowe animacje dla dzieci na placu eventowym. -Co ciekawe, będzie szansa zajrzeć w różne nieznane zakamarki, zachęca Marta Wróbel ze Starej Kopalni

Nie zabraknie też kuratorskiego oprowadzenia po wystawie „Podziemny świat – górnicza praca na przedwojennych fotografiach”, której wernisaż był wczoraj. Poza kopalnią, w regionie zapraszają również m.in Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy czy Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej.

Legnica

Jeden organizator, ale wiele atrakcji w wielu miejscach. Legnickie Muzeum Miedzi otwiera dziś swoje podwoje miedzy innymi na Zamku Piastowskim, w siedzibie przy ul. św. Jana, w Akademii Rycerskiej, a nawet w kościele mariackim. Od 16-tej do 23-ciej - warto wcześniej pobrać program, choćby ze stron internetowych. Marcin Makuch, szef placówki zachęca również do wycieczki za miasto...

-Do Legnickiego Pola także można się udać. Obejrzeć nasze dwie wystawy, bo oprócz stałej wystawy pochwalimy się odkryciami, których dokonali archeolodzy podczas poszukiwań pola bitwy. Do Legnickiego Pola można się dostać autobusami MPK, które specjalnie w tę noc będą startowały przy zamku.

Oprócz tego warsztaty miedziorytnicze, pokazy bicia monet, koncert.Szef placówki, Marcin Makuch zapewnia, że - zgodnie z tradycją - przygotowana jest również wycieczka do historycznego miejsca.

-W tym roku wybraliśmy kościół Najświętszej Marii Panny, ponieważ w czerwcu minie dokładnie 500 lat od pierwszego nabożeństwa protestanckiego w Legnicy, które miało miejsce w tym kościele. Pokażemy miejsca mniej znane; będzie można podejść do organów, będzie można zobaczyć strych kościoła.

Aby nie pogubić się w tych wszystkich atrakcjach warto najpierw zapoznać się z programem imprez - jest dostępny na portalu Muzeum Miedzi. Również w języku ukraińskim. To jednak nie koniec legnickich atrakcji muzealnych na dzisiejszą noc. O 20:30 na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Legnicy akordeonista Tomasz Drabina zaprezentuje tanga i szlagiery XX-lecia międzywojennego, z Warszawy, Buenos Aires i Paryża. Oczywiście udział we wszystkich imprezach jest bezpłatny.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.