Machałek: powstanie 120 branżowych centrów umiejętności

WK, PAP | Utworzono: 2022-05-23 13:10
Machałek: powstanie 120 branżowych centrów umiejętności - fot. Piotr Słowiński
fot. Piotr Słowiński

W poniedziałek w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze, w ramach Europejskiego Tygodnia Pracy, odbywają się Powiatowe Targi Pracy. Z ofertą zatrudnienia można zapoznać się na kilkudziesięciu stoiskach przygotowanych przez pracodawców z regionu, służby mundurowe i urzędy.

Wiceminister edukacji Marzena Machałek podczas konferencji prasowej podkreśliła, że kamiennogórskie targi pracy wpisują się w realizowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki reformę kształcenia branżowego i technicznego. "Wymiana informacji pomiędzy pracodawcami, szkołami i uczniami pozwala na efektywne budowanie kształcenia branżowego i technicznego" – wskazała.

Zdaniem wiceminister, wdrożenie reformy przynosi już wymierne efekty. "Dziś 55,5 proc. uczniów po szkołach podstawowych uczy się w szkołach branżowych i technicznych" – zaznaczyła Machałek.

Wiceszefowa resortu edukacji wskazała, że aby podnieść efektywność kształcenia branżowego i technicznego, wdrożono szereg rozwiązań. "W tym jest prognoza zapotrzebowania na zawody. Ta prognoza jest cały czas rozszerzana o nowe zawody, to m.in. zawody budowlane, związane z komunikacją czy branżą IT" – wymieniła.

Dodała, że w ostatnim czasie został opublikowany raport o losach absolwentów szkół ponadpodstawowych. "To jest kolejne narzędzie, które pozwoli pracodawcom i szkołom dowiedzieć się, na jakie zawody jest zapotrzebowanie i które szkoły skutecznie uczą. Raport daje wiedzę pracodawcom, uczniom i szkołom" – powiedziała Machałek. Poinformowała, że do końca czerwca szczegółowe podsumowanie tego raportu trafi do szkół.

Machałek podkreśliła, że resort edukacji przywiązuje dużą wagę do kształcenie branżowego i technicznego. "Na bieżąco reagujemy na potrzeby pracodawców i szkół" – zaznaczyła.

Jak poinformowała, przed resortem stoi teraz duże wyzwanie w postaci budowy branżowych centrów umiejętności. "To będą centra współpracy, które będą w sobie ogniskować szkoły, uczelnie i branże. Powstanie 120 takich centrów" – powiedziała.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.