Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Legnicy

Karolina Bieniek, GN | Utworzono: 2022-09-01 13:15 | Zmodyfikowano: 2022-09-01 13:17
Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Legnicy - fot. RW
fot. RW

Obecna podczas uroczystości sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzena Machałek poinformowała, że w ostatnich dniach podjęto decyzję o zwiększeniu subwencji oświatowej o 20%, a także, że w tym roku dodatkowe pół miliarda złotych trafi do placówek szkolnych i przedszkolnych na dodatkowe wsparcie specjalistów psychologów i logopedów:

- To ważne zadanie jakie postawił sobie rząd, wsparcie dzieci w sposób wszechstronny, by szkoła nie była tylko miejscem zdobywania wiedzy. Dla naszych rozwiązań były szkoły integracyjne to tutaj odbywa się prawdziwe włączenie, którego celem jest przygotowanie do dorosłości.

Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, w swoim wystąpieniu nawiązał do hasła Solidarności "tylko solidarność i cierpliwość zapewni nam zwycięstwo". I o tę solidarność i cierpliwość w trudnych czasach koronawirusa i wojny dziś apelował, po czym na sali wybrzmiał dźwięk szkolnego dzwonka.

- Droga młodzieży, kochane dzieci, niech zabrzmi pierwszy dzwonek. - To ważny dzień dzisiaj? - Dla mnie tak, szykowałam się dwa dni, no bo jest dziś pierwszy dzień szkoły. I przyjadą prezydenci. Gotowa? Tornister pełny? Tak. Prawie, piórnik jeszcze nie jest gotowy.

Minister Machałek mówiła, że za "Polską szkołą trudne lata, które zmieniły oczekiwania wobec szkoły i wobec rzeczywistości". Podziękowała nauczycielom i samorządowcom za serce okazane Ukraińcom i przyznała, że przed szkołami teraz wyzwanie związane z trwającą wojną na Ukrainie. Kuratorium Oświaty szacuje, że w Polskich szkołach rozpoczyna dziś naukę blisko 175 tysięcy dzieci z Ukrainy, 17 tysięcy uczniów na Dolnym Śląsku.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.