Ponad 300 uczniów nie dostało się do żadnej szkoły ponadpodstawowej w Wałbrzychu

Bartosz Szarafin, MC | Utworzono: 2022-07-22 09:35 | Zmodyfikowano: 2022-07-22 09:36
A|A|A

fot. Bartosz Szarafin

Wiele osób zgubiła pewność siebie. Taki problem powtarza się od lat - mówi dr Sylwia Bielawska - zastępca Prezydenta Wałbrzycha. 

A zdarza się, że kandydat ma zaledwie 43 z wymaganych na wybrany profil 200 punktów. Uczniowie zapominają też o dodatkowych testach, które mogą dać na niektóre profile nawet 100 dodatkowych punktów rekrutacyjnych. Wałbrzyskie szkoły stały się popularne również wśród uczniów z regionu - dodaje Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha

Do rekrutacji zgłosiło się ponad 1700 uczniów. To blisko 400 dodatkowych osób. Około 1000 to uczniowie z Wałbrzycha. Biuro Edukacji w porozumieniu z dyrektorami już pracuje nad rozwiązaniem problemu braku miejsc. M.in w I Liceum Ogólnokształcącym zostanie otwarta dodatkowa klasa. Wśród najpopularniejszych szkół jest niezmiennie od lat także II Liceum Ogólnokształcące. W tym roku do czołówki dołączyło III LO. Wśród pozostałych szkół - dużą popularnością cieszy się także branżowy Mechanik z ul. Ogrodowej i klasy mundurowe w IV LO na Piaskowej Górze.

W Wałbrzychu nie wyklucza się dwuzmianowości, co byłoby nowością w szkołach ponadpodstawowych. Urzędnicy uspokajają - jeśli do tego dojdzie - będzie polegać co najwyżej na rozpoczynaniu zajęć od trzeciej godziny lekcyjnej, a nie przychodzeniu na popołudnie.

Wyjątkowo trudna sytuacja wynika też z tego, że przez poprzednią reformę systemu edukacji w rekrutacji wzięło udział 1,5 rocznika. Biuro Edukacji i Spraw Społecznych przypomina, że do 29 lipca kandydaci mają czas na potwierdzenie chęci zapisania się do danej szkoły - mówi Katarzyna Byra.

Osoby, które nie potwierdzą woli - są skreślane z listy zwalniając miejsce innym, dla których go zabrakło. To ważne, bo kolejny rok z rzędu są uczniowie, którzy w rekrutacji nie podali szkół drugiego i trzeciego wyboru. W efekcie popularności - ponad 300 osób nie dostając się do danej szkoły, wypadło poza system. -Gmina robi co może, by sprostać popularności - dodaje wiceprezydent Wałbrzycha - dr Sylwia Bielawska.

Ostateczne listy pojawią się 1 sierpnia. Tuż po nich - dwudniowa rekrutacja uzupełniająca.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama