RWK: Literatura#28 Europejska Noc Literatury, Błażej Torański, Agnieszka Miela

Ewa Zając | Utworzono: 2022-07-22 10:44 | Zmodyfikowano: 2022-07-22 10:50
A|A|A

Foto: RWK

Kultura DAB+Literatura, czwartek 16:00-19:00 (powtórka piątek 8.00 -11.00)

W audycji książkowej RWK gościli:

Kuba Żary – „Temat rzeka” to hasło kolejnej, 11. odsłony Europejska Noc Literatury 2022: TEMAT RZEKA. Jak przypomina kurator tegorocznej edycji Michał Rusinek podobno ludzie zaczęli nazywać świat wokół siebie od nadawania nazw rzekom. To one są symbolami, toposami, niebywale pojemnymi metaforami, także dla filozofów wierzących w ruch i zmienność. Co to znaczy w literackiej praktyce – czyli o programie, książkach, czytających i miejscach czytania ENL 2022, która tym razem rozegra się 20 sierpnia w 10 miejscach Przedmieścia Świdnickiego opowiedzą organizatorzy z Wrocławskiego Instytutu Kultury (przedtem Strefy Kultury).

Posłuchaj całej rozmowy:

 

Agnieszka Miela – dolnośląska autorka i premiera jej drugiej powieści z trylogii nordyckiej „Dzieci Starych Bogów” . Twórczyni ze świata fantasy serce oddała larpom, czyli, w dużym skrócie, rozrywce będącej połączeniem gry RPG i teatru improwizowanego. Ciągnie ją do horrorów i książek o seryjnych mordercach, co też wybrzmiewa w jej powieściach ubiegłorocznej „Śmiech diabła” i właśnie ukazującej się powieści "Grzechy ojców" (Zysk i S-ka Wydawnictwo)

Posłuchaj rozmowy:

 

Błażej Torański – "Maria zapamiętała: Kiedyś wylałam farbę i za to Pol mnie skatowała. Pod budynkiem była piwnica i tam zrobiono karcer. Jak mnie zamknięto, to szczury mi nogi obgryzły". Błażej Torański, pisarz i publicysta, od niedawna ponownie związany z Wrocławiem, laureat po wstrząsającej opowieści „Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi” tym razem napisał biografię zbrodniarki wojennej z tego obozu, która później, w PRL-u pracowała w żłobku, nigdy nie przyznając się do swoich zbrodni: „Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol.” (Wydawnictwo Prószyński i Ska).

Posłuchaj rozmowy:

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama