Porażka koszykarzy na koniec fazy grupowej EuroBasketu

WK, PAP | Utworzono: 2022-09-09 06:39
Porażka koszykarzy na koniec fazy grupowej EuroBasketu - fot. EuroBasket

Polacy, którzy rozpoczęli spotkanie w identycznym składzie jak poprzednie zwycięskie pojedynki - z 35-letnim Aaronem Celem, A.J. Slaughterem, Mateuszem Ponitką, Michałem Sokołowskim i Aleksandrem Balcerowskim, prowadzili tylko raz, na początku 2:0 po akcji Balcerowskiego. 21-latek ograł pod koszem dwukrotnego MVP sezonu zasadniczego ligi NBA Nikolę Jokica. Wcześniej wygrał z nim walkę po rzucie sędziowskim rozpoczynającym spotkanie.

Potem serbski środkowy i jego koledzy, koszykarze czołowych klubów Euroligi m.in. Vasilije Micic dwukrotny mistrz tych rozgrywek z Efesem Anadolu Stambuł, udzielili Polakom srogiej lekcji. Grali kontratakiem, trafiali spod kosza oraz dystansu i to nie tylko ci z pierwszej piątki, ale i rezerwowi.
Zespół doświadczonego trenera Svetislava Pesica, który doprowadził Jugosławię do złotego medalu MŚ oraz mistrzostwa Europy 2001, a wcześniej zdobył także złoto ME z... Niemcami w 1993 r., wygrywał w połowie pierwszej kwarty 14:6. Straty biało-czerwonych zmniejszyła, tylko na chwilę, jedna z dwóch „trójek” Polaków w pierwszej połowie spotkania, którą trafił Sokołowski (9:14).

Po 10 minutach wicemistrzowie Europy, piąta drużyna MŚ z 2019 r., prowadzili 28:14, a po 15. minutach 41:21. Przy niemal każdej udanej akcji Jokica serbscy kibice skandowali: +MVP, MVP+.

Trener Polaków Igor Milicic dokonywał wielu zmian, ale nie przynosiły one oczekiwanych efektów. Rezerwowi Serbii, po których równie chętnie sięgnął Pesic, także mieli ogromną przewagę nad Polakami. W końcówce drugiej kwarty ponownie na parkiecie byli zawodnicy z pierwszej piątki biało-czerwonych - z wyjątkiem Slaughtera, którego zastąpił młody Łukasz Kolenda, ale wynik nawet nie drgnął na korzyść Polski - rywale prowadzili 49:31, choć na parkiecie nie było długo Jokica, czy rozgrywającego Nikoli Kalinica. Obrońcy serbscy nie pozostawiali wiele miejsca Polakom i wykorzystywali każdy, nawet najdrobniejszy błąd.

W połowie meczu Serbia wygrywała 52:33. Miała znaczącą przewagę pod tablicami (16:8) i 85-procentową skuteczność rzutów za dwa punkty. Polacy też w tym ostatnim elemencie byli znakomici (80 proc.), ale wykonali tylko 12 takich rzutów.

Druga część spotkania nie przyniosła zasadniczych zmian. Biało-czerwonym udało się zmniejszyć straty do 13 punktów w 23. minucie (43:56) po rzutach za trzy punkty Slaughtera i Ponitki, ale czas wzięty od razu przez Pesica zmobilizował Serbów do mocniejszej obrony.

Przez kolejne cztery minuty Polakom nie udało się zdobyć punktów, a Serbia „dorzuciła” prawie 10 i prowadziła w 28. minucie 65:43, po trzech kwartach 72:50.

W ostatniej części obydwaj trenerzy pogodzenie najwyraźniej z wynikiem posadzili na ławce swoich liderów i wpuścili na parkiet rezerwowych. Przewaga Serbów mimo to drastycznie wzrosła. Polacy ponownie mieli słabszy fragment, gdy przez ponad cztery minuty nie zdobyli punktów. W 35. minucie Serbia miała najwyższą przewagę w spotkaniu 91:55, a jej gwiazdy mogły zrelaksowane patrzeć z ławki rezerwowych na poczynania kolegów na parkiecie, zaś kibice na trybunach tańczyć i cieszyć się z wygranej.

Biało-czerwoni z trzeciego miejsca w tabeli (bilans 3-2) awansowali do 1/8 finału i zmierzą się w Berlinie z Ukrainą.

Polska - Serbia 69:96 (14:28, 19:24, 17:20, 19:24).