29. Polsko-Niemiecko-Czeskie Forum Kooperacji Firm

Piotr Słowiński, mk | Utworzono: 2022-11-10 20:30 | Zmodyfikowano: 2022-11-10 20:30
A|A|A

fot. Iwona Diakowska

- Spotkania BtoB, czyli krótkie spotkania przy stoliku, służące nawiązywaniu kontaktów, to nasza specjalność i największe tego typu wydarzenie w Polsce- mówi Hubert Papaj, prezes KARR. 

O tym, że jest potrzebne świadczy liczba zainteresowanych nim przedsiębiorców. Przedsiębiorcy siadają przed sobą, wymieniają kontaktami, najważniejszymi informacjami handlowymi. Przesiadają się do kolejnego stolika, na kolejne rozmowy, ale jeśli coś w którymś spotkaniu spowoduje, że znajdą wspólny temat, to mają już narzędzia by do rozmowy wrócić. Forum to także okazja do pewnych podsumowań.

- Czesi liczą nadal na polskich pracowników - mówi František Molík z Izby Gospodarczej w Nachodzie. - Czescy przedsiębiorcy chętnie podejmują współpracę z kolegami z Polski, choć np. przepływ usług nadal jest utrudniony z powodu rozwiązań podatkowych.

Michael Paruch z saksońskiego Inkubatora Przedsiębiorczości mówi, że współpraca przedsiębiorców niemieckich z polskimi dojrzała. Nie ma tu już żadnej egzotyki jak w latach 90-ych, jest ocena szans na udany biznes i jego realizacja.

W konferencji wzięło też udział kilka kancelarii prawnych. Współpraca międzynarodowa to bowiem branża, w której np. łatwo można błędnie odczytać chociażby zapisy umów. Dla przykładu często spotykane w umowach odwołanie, że sprawy nieuregulowane będą realizowane zgodnie z jakąś ustawą, całkiem co innego oznacza w Polsce, a całkiem co innego w Niemczech. Adwokat Maciej Kaczmarek mówi, że przedsiębiorcy mają problemy z prawem pracy w sąsiednich krajach, a nawet z możliwością sprawowania funkcji w zarządach spółek. W Niemczech trzeba znać niemiecki, mieć tam adres i historię by zaakceptowały taką osobę organa skarbowe. Dla wielu osób może to być sporym zaskoczeniem.

- Z pomocy prawników lepiej skorzystać zanim się wydarzy coś złego - tłumaczy mecenas Kaczmarek.
O tym, że ten rynek na polsko-czesko-niemieckim pograniczu rośnie, świadczy też rosnąca liczba kancelarii, które się w tej branży specjalizują.

Za rok odbędzie się 30, jubileuszowe Polsko-Niemiecko-Czeskie Forum Kooperacji Firm. Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego zaprasza.

POSŁUCHAJ:

1.

2.

3.

4.

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama