Nieoczywiste osiedle zaprojektowane z fantazją

| Utworzono: 2022-11-23 07:00 | Zmodyfikowano: 2022-11-23 07:00

Pierwsze zapisy dotyczące Popowic pochodzą z 1260 roku. Wówczas to wspomina się o wsi Popowici, która należała do opactwa św. Wincentego na Ołbinie. Wyrazem „Pop” określano w tamtych czasach zakonnika lub księdza katolickiego. Cześć badaczy uważa jednak, że nazwa miejscowości pochodzi od wyrazu „popioły”. Od końca XVIII wieku wieś Popowice stała się popularnym celem podmiejskich wycieczek. We wsi mieściły się: dwór, folwark, karczma i szkoła. Dynamiczny rozwój Popowic nastąpił wraz z uruchomieniem Odrzańskiego Portu Rzecznego. W 1897 roku Popowice zostały przyłączone do Wrocławia. Wkrótce wybudowano tu zajezdnię tramwajową i dwie stacje kolejowe, a w 1910 roku nieopodal – na Gądowie Małym – uruchomiono port lotniczy. W ten sposób Popowice stały się ważnym ośrodkiem komunikacyjnym. W latach 1919–1927 na obszarze 47 ha Towarzystwo Osiedlowe Wrocław (Siedlungsgesellschaft Breslau) wybudowało na Popowicach osiedle domów wielorodzinnych dla 8 tysięcy mieszkańców (Siedlung Popelwitz).

źródło: www.polska-org.pl

Zgodnie z ówczesnymi założeniami było to osiedle bardzo nowoczesne. Obok modernistycznych budynków wielorodzinnych wzniesiono też szkołę, kościół oraz wiele sklepów i punktów usługowych. Niestety osiedle nie przetrwało czasów II wojny światowej. Podczas walk o Festung Breslau zostało praktycznie zrównane z ziemią. W latach 70. XX wieku podjęto decyzje o odbudowaniu osiedla. Projektantem był Witold Jerzy Molicki. W latach 1971 – 1977 na 70 ha wybudowano bloki dla ponad 17 tysięcy mieszkańców.

źródło: www.polska-org.pl

Kształt osiedla do dziś budzi emocje. Jedni mówią o oryginalnej zabudowie, inni o urbanistycznym chaosie. A Wam jak się podobają współczesne Popowice?


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.