Niemcy podbierają nam uczniów

Piotr Słowiński | Utworzono: 2011-02-14 07:35 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Niemcy podbierają nam uczniów -

Od września polscy uczniowie będą mogli rozpocząć naukę w niemieckich centrach kształcenia zawodowego i podjąć praktyki w niemieckich firmach. Niemcy, którzy też mają niż demograficzny chętnie podejmą się nauczania polskiej młodzieży. Według ich szacunków potrzeba im około 10 tysięcy kandydatów do szkół zawodowych.

Choć w dolnośląskich szkołach Niemcy nie prowadzą zakrojonej na szeroką skalę kampanii informacyjnej, to trwa kampania "szemrana". Rodzice szukają szans dla swoich dzieci, a nauczyciele i przedsiębiorcy biją na alarm.

Niemieckie izby rzemieślnicze ogłaszają w Polsce nabór do centrów kształcenia zawodowego w przygranicznych landach. - Nie za wszelką cenę - tak deklaruje Andreas Brzezinski, dyrektor izby rzemieślniczej w Dreźnie. Jednak pierwsze projekty nauki zawodu dla Polaków już ruszają. Rodzice najczęściej muszą zapłacić za wyżywienie i noclegi. Uczniowie dostaną jednak po kilkaset euro za praktyki. Uczeń może dostać w trzeciej klasie niemieckiej zawodówki nawet niespełna 1000 euro za praktyki.

Nauka w niemieckich szkołach zawodowych odbywa się w tzw. systemie dualnym. Uczeń przez dwa albo trzy dni w tygodniu odbywa praktykę w firmie, z którą podpisał umowę, a pozostałe spędza w szkole. Zakład pracy płaci mu wynagrodzenie miesięczne i składki ubezpieczeniowe. W pierwszej klasie wynagrodzenie waha się od 200 do 600 euro.

W kolejnych klasach zarobki są wyższe. Murarz może dostać 859 euro, sprzedawca 670 euro, a kwiaciarka 424 euro.

Informacje o możliwościach podjęcia nauki za granicą dotarły też do Bolesławca, gdzie zainteresowali się nimi rodzice gimnazjalistów. Dyrektor gimnazjum nr 2, Ewa Szajwaj, mówi, że pierwsi rodzice pojechali do Niemiec, by się dowiedzieć, na jakich warunkach można znaleźć miejsce w niemieckiej szkole.

Zainteresowani muszą dobrze znać język niemiecki, bo tak odbywa się nauka i egzaminy. Bez trudu znajdą jednak potrzebne informacje chociażby z projektu transnational-dual.

Tymczasem polskie szkoły zawodowe mają coraz większe problemy z naborem. Na alarm biją polskie izby rzemieślnicze. - Za chwilę zabraknie nam po prostu rąk do pracy – mówi Jerzy Cackowski z Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej. - Obecnie na Dolnym Śląsku zawodu uczy się 5 tysięcy osób, z czego ponad 1000 to przyszli fryzjerzy, brakuje kandydatów do nauki zawodów robotniczych, budowlanych, rzemieślniczych – mówi.

Posłanka Marzena Machałek przygotowuje wystąpienie do Sejmu w sprawie polskich uczniów – Grozi nam drenaż talentów – przestrzega.

Sytuacji z niepokojem przygląda się Robert Relich, burmistrz Nowogrodźca, w którym działa duża strefa ekonomiczna. - Za kilka lat staniemy przed widmem braku rąk do pracy, bo dziś jak się wydaje, wszyscy chcą zostać magistrami, nawet w specjalnościach w których nie ma pracy – mówi.

Nie ma jednak żadnych narzędzi, by młodych ludzi zatrzymać. Józef Sontowski, burmistrz Zawidowa, który sam spędził wiele lat w Niemczech, wskazuje, że nasi sąsiedzi nie muszą już nawet robić wielkich kampanii informacyjnych w Polsce, bo rodzice polskich gimnazjalistów sami poszukują na ten temat informacji. - Unia Europejska oznacza swobodny przepływ towarów i osób – mówi – a my byśmy chcieli z tej Unii brać tylko to, co nam pasuje. Tak się nie da.

Robert Relich, ekonomista i bankowiec widzi jednak szanse na odwrócenie trendu. Jak mówi klucz do tego wcale nie leży w niemieckich rękach. Przedsiębiorcy mogą i powinni zrobić jedno - podnieść znacząco wynagrodzenia. - Wtedy każdy będzie wolał zostać i pracować na miejscu, a nie szukać szczęścia za granicą - podkreśla.

Na razie wielu młodych ludzi chce szukać szczęścia w Niemczech. Dla nich jest organizowane spotkanie w Zielonej Górze. Odbędzie się 25 lutego, o godz. 10.40, w budynku Europejskiej Fundacji Oświaty i Kultury przy ul. Sienkiewicza 36 w Zielonej Górze . Tel./fax. (68) 353-19-50, e-mail: [email protected]

Na koniec jeszcze kilka przydatnych adresów internetowych:

http://www.transnational-dual.de

Formularz kontaktowy

Zentralverband des Deutschen Handwerks
Mohrenstraße 20/21
10117 Berlin
http://www.zdh.de/metanavigation/kontakt.html

Federalny Instrytut Kształcenia Zawodowego
http://www.bibb.de

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.