Strażnicy graniczni zatrzymali ośmiu nielegalnych imigrantów

GN, PAP | Utworzono: 2023-01-23 15:31
Strażnicy graniczni zatrzymali ośmiu nielegalnych imigrantów - fot. RW
fot. RW

Rzecznik prasowa komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej mjr SG Joanna Konieczniak poinformowała w poniedziałek, że funkcjonariusze tej służby zatrzymali ośmiu nielegalnych imigrantów, którzy próbowali lub przekroczyli już granicę polsko-niemiecką.

„Pięciu podaje się się za obywateli Egiptu, jeden zadeklarował, że pochodzi z Indii, natomiast dwóch kolejnych oświadczyło, że są Syryjczykami. Zatrzymani trafili do ośrodka zamkniętego dla cudzoziemców, gdzie trwają czynności identyfikacyjne” - powiedziała rzecznik.

Do zatrzymania pierwszej grupy złożonej z obywateli Egiptu, którą do Niemiec usiłował przewieźć 28-letni obywatel Turkmenistanu, doszło w ubiegły czwartek na jednej z lokalnych dróg w powiecie zgorzeleckim. Funkcjonariusze polsko-niemieckiego patrolu wytypowali tam auto osobowe, którego kierowcą okazał się obywatel Turkmenistanu, a jego pasażerami było pięciu mężczyzn w wieku 26-41 lat, którzy podawali się za obywateli Egiptu, ale żaden z nich nie miał dokumentów potwierdzających ich tożsamość i obywatelstwo.

„Obywatel Turkmenistanu usłyszał zarzut, iż działając z chęci osiągnięcia korzyści majątkowej, współdziałając z innymi osobami udzielił obywatelom Egiptu pomocy w popełnieniu przestępstwa, polegającego na przekroczeniu wbrew przepisom granicy państwowej. Dodatkowo otrzymał decyzję o zobowiązaniu do opuszczenia Polski i całej strefy Schengen z zakazem wjazdu na kolejne pięć lat. Na skuteczne wydalenie, cudzoziemiec oczekuje obecnie w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców” - powiedziała rzecznik.

Natomiast w sobotę funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie, pełniąc służbę po niemieckiej stronie granicy państwowej, skontrolowali jadącego w głąb Niemiec opla. Autem kierował 39-letni Afgańczyk posiadający niemiecką kartę pobytu, który z Polski przewoził trzech innych cudzoziemców; żaden nie miał przy sobie dokumentów tożsamości.

„Z ich oświadczeń wynika, że są to obywatel Indii oraz dwóch obywateli Syrii. Kierowcę pojazdu zatrzymano za pomocnictwo w bezprawnym przekroczeniu granicy państwowej, a pozostałych trzech cudzoziemców za nielegalny pobyt na terytorium Niemiec” - powiedziała rzecznik.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.