28 maja - Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi

Justyna Kościelna, BM | Utworzono: 2023-05-28 08:49 | Zmodyfikowano: 2023-05-28 08:50
28 maja - Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi - Fot: zdjęcie ilustracyjne, Pixabay
Fot: zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

28 maja to Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. Eksperci namawiają, by solidarność z chorymi okazywać, rejestrując się w bazie potencjalnych dawców szpiku. - To ważne, by ten rejestr stale się powiększał, bo znalezienie bliźniaka genetycznego do osoby chorej jest niesłychanie trudne, a potrzeby są ogromne - mówi Natalia Banasik z fundacji DKMS:

- W Polsce co 40 min, na świecie - co 27 sekund ktoś słyszy diagnozę - nowotwór krwi, czyli choroba, która bardzo często wymaga przeszczepu szpiku.

Rejestracja do bazy potencjalnych dawców jest szybka i polega na wypełnieniu formularza rejestracyjnego oraz na pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Później już tylko wystarczy czekać na telefon. - Do mnie zadzwonił po 4 latach od rejestracji - mówi dawca szpiku Piotr Cybulski:

- Mam kontakt z tą osobą, to dziś 19-letni chłopak ze Stanów Zjednoczonych. Pobranie wymagało położenia się do szpitala na 3 dni. Miałem oddawany szpik z talerza kości biodrowej, nie było to bolesne, czułem się dobrze, lekki ból towarzyszył mi tylko przez kilka dni.

Potencjalny dawca szpiku ma od 18 do 55 lat i musi być w ogólnie dobrym stanie zdrowia.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.