Fundacja DKMS zachęca do zapisania się do bazy dawców

Elżbieta Osowicz, GN | Utworzono: 2024-04-02 07:05 | Zmodyfikowano: 2024-04-02 07:06
Fundacja DKMS zachęca do zapisania się do bazy dawców - fot. Fundacja DKMS
fot. Fundacja DKMS

Fundacja DKMS podsumowuje 15 lat działalności. W tym czasie dzięki niej 13 tysięcy Polaków oddało swoje komórki macierzyste. Obecnie w bazie Fundacji jest zarejestrowanych 1.9 miliona osób.

- Ważne aby potencjalni dawcy informowali o ewentualnych zmianach numeru telefonu lub adresu, bo nigdy nie wiadomo kiedy genetyczny bliźniak będzie potrzebował pomocy - podkreśla Iwona Tomanek z DKMS:

- To, że dzwonimy jest pewne, ponieważ 1500 dawców, tylko w 2023 roku, oddało komórki macierzyste dla swojego bliźniaka genetycznego. Dawcy są zaskoczeni jak do nich dzwonimy, niektórzy czekają po kilka lat, ale to też się może zdarzyć bardzo szybko od rejestracji, może później po rejestracji, w zależności od tego czy będzie już taka potrzeba.

- Niektórzy mieli możliwość spotkania swojego genetycznego bliźniaka, ale przepisy nie są jednoznaczne w tej sprawie - przyznaje prezeska Fundacji Ewa Magnucka-Bowkiewicz:

- My jesteśmy za tym, żeby dać opcję tego spotkania. My wiemy, co to znaczy często, jeśli oczywiście jest zgoda obu stron, jak życie człowieka może się zmienić, kiedy wie, że pomógł. Kiedy zyskuje nowego członka rodziny. Być może, to zostanie uregulowane, bo prawo transplantologiczne ma być nowelizowane.

Z Fundacją DKMS bardzo ściśle współpracuje wrocławska Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, w której przeprowadzono w sumie 1800 przeszczepów. Ponad 200 dawców udało się znaleźć właśnie w bazie Fundacji.

Żeby zarejestrować się w bazie DKMS wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej Fundacji. W ciągu dwóch dni na podany adres zostanie wysłany pakiet rejestracyjny zawierający pałeczki do pobrania wymazu z jamy ustnej. Przed pobraniem komórek każdy potencjalny dawca przechodzi dokładne badania. Najczęściej wybieraną metodą jest pobranie komórek z krwi obwodowej. Zabieg w warunkach ambulatoryjnych trwa około 3-4 godzin.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.