Nad zalewem złotoryjskim jak co roku.. płuczą złoto

Karolina Bieniek, BM | Utworzono: 2023-05-28 12:56 | Zmodyfikowano: 2023-05-28 12:58
Nad zalewem złotoryjskim jak co roku.. płuczą złoto - Fot: Karolina Bieniek
Fot: Karolina Bieniek

Dziś na Złotej Arenie trwają zmagania najlepszych z Polski i zza granicy. A wszystkiemu przyglądają się mieszkańcy:

- My akurat złotoryjanki jesteśmy, to co roku oglądamy. W zeszłym roku były mistrzostwa świata. Mają okruchy złota w piasku, wsypują i później tą miską wypłukują te ziarenka. Piękna tradycja.

Jako pierwsi za miski złapali dziś amatorzy, później najmłodsi zawodnicy w kategorii dzieci do lat 12. W harmonogramie mistrzostw jeszcze weterani 60+, zmagania drużynowe, a także profesjonalistów.

W zmaganiach wzięło udział ponad 130 zawodników z Polski, Austrii, Szwajcarii, Słowacji, Czech, a nawet z Islandii. To były bardzo intensywne dwa dni, ale jest powód do radości mówi kanclerz Polskiego Bractwa Kopaczy Złota Norbert Mąkowski - Jeden z naszych zawodników, Przemysław Michalski po raz trzeci z rzędu wygrał Mistrzostwa Polski w konkurencji profesjonaliści:

- To się nigdy, nigdzie nie zdarzyło. To jest niebywała historia, ponieważ jeszcze nie było takiego zawodnika, który by wygrał konkurencję profesjonalistów. Przemysław Michalski jest jednym z najlepszych zawodników na świecie w tej chwili.

Organizatorzy podkreślają jednak, że złotoryjscy reprezentanci od kilku lat są w światowej czołówce płukaczy złota. XXIX Mistrzostwa zakończyły się ceremonią wręczenia pucharów i medali zawodnikom w 12 kategoriach. Zawodnicy tegorocznych mistrzostw mieli okazję płukać złoto na wybudowanej w ubiegłym roku Złotej Arenie - czyli w pełni zautomatyzowanym systemie płuczni. To jednak nie koniec. Chcą w przyszłości ulepszać tę infrastrukturę choćby poprzez zautomatyzowanie procesu nasypywania piachu niezbędnego do płukania złota.

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.