Voucher wypoczynkowy a fundusz socjalny - na jakich zasadach można z niego skorzystać?

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-08-01 11:53
Dodaj do Wykop.pl
Voucher wypoczynkowy a fundusz socjalny - na jakich zasadach można z niego skorzystać? - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Voucher wypoczynkowy w ramach funduszu socjalnego

Jak wspomniano we wstępie voucher wypoczynkowy, którego jest dostępny między innymi pod linkiem: https://sklep.sunandsnow.pl/ doskonale sprawdza się jako świadczenie przyznawane w ramach funduszu socjalnego. Warto bowiem mieć świadomość, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w firmach zatrudniających minimum 50 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty) konieczne jest utworzenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Zasada ta nie obowiązuje w przypadku pracodawców będących jednostkami budżetowymi i samorządowymi, ponieważ ZFŚS musi funkcjonować wówczas bez względu na liczbę zatrudnianych osób. Gromadzone w nim środki przeznaczane są na różnego rodzaju dofinansowania dla pracowników, które przyznawane są według regulaminu obowiązującego w danej firmie. W efekcie nie musi to być gotówka, ponieważ równie dobrze pracownicy w ramach dofinansowania do urlopu mogą otrzymać vouchery wypoczynkowe.


Jak działa voucher wypoczynkowy?

Chcąc wręczyć pracownikom vouchery wypoczynkowe w ramach ZFŚS warto wiedzieć to, w jaki sposób one funkcjonują. Otóż, voucher wypoczynkowy to pewnego rodzaju bilet otwarty, który można zrealizować w 2500 apartamentów w całej Polsce. W efekcie pracownik ma olbrzymie możliwości wyboru kierunku wyjazdu, a istotne jest także to, że kwota vouchera nie musi zostać wykorzystana jednorazowo. Płatności można bowiem dokonywać wielokrotnie w ramach przyznanego budżetu. Sam voucher jest ważny przez dwa lata od momentu jego wydania, co sprawia, że zrealizować można go w dowolnym dla siebie momencie. Co istotne, voucher wypoczynkowy w ramach funduszu socjalnego to świadczenie nieopodatkowane, które może być przyznawane w różnej wysokości. Pozwala to dopasować jego wysokość do obowiązującego regulaminu ZFŚS.


Voucher wypoczynkowy - zalety

Wydawanie pracownikom voucherów wypoczynkowych w ramach zakładowego funduszu socjalnego to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Jest to efekt licznych zalet tego typu voucherów, wśród których należy wymienić przede wszystkim:

  • możliwość realizacji vouchera w wielu miejscach, co przekłada się na swobodę wyboru kierunku urlopowego wyjazdu;
  • brak opodatkowania, dzięki czemu pracownik może wykorzystać dokładnie tę kwotę, na którą opiewa voucher;
  • prosty i szybki proces realizacji vouchera, co sprawi, że pracownicy nie będą zgłaszali problemów;
  • dostępność w wersji papierowej oraz elektronicznej, dzięki czemu można wybrać rozwiązanie odpowiadające specyfice działalności danej firmy.

Podsumowując należy stwierdzić, że voucher wypoczynkowy doskonale sprawdza się w ramach funduszu socjalnego. Pracodawca zapewnia bowiem pracownikom możliwość wyjazdu urlopowego, co pozwala im naładować akumulatory oraz wrócić zmotywowanym do pracy.