Samorządy próbują ratować się przed wysokimi kosztami energii

Bartosz Szarafin, MK | Utworzono: 2023-08-03 15:34 | Zmodyfikowano: 2023-08-03 15:38
Samorządy próbują ratować się przed wysokimi kosztami energii  - fot. pixabay (zdjęcie ilustracyjne)
fot. pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Nowe porozumienie pozwoli na uzyskanie korzystniejszych cen - mówi Radiu Wrocław Maciej Gleba - Dyrektor Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej UM w Świdnicy.

- Podpisując porozumienie z Gminą Dzierżoniów obok innych pozostałych jeszcze 14 partnerów - mamy gwarancję, że energię będziemy kupować prawdopodobnie w najgorszym przypadku w cenie tej, którą ustali rząd, ale giełda może to zweryfikować co też dzień dzisiejszy pokazuje. 

Dotychczasowe porozumienia były korzystne, gdy ceny energii tylko rosły. Obecnie, gdy często się zmieniają - korzystniejszy ma być zakup na giełdzie - wyjaśnia Andrzej Hordyj - Burmistrz Bielawy.

- W sytuacji kiedy my się spodziewamy, że cena będzie raczej spadała, to związanie się dzisiaj sztywną ceną spowoduje, że my będziemy tracić tą obniżkę ceny. / Wszyscy będą mieli taniej, a Wy będziecie płacić tyle ile było zapisane rok temu. / Dokładnie tak! A my przyjęliśmy inną zasadę. Przekonamy się niebawem kto miał rację.

Świdnica będzie mogła taniej zasilać instytucje publiczne. Inne Gminy taniej oświetlą swoje drogi. MPK w Świdnicy skorzysta ładując swoje autobusy elektryczne. Energia jest bowiem tańsza w nocy.

Jak wskazują samorządowcy: "Sprzedaż energii będzie prowadzona w modelu rynkowym (spotowym), w ramach Rynku Dnia Następnego (RDN) Towarowej Giełdy Energii – nowatorskiego modelu, rzadko stosowanego do tej pory przez samorządy. Jednak już pierwsze miesiące roku 2023 pokazały, że podmioty które taką metodę zakupu zastosowały osiągnęły na rynku wysokość cen poniżej górnego pułapu określonego w „Ustawie o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku”. "

POSŁUCHAJ:

CZĘŚĆ 1

CZĘŚĆ 2

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.