Rak nie musi przekreślać marzeń o macierzyństwie. Pomoże w tym szpital na wrocławskim Brochowie

Martyna Czerwińska, AO | Utworzono: 2023-09-01 09:02 | Zmodyfikowano: 2023-09-01 09:30
Rak nie musi przekreślać marzeń o macierzyństwie. Pomoże w tym szpital na wrocławskim Brochowie - fot. RW
fot. RW

Szpital im. Falkiewicza na wrocławskim Brochowie uruchomił nowy program, który ma pomóc zachować płodność u pacjentów leczonych onkologicznie. Polega na pobraniu i zamrożeniu tkanki jajnika, a po chemio czy radio terapii przeszczepieniu jej z powrotem do organizmu kobiety.

- Mamy pewność, że ta metoda jest skuteczna i działa - mówi wicemarszałek województwa Marcin Krzyżanowski:

"Będziemy pierwszym ośrodkiem w skali kraju, który taki program będzie realizował. Program zakłada też wizyty i podpatrywanie tego, co dzieje się w podobnym ośrodku w Brukseli. Tam 18 lat temu dzięki tej metodzie urodziło się pierwsze dziecko. Dzisiaj takich dzieci jest już 300"

- Dla niektórych to ostatnia deska ratunku, mówi dr Jarosław Pająk - ginekolog i zastępca dyrektora szpitala:

"Dla kobiety - jak to sobie wyobrażam, marzenie o dziecku, wtedy kiedy choroba nowotworową jest za nią, jest niezwykle istotnym składnikiem jej normalnego życia w społeczeństwie i zaspokojeniem własnych potrzeb. Jest to oferta i propozycja dla części kobiet jest jedyną szansą, a dla innych może być wyborem"

Do tej pory w Polsce stosowano tylko zamrażanie komórek jajowych i nasienia, ale w wielu przypadkach metoda była niemożliwa do zastosowania ze względu na rodzaj nowotworu, czy ostry przebieg choroby. Program finansuje samorząd województwa. Chętni mogą się już zgłaszać.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.