Pozostaje tylko złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Projekt budowlany nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu już niemal gotowy

Ida Górska, AO | Utworzono: 2024-03-26 15:15 | Zmodyfikowano: 2024-03-26 15:18
Pozostaje tylko złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Projekt budowlany nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu już niemal gotowy - fot. UMWD
fot. UMWD

Jak zapowiada dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii Adam Maciejczyk, placówka będzie nowoczesna i odpowiadająca na obecne problemy kadry i pacjentów:

"Dwukrotnie zwiększymy możliwości operacyjne - w tym momencie to jest dla nas najwęższe gardło, czyli możliwość przeprowadzania większej liczby zabiegów operacyjnych. Ale też zwielokrotniona liczba pomieszczeń, gdzie można pacjentów konsultować w poradniach".

Placówka była projektowana z myślą o komforcie przemieszczających się po niej pacjentów - dodaje Adam Maciejczyk:

"Żeby dla każdej grupy pacjentów nie były to jakieś odległe przestrzenie do przebycia. Więc są takie sekcje przeznaczone dla pacjentek z nowotworem piersi, inna sekcja dla pacjentów urologicznych, tak żeby pogrupować tych pacjentów, żeby nie gubili się w tej dużej przestrzeni".

Nowy szpital będzie dysponował 14 salami operacyjnymi, a pacjenci będą mieli do dyspozycji 671 łóżek w pokojach jedno- i dwuosobowych. Ponadto powierzchnia samej działki jest równa obszarowi Parku Południowego we Wrocławiu:

"Jeżeli chodzi o liczby związane z budynkiem: to mówimy tutaj 100 tys. m powierzchni całkowitej, to jest jak 14 boisk piłkarskich. Ponad pół miliona kubatury, 57 tys. m powierzchni użytkowej. Cztery kondygnacje nadziemne, jedna podziemna". - mówił architekt Zbigniew Maćków.

Ze względu na szybko rozwijającą się technologię medyczną, architekci musieli zaplanować budynek tak, aby w przyszłości mógł zostać dostosowany do nowych rozwiązań:

"My projektowo również przewidujemy rozbudowę o cyklotron, czyli zespół najnowocześniejszych technologii do zwalczania nowotworu. Jeśli w przyszłości pojawi się możliwość budżetowa, no to wszystkie zarówno połączenia instalacyjne, jak i korytarze podziemne są już do tego przewidziane". - dodaje architekt.

Teraz pozostaje już tylko złożyć wniosek o pozwolenie na budowę szpitala. Otwarcie nowej placówki planowane jest w 2028 roku.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.