Zespół BC Prometey triumfował w Memoriale Adama Wójcika

Robert Skrzyński | Utworzono: 2023-09-14 07:45
Zespół BC Prometey triumfował w Memoriale Adama Wójcika - fot. slaskwroclaw.pl

Tegoroczny memoriał miał wyjątkowo mocną obsadę. W hali Orbita poza gospodarzami zaprezentowali się również mistrz Polski King Wilki Morskie Szczecin, wicemistrz Izraela Hapoel Tel Awiw i BC Prometey z Ukrainy, który w poprzednim sezonie był rewelacją Pucharu Europy i dotarł aż do półfinału.

Oba mecze rozegrane pierwszego dnia były bardzo wyrównane i do końca ważyły się ich losy. King przegrał z Prometey minimalnie, a spotkanie Śląska z Hapoelem zakończyło się remisem. Dogrywka nie była rozgrywana, bo nie był to mecz o stawkę, a także dlatego, że wynik nie miał znaczenia, kto z kim zagra w drugim dniu, ponieważ z góry było ustalone, że polskie zespoły nie będą się z sobą mierzyły.

Drugiego dnia najpierw Hapoel dosyć gładko pokonał mistrzów Polski, ale mecz Śląska z Prometey trzymał w napięciu do ostatnich sekund. Wrocławianie przegrali pierwszą kwartę, a w kolejnych byli górą, ale strat nie odrobili. Zespół z Ukrainy wygrał jednym punktem i z dwoma zwycięstwami na koncie triumfował w całym turnieju.

Adam Wójcik był jednym z najlepszych polskich koszykarzy. Osiem razy sięgał po mistrzostwo Polski i raz dobył złoto w Belgii. W latach 1998, 2001 i 2005 był uznawany za MVP finałów play off polskiej ligi. Bronił barw m.in. Gwardii Wrocław, Mazowszanki Pruszków, Prokomu Trefl Sopot i przede wszystkim Śląska Wrocław, z którym świecił największe triumfy, m.in. cztery mistrzostwa Polski. W narodowej kadrze rozegrał 149 meczów i cztery razy zagrał na mistrzostwach Europy. Zmarł w 2017 roku mając zaledwie 47 lat. Przyczyną śmierci była choroba nowotworowa.

Wyniki:

pierwszy dzień
BC Prometey – King Wilki Morskie Szczecin 71:66 (19:13, 13:19, 18:18, 21:16)
Śląsk Wrocław – Hapoel Tel Awiw 84:84 (13:16, 20:15, 27:22, 24:31)

drugi dzień
Hapoel Tel Awiw – King Wilki Morskie Szczecin 79:55 (16:16, 12:19, 13:16, 14:28)
BC Prometey – Śląsk Wrocław 73:72 (23:16, 18:22, 18:19, 14:15)