Inwestowanie w złoto fizyczne – co trzeba wiedzieć?

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-10-02 11:39 | Zmodyfikowano: 2023-10-02 11:41
Dodaj do Wykop.pl
Inwestowanie w złoto fizyczne – co trzeba wiedzieć? - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Złoto inwestycyjne – czym dokładnie jest?

Złoto inwestycyjne to określone wyroby składające się w całości lub niemal w całości z czystego kruszcu. Według obowiązujących obecnie przepisów złotem inwestycyjnym możemy nazwać:

  • Sztabki o próbie co najmniej 995 (zawierają minimum 99,5% czystego złota).
  • Monety o próbie co najmniej 900 (zawierają minimum 90% czystego złota). W przypadku monet istnieją dodatkowe warunki – moneta powinna być wybita po 1 800 roku i być (obecnie lub w przeszłości) środkiem płatniczym w kraju pochodzenia. Dodatkowo cena nie może przekraczać o więcej niż 80% wartości rynkowej złota zawartego w tym wyrobie.

Wartość inwestycyjna sztabek oraz monet wynika przede wszystkim z wartości rynkowej złota (choć częścią finalnej ceny jest także marża sprzedawcy). Ponadto fizyczne złoto inwestycyjne zwolnione jest z podatku VAT, co dotyczy zarówno przedsiębiorców, jak i osób fizycznych. Wyjątkiem jest zakup złota w celach przemysłowych.

Warto przy tym podkreślić, że złote przedmioty, takie jak biżuteria, pamiątki czy monety kolekcjonerskie nie są uznawane za złoto inwestycyjne, ponieważ na ich wartość wpływają również inne czynniki, między innymi kunszt wykonania oraz unikalność.


Dlaczego warto inwestować w złoto?

Złoto inwestycyjne to bezpieczny sposób na dywersyfikację portfela. Inwestycja w kruszec pozwala chronić kapitał między innymi przed wysoką inflacją, a dodatkowo jest solidnym zabezpieczeniem w sytuacjach kryzysowych – na przykład w przypadku konfliktu zbrojnego, upadłości banku czy innych problemów na tle gospodarczym. Złoto może być przechowywane bez nadzoru oraz pośrednictwa żadnej instytucji finansowej. Jest ono także jednym z najbardziej płynnych aktywów, co oznacza, że jego sprzedaż nie stanowi większych problemów.

Należy przy tym pamiętać, że inwestycja w złoto przynosi największe korzyści zwykle długofalowo. W krótkich okresach, to znaczy w przedziale 6-12 miesięcy, ceny rynkowe mogą ulegać (niekiedy wyraźnym) wahaniom, jednak w dłuższej perspektywie stabilnie rosną.

 

Sztabki i monety – które złoto fizyczne wybrać?

Inwestując w złoto fizyczne, możesz zdecydować się na sztabki lub monety. Są dostępne w różnych wariantach w zakresie wagi, a tym samym – w różnych cenach. Monety bulionowe są dodatkowo zdobione (posiadają wzór na awersie i rewersie), dlatego też są chętnie wybierane na prezent z okazji ślubu oraz innych ważnych uroczystości. Sztabki natomiast nie są tak ozdobne jak monety, jednocześnie z inwestycyjnego punktu widzenia, nie ma między tymi produktami istotnych różnic. Na sztabkach wybija się zwykle najważniejsze informacje, takie jak logo producenta, czystość kruszcu, czyli próba złota, a także masa.

Decydując się na zakup złota fizycznego, należy zwrócić uwagę na jego pochodzenie. Warto wybierać producentów, rafinerie i mennice zrzeszone w LBMA, czyli Londyńskim Stowarzyszeniu Rynku Kruszców. Konieczny jest także wybór dobrego sprzedawcy – złoto najlepiej kupować u podmiotów, które profesjonalnie zajmują się obrotem metalami szlachetnymi. Przykładem jest dealer metali szlachetnych ASCOIN.


Złoto inwestycyjne – bezpieczeństwo i długofalowe korzyści

Złoto inwestycyjne w postaci sztabek czy monet bulionowych to doskonały sposób na zdywersyfikowanie portfela inwestycyjnego oraz zabezpieczenie kapitału w długiej perspektywie. Ten metal szlachetny wykorzystywany jest od setek lat, a historia jest prawdziwym świadkiem wartości złota jako inwestycji.

Jeśli więc zależy Ci na stabilnym ulokowaniu swojego kapitału i zabezpieczeniem go m.in. przed rosnącą inflacją, to zakup złota fizycznego będzie rozsądną decyzją, która w dłuższej perspektywie przyniesie wiele korzyści.

Jak każda inwestycja, zarówno zakup jak i sprzedaż złota powinna być starannie przemyślana, gdyż niesie ze sobą ryzyko. Warto również wziąć pod uwagę zalety, ale także i wady posiadania tego kruszcu.

Reklama