Po 3 latach oczekiwania Wałbrzych może już kompostować bioodpady

Bartosz Szarafin, AO | Utworzono: 2023-10-11 18:38 | Zmodyfikowano: 2023-10-11 18:38
Po 3 latach oczekiwania Wałbrzych może już kompostować bioodpady - fot. MZUK Wałbrzych
fot. MZUK Wałbrzych

Na wałbrzyskie osiedla powrócą brązowe pojemniki na bioodpady. Po trzech latach starań miejska spółka otrzymała pozwolenie na ich przetwarzanie. To oznacza, że nie będzie konieczne zlecanie tego konkurencyjnym przedsiębiorstwom.

- MZUK zamieni odpady na nowy produkt - mówi Radiu Wrocław Kamil Orpel wiceprezes Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Wałbrzychu:

"Będziemy w końcu mogli przyjmować na naszej instalacji tak zwane zielone odpady BIOodpady. I produkować bardzo pożyteczny kompost. / Starają się Państwo o certyfikację... / Żeby produkt mógł być udostępniony ludności i wykorzystywany jako nawóz - biorą pod uwagę jakość tego produktu. Skład jego, zawartość pierwiastków." - dodaje Bartosz Pantol z MZUKu.

- To przede wszystkim oszczędności - mówi Radiu Wrocław Bartosz Pantol z Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych.

"Do tej pory odpad ten wyjeżdżał do instalacji zaprzyjaźnionych. Odpłatnie, duże koszty zagospodarowania i nie było korzyści z tego dla miasta. Kompostując na terenie naszej instalacji, wspieramy uzyskanie poziomów recyclingu dla naszego miasta."

MZUK wznowił już kampanię informacyjną dotyczącą segregacji BIO. Wkrótce przy domkach jednorodzinnych pojawią się dodatkowe, brązowe pojemniki. W tak zwanych gniazdach i boksach dostawione zostaną większe odpowiedniki. Miejski Zakład Usług Komunalnych dąży też do certyfikacji powstałego kompostu, aby docelowo zamieniać odpad w produkt, który będzie można sprzedawać do rolnictwa czy ogrodnictwa.

Warto pamiętać, że do pojemników BIO mogą trafiać jedynie resztki roślinne. Skoszona trawa, gałęzie (rozdrobnione na 20 cm kawałki), resztki owoców i warzyw, obierki itp. Nie można wrzucać natomiast resztek potraw, mięsa czy tłuszczy. Wyrzucane odpady powinny być pozbawione opakowań, worków i innych zanieczyszczeń - przypominają pracownicy MZUK.

 POSŁUCHAJ:

Część I:

Część II:

 

 

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.