Nagrody Angelus i Silesius wręczone

Grzegorz Chojnowski | Utworzono: 2023-10-15 10:11 | Zmodyfikowano: 2023-10-15 10:12
Nagrody Angelus i Silesius wręczone - na zdjęciu laureaci Angelusa
na zdjęciu laureaci Angelusa

Już przed galą wiadomo było, że nagrodę Silesius za całokształt otrzyma Joanna Mueller, związana od 20 lat z Biurem Literackim. W tym wydawnictwie opublikowała pierwszą książkę 'Somnambóle fantomowe', w październiku ukazała się najnowsza pt. 'trule'.

 

Laur za Książkę Roku powędrował do Piotra Sommera za tom 'Lata praktyki' (WBPiCAK). Piotr Sommer to wybitna postać polskiej poezji, laureat Silesiusa sprzed 13 lat, wtedy za całokształt, a także tłumacz poezji amerykańskiej, od 1994 roku redaktor naczelny czasopisma Literatura na Świecie.

 

Poetycki debiut roku to zdaniem jurorów Silesiusa tom Ivana Davydenki 'Halal' (Papierwdole & Katalog Press). Autor pochodzi z Żytomierza, do Polski przyjechał w 2012 roku. Mieszka i pracuje w Lublinie.

14 października 2023 wręczono także Angelusa, czyli Nagrodę Literacką Europy Środkowej dla najlepszej, wydanej w Polsce, powieści autora lub autorki z jednego z 21 krajów tzw. Europy Środkowej. Zwycięską książkę 'Skąd' napisał Sasa Stanisić, urodzony w Wiszegradzie (dziś Bośnia i Hercegowina, kiedyś Jugosławia), od wybuchu wojny na Bałkanach mieszkający w Niemczech (w chwili emigracji miał 14 lat). 'Skąd' to czerpiąca z autobiografii powieść przetłumaczona z języka niemieckiego przez Małgorzatę Granowską, która otrzymała nagrodę za przekład. Powieść opublikowały wrocławskie Książkowe Klimaty.

 

Z Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej cieszyła się Tamara Duda, autorka 'Córeczki', poruszającej tematy wojny w Donbasie. Z ukraińskiego przetłumaczył tę powieść Marcin Gaczkowski, wydało Kolegium Europy Wschodniej, działające we Wrocławiu.

 

Laureatki i laureaci otrzymali statuetki oraz nagrody pieniężne ufundowane przez Miasto Wrocław. Organizatorem nagród jest Wrocławski Dom Literatury.

 

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.