Poznaliśmy laureatów Angelusa i Silesiusa

Elżbieta Osowicz, el | Utworzono: 2022-10-16 08:01 | Zmodyfikowano: 2022-10-16 08:02
Poznaliśmy laureatów Angelusa i Silesiusa - Fot.Max_Pflegel_WDL
Fot.Max_Pflegel_WDL

Za najlepszą książkę w konkursie Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jury uznało powieść „Pulverkopf" Edwarda Pasewicza. Przewodniczący jury w czasie wręczania nagrody mówił, że za pierwszym razem tej książki nie zrozumiał, musiał czytać ją kolejny raz. Docenił ją za czwartym razem. Sam autor przyznał, że splątane losy: Polaków, Żydów, Niemców, Sowietów oraz ich potomków, to nie jest prosta historia.

Nagrodzony autor otrzymał czek na 150 tysięcy złotych. Pasewicz jest poetą, prozaikiem, dramaturgiem i kompozytorem. Autorem kilkunastu książek – od tomów poetyckich, przez prozę (w tym książkę kryminalną), po dramaty. Za swoją twórczość poetycką wielokrotnie nominowano go do najważniejszych nagród literackich, w tym aż trzykrotnie do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2009, 2012, 2016). Jego wiersze tłumaczono na 12 języków. Nagrodzona Angelusem powieść „Pulverkopf" była w tym roku dostrzeżona przez gremia jurorskie najważniejszych nagród w kraju, w tym nominowana do Nagrody Literackiej Nike czy Nagrody Literackiej Gdynia.

W tym roku za autora najlepszego przekładu został uznany Daniel Warmuz, który przetłumaczył z języka węgierskiego na polski książkę „Szatański pomiot". Jej autorem jest węgierski pisarz Zoltán Mihály Nagy, a w Polsce powieść ta ukazała się nakładem Warsztatów Kultury. 

Trzecim wyróżnieniem związanym z Angelusem jest Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej. W tym roku czytelnicy wybrali czeskiego pisarza Jaroslava Rudiša, autora „Ostatniej podróży Winterberga".

Silesius dla Marcina Sendeckiego, Krzysztofa Siwczyka i Marty Stachniałek

Statuetka Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii Książka Roku trafiła do Krzysztofa Siwczyka za tom „Krematoria I | Krematoria II". Poeta opisał w nim doświadczenie związane ze śmiercią ojca.

- Autor w sposób zaskakujący i prawdziwy opisuje utratę bliskiej osoby - mówi przewodniczący jury Piotr Śliwiński:

Poeta był już wcześniej nominowany do Silesiusa aż trzykrotnie – w 2011 roku za tom „Koncentrat", w 2015 za „Dokąd bądź" i w 2019 za „Mediany". Nagrodzone Silesiusem „Krematoria I | Krematoria II" to szesnasta poetycka książka Siwczyka, za którą otrzymał w tym roku również nominację do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Autor debiutował w 1995 tomem „Dzikie dzieci", poza tomami poetyckimi ma na swoim koncie także kilka książek krytyczno-literackich, eseistycznych i prozatorskich. Jest współtwórcą grupy poetyckiej Na Dziko, pracownikiem Instytutu Mikołowskiego, recenzentem literackim, do 2021 pełnił rolę dyrektora artystycznego Festiwalu Miłosza w Krakowie. Współpracuje również z tygodnikiem „Polityka", szerszej publiczności może być znany z głównej roli w filmie „Wojaczek" Lecha Majewskiego. Laureat wielu wyróżnień i nagród literackich między innymi Nagrody Fundacji im. Kościelskich (2014), czy Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej za „Koło miejsca/ Elementarz" (2017).

Silesius za całokształt i czek na sto tysięcy złotych trafił do Marcina Sendeckiego uznawanego za jednego z najważniejszych poetów swojego pokolenia. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych był związany ze środowiskiem „bruLionu", dwukrotnie wyróżniany w konkursach poetyckich organizowanych przez redakcję czasopisma. Debiutował w 1992 roku tomem „Z wysokości". Za tomy „Trap", „22", „Pół" i „Farsz" był nominowany (w latach 2009, 2010, 2011 i 2012) do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, którą otrzymał w 2015 roku w kategorii Książka roku za tom „Przedmiar robót". W 2017 został natomiast laureatem Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej, gdzie doceniono jego kolejny tom „W". Ostatnio, w 2020 roku, wydał tom „Do stu". Sendecki pracował również w tygodniku „Przekrój", pisuje do „Dwutygodnika" i „Magazynu Książki". Wraz z Marcinem Świetlickim i Marcinem Baranem zredagował w 1997 antologię „Długie pożegnanie. Tribute to Raymond Chandler". Jest ponadto redaktorem antologii „Pogoda ziemi. Wiersze polskie po 1918 roku" z 2010 roku oraz autorem przekładów z angielskiego – tłumaczył m.in. utwory Paula Bowlesa i Jamesa Schuylera.

Laureatką Silesiusa w kategorii Debiut została Marta Stachniałek za tom „polski wrap" (Wydawnictwo WBPiCAK). Podczas gali zmarłą w wieku zaledwie 37 lat autorkę reprezentowała jej mama. Marta Stachniałek publikowała w pismach „Red." i „Portret", w antologiach zaangażowanych społecznie i doraźnie (m.in. „Strefa wolna. Wiersze wolne od nienawiści", „Jak długo będziemy musieli. Wiersze i opowiadania doraźne", 2020), była laureatką Połowu (2013) i uczestniczką Pracowni Pierwszej Książki, wydarzeń organizowanych przez Biuro Literackie. Jej debiutancki tom „polski wrap" został bardzo dobrze przyjęty i udowodnił, że w poezji Marty Stachniałek nie ma półśrodków. Książka oprócz Silesiusa otrzymała już w tym roku Nagrodę Literacką im. Wiesława Kazaneckiego. 

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.