J. Obremski: Pytania referendalne prostacko sformułowane (...). Prezydent powinien powierzyć tworzenie rządu Tuskowi

Dariusz Wieczorkowski, GN | Utworzono: 2023-10-18 09:41 | Zmodyfikowano: 2023-10-18 09:42

Gościem Rozmowy Dnia Radia Wrocław był Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski.

Jak nastroje?

Na pewno nie najlepsze, tak. Trzeba powiedzieć, że, ok, można mówić, że sukces, że partia trzeci raz ma najlepszy wynik. Ale też trzeba patrzeć, że ten wynik nie daje realnych szans na sprawowanie w tej chwili władzy. Oczywiście ten potencjał 35-36% jest czymś fajnym, tylko patrząc z perspektywy PiS, nie zbudował przez te lata zdolności koalicyjnej. Oczywiście można to mówić, że został zrobiony pewien kordon sanitarny, tak jak to zdarza się w wielu krajach europejskich, jak zaczynają rosnąć partię nie głównego akceptowalnego nurtu. Tym niemniej jednak, no było 8 lat i coś tutaj się nie udało. Było przekonanie, że uda się drugi raz powtórzyć taki wynik jak 43%. Wydaje się, że szansa była, ale, że tak powiem, chyba ostatnie dwa tygodnie zostały zmarnowane.

Wygrana, a jednak przegrana. Pan się spodziewał?

Co obstawiałem przed? To znaczy tutaj nie będę jakiś bardzo oryginalny, że PiS będzie miał pierwsze miejsce, że nie będzie miał wystarczającej ilości mandatów. Liczyłem, że tych mandatów będzie do 10-15 więcej i być może taki byłby wynik, gdyby była mniejsza frekwencja. Frekwencja nas wszystkich, myślę, że wszystkich, wszystkich zaskoczyła. Że będzie więcej potencjalnie, rachunkowo koalicji możliwych. Natomiast w tej chwili wydaje się, że to pole manewru jest dużo, dużo mniejsze.

Wojciech Myślenicki, pan profesor, który był tutaj gościem w trakcie naszego wieczoru wyborczego, obok pani profesor Anny Pacześniak, powiedział, że pewna epoka się kończy, że Jarosław Kaczyński i Donald Tusk powinni udać się na emeryturę. Czy Zjednoczoną Prawicę czeka teraz czas rozmaitych rozliczeń, no i czy będziemy świadkami czegoś nowego? Jakiegoś przełamania, pokoleniowego na swój sposób?

Wydaje się, że prawica polska musi się na nowo wymyśleć. Ten potencjał nadal jest bardzo duży, no bo to chyba tam więcej niż 8 milionów ludzi głosujących. Dla mnie jest konieczność pewnej zmiany pokoleniowej. To na pewno, tak. Ten spór od 90. roku, który bym określił sporem, może nie Tusk-Kaczyński, a bardziej Kaczyński-Michnik, wydaje się być w wielu aspektach archaiczny. Co nie znaczy, że tamte rzeczy i pewne powiązania, i tak dalej, nie mają wpływu na to, co się dzieje. Powiem trochę inaczej, ja mam taki obrazek z kampanii PiS-u, że za prezesem cały czas stało koło gospodyń wiejskich. 8 lat temu były panie, które nazywano "Aniołki Kaczyńskiego". Oczywiście media inne się nabijały z tego i tak dalej, ale to były młode, atrakcyjne dziewczyny, nowoczesne Polki. Moim zdaniem jest istotne pokazanie takiej twarzy sprawczych ludzi sukcesu, których w PiS-ie jest bardzo, bardzo dużo. Zobaczmy tylko, że do tych spółek, które tak są krytykowane, Skarbu Państwa, weszli ludzie, którzy spowodowali, że te spółki przynosiły zysk.

Chociaż opozycja powie...

Że szwagier?

Może niekoniecznie, że szwagier, ale, że to nie jest taka sytuacja zerojedynkowa. Ale dzisiaj o spółkach nie będziemy rozmawiać. Powiedział pan o liderach, o ludziach sukcesu. Kto jest takim liderem, taką osobą, która jest w stanie Zjednoczoną Prawicę na nowo posklejać. Potrafiłby pan takiego lidera wskazać, poza Jarosławem Kaczyńskim?

Tak. Ale na dalsze pytanie, bardziej szczegółowe, w tej chwili odpowiem "pomidor". 

Pan premier Mateusz Morawiecki?

W części tak.

Dobrze, To wróćmy do tej frekwencji, umówmy się rekordowej, absolutnie historycznej. O czym to świadczy? Dlaczego Polacy tak chętnie wzięli udział akurat w tegorocznych wyborach?

Myślę, że jest kilka powodów. Zacznę od naszego pola. PiS przesadził w ostatnich dwóch tygodniach, tylko i wyłącznie z negatywną kampanią, i spowodował pewne odrzucenie estetyczne.

Zmęczenie i zniesmaczenie?

Tak. Po drugie, co pan mówi, zmęczenie. Proszę zwrócić uwagę, że we wszystkich krajach właściwie europejskich, które przeszły przez Covid, bez względu, jak tam było, to za tę sytuację covidową zapłaciła partia rządząca. Czy była lewicowa, czy prawicowa, to nastąpiła zmiana. Wydawało się, że z powodu słabości opozycji, PiS ma szansę się z tego wybronić. Ale na covidzie, na wyroku Trybunału Konstytucyjnego, te 5% stracił i tego już nie nadrobił. I to jest jeden element. Drugi to jest to, że ludzie w pewnym momencie zobaczyli, że jest alternatywa, która wydawała się być już alternatywą pustą, a ponieważ był pewien element zniesmaczenia, to ci, którzy się nie interesują polityką, postanowili zagłosować. Odbieram, że oni poszli na tę alternatywę, jaką była Trzecia Droga. Która skądinąd, bym powiedział z mojej perspektywy, jest taką sobie alternatywą. Oczywiście być może w tej chwili oni się wybiją na jakąś niepodległość.

Ale bardziej Władysław Kosiniak-Kamysz czy Szymon Hołownia?

Ja odbieram, że na tę chwilę nie widzę żadnych przesłanek, żeby traktować Szymona Hołownię jako politykę z własnymi poglądami. Pan Kosiniak-Kamysz jest według mnie zawodnikiem wagi...

Ciężkiej?

Przynajmniej półciężkiej. Z szansami zmiany wagi o tę wyższą po tych wyborach. Więc tu bym powiedział, że jest szansa. W przypadku pana Hołowni, raczej medialna postać.

A referendum? Czy politycy Zjednoczonej Prawicy przegrzali, przelicytowali?

Wydaję mi się, że jeżeli już przegrali, to przegrali w podkręcaniu pytań. To znaczy te pytania były za...

Wprost panie wojewoda.

Za prostacko sformułowane. Aczkolwiek akurat odbieram, że te cztery pytania dotyczyły bardzo istotnych spraw. Ale uważam, że tu był popełniony taki błąd zbyt dużej łopatologii, propagandy. Choć ja odbierałem, że jest to próba zmuszenia opozycji, w tym wypadku Koalicji Obywatelskiej, do jakiegokolwiek określenia się programowego.

Wiele osób w ostatnich godzinach zadaje pytanie, gdzie są politycy Suwerennej Polski? Gdzie jest pan minister, prokurator Zbigniew Ziobro? Jak pan sądzi, dlaczego się schowali?

A przyznam się, że tego nie analizowałem w żaden sposób.

To może pan teraz to zrobić.

Nie odbierałbym tego w takich kategoriach, ponieważ gdzieś jest więcej niż niedosyt i lizanie ran, więc to jest jakaś rzecz istotna. Być może mamy do czynienia z jakimś wstępem albo rozważania do jakiegoś przetasowania. Rozumiem, że w tym pytaniu była taka sugestia.

Ja nie zadaję pytań z sugestią.

Ale nie widzę żadnych przesłanek do takiej tezy. Czasami w polityce jest dobrze, szybko wszystkiego nie tłumaczyć i wyjaśniać.

Ja nie zadaję pytań z sugestią, natomiast na swój sposób jest to symptomatyczne, panie wojewodo, że pan to tak odebrał, bo na pewno pan pamięta ten wielomiesięczny spór między panem premierem Morawieckim, a właśnie prokuratorem generalnym, ministrem Zbigniewem Ziobro. Panowie okładali się publicznie. Zresztą mieliśmy okazję komentować to wszystko. Sądzi pan, że właśnie teraz, gdy kurz opalanie, to w ogóle obaj panowie jeszcze będą chcieli patrzeć na siebie wzajemnie, bo nie chcieli patrzeć już w ostatnich miesiącach, nawet na posiedzeniach rządu. No Zbigniew Ziobro, to nie jest wielka tajemnica, po prostu był nieobecny na tych posiedzeniach. Jak to będzie wyglądać w Zjednoczonej Prawicy?

Nie chcę mówić, że emocje nie grają roli w polityce, ale czasami mam wrażenie, że jest tak, że się odgrywa emocje też.

To chyba się nie opłaciło?

Nie, nie. Tu sympatia była taka, jak na obrazku. Tak to czytam. Natomiast czasami różne rzeczy łączą, czasami różne rzeczy dzielą, więc ja bym tutaj nie nie stawiał daleko idących tez.

Czas pokaże, to będziemy mogli wrócić do tej rozmowy, panie wojewodo. Komu pan prezydent powinien powierzyć misję tworzenia rządu? Albo komu by powierzył misję tworzenia rządu wojewoda Jarosław Obremski?

Proszę mnie nie wstawiać w rolę, w której nie jestem, bo zawsze jest łatwiej doradzać, niż podejmować decyzje. Wydaję mi się, że po odbyciu cyklu rozmów z wszystkimi ugrupowaniami, zorientowanie się, kto ma największą szansę dla większość, no w tym wypadku wydaje mi się, że trzeba odpowiedzieć, z mojej perspektywy, niestety, Donald Tusk.

Czyli Donald Tusk?

Tak.

Przeszło to panu przez gardło. No widzi pan, jednak się dało. To co mogą przynieść kolejne miesiące, jak już ten rząd się uformuje, czyli właśnie pewnie pan premier Tusk premierem zostanie? Jak to może wyglądać? Jaka przyszłość przed naszym krajem?

Są dwie rzeczy, uważam, że niedobre dla Polski i uważam, że niedobre dla wizji, którą bym życzył dla Polski. Oddzielam te dwie rzeczy, bo te drugie są związane z moimi poglądami, jakie są wartości, co trzeba bronić, spojrzenie na historię, na IPN, na tego typu rzeczy. To odbieram, w świetle mojego wyobrażenia, pewnej przestrzeni aksjologicznej, w której chciałbym żyć, jako tragedię. Nie. Przesadziłem. Jako coś, co będzie powodować dyskomfort dla mnie. Przesadziłam. Absolutnie wycofuję się z tego słowa. Natomiast, dlaczego źle dla Polski? Ponieważ uważam, że mamy bardzo niebezpieczny czas i asertywność polityki jest istotna. Nie chcę mówić, że PiS nie popełniał tutaj błędów, ale w sytuacji zapowiadającego się zbliżenia, uważam niemiecko-rosyjskiego, w sytuacji narastających znów antyamerykańskich rzeczy, mimo wszystko w Europie, konfliktu na Bliskim Wschodzie. Ja bym powiedział, czasami ja mam taki lęk, że już trzecia wojna światowa trwa, tylko o tym jeszcze nie wiemy, tak. Więc tutaj ta polityka i deklaracje, które są składane, są dla mnie niebezpieczne także dla Polski.

Na koniec pytanie o wojewodę Jarosława Obremskiego. Jaki ma pan pomysł na siebie?

To ja bym powiedział, że szczęśliwie to nie jest rok 2012, kiedy było duże bezrobocie, tylko jest 2023. Więc nie widzę żadnego problemu. Przy tak niskim bezrobociu to nie powinienem mieć problemów ze znalezieniem pracy.

A jeszcze w polityce, czy już poza nią?

No pewno się nigdy nie powinno mówić jakoś tak stanowczo, ale wolałbym być widzem, obserwatorem, niż uczestnikiem.

Posłuchaj całej rozmowy:

Reklama

Komentarze (20)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Boze2023-10-23 22:25:46 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Odra Odra Odra się kłania .....
~Mieszkaniec2023-10-19 06:41:11 z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Teraz będzie miał dużo wolnego czasu. W sierpniu 2022 r. był tak zmęczony, że nie uważał za stosowne przerwać urlopu, gdy Odra przeżywała katastrofę ekologiczną na gigantyczną skalę. To teraz sobie pan Jarosław odpocznie. A może pójdzie do pracy w sektorze prywatnym? Tylko kto go przyjmie, jakie ma kwalifikacje?
~takiś mądrala to 2023-10-25 06:36:37 z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
trzeba było głosować na Korwina
~Mieszkaniec2023-10-22 11:50:01 z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Pozdrawiam Olu. Pracuję w sektorze prywatnym. Tu nie decyduje kogo znam i do jakiej partii należę, tylko jakie mam kompetencje i doświadczenie. Mój pracodawca jest ze mnie zadowolony, a ja jestem zadowolony z warunków pracy u niego. Z płacy również. Zapraszam pana Jarka, zobaczymy czy i on się odnajdzie w świecie, gdzie legitymacja partyjna jest co najwyżej podkładką pod kawę...
~ola2023-10-21 16:35:37 z adresu IP: (188.122.xxx.xxx)
No na pewno lepsze od ciebie. Martw sie o siebie. Ciesz sie że nie jest takie bezrobocie jak za tuska powzej 14%
~były słuchacz 2023-10-18 23:58:39 z adresu IP: (2a02:a319:a03f:6500:6507:x:x:x)
Panie obremski, widzi pan co teraz robi PiS aby utrudnić polskiej opozycji stworzenie budżetu? Podpisuje się pan pod tym bandytyzmem?? Pan jako pisowski namiestnik i kolaborant powinien się od tego odciąć, jeżeli chce pan dostać jakakolwiek pracę. Póki co jest pan zdradzieckim kolaborantem. Rozliczenia są nieuniknione i nadchodzą wielkimi krokami. Polacy są wk…ni i na pewno was rozlicza
~emu2023-10-18 23:57:37 z adresu IP: (185.245.xxx.xxx)
Kolejny "mędrzec", który zorientował się po czasie, że uczestniczy w czymś plugawym. Przez 8 lat tego nie widział... Brakuje jednego słowa: Przepraszam! Za mieszanie ludzi z błotem, za obrażanie, za robienie z obywateli wariatów i wycieranie sobie gęby Polską. Brakuje jaj.
~@emu2023-10-23 00:49:36 z adresu IP: (93.181.xxx.xxx)
on doskonale wiedział w czym bierze udział. Tylko miał ogromną nadzieję, że to niespotykane wcześniej na tak ogromną skalę okradanie Polaków, będzie trwało nadal, a on będzie miał zapewnione bardzo dobre życie na kilka lat. Ale jak to mówią, nadzieja matką ... cierpliwych :)
~karzeł żoliborski 2023-10-18 19:03:47 z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Nadszedł KONIEC pańskiej kariery, nikt nie będzie za panem płakał. Widać, że już panu wstyd za współudział i członkostwo w PiS. Jeszcze będzie się pan wypierał, ale Dolnoślązacy będą pamiętali.
~Mieszkaniec2023-10-18 14:38:01 z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Czekamy na rozliczenie 75 milionów. W PiS jest wielu milionerów, dorobili się na Polakach przez te 8 lat. Będzie miał Pan od kogo pożyczać, panie Jarosławie, by zwrócić do Skarbu Państwa to, co wydał pan na Przepał Tymczasowy na Rakietowej
~więcej wiary 2023-10-25 06:41:19 z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
w ludzi !!! Tylko plujesz jadem - wiecznie nie zadowolony -ze wszystkiego
~@prawda2023-10-23 00:47:40 z adresu IP: (93.181.xxx.xxx)
ale jak to?? To PiS przez 8 lat nie znalazł nawet jednego, malutkiego dowodu w żadnej ze spraw, aby chociaż jakiś usłużny prokurator nie postawił mu chociażby jednego zarzutu?? Poważnie ?? Co do Orlenu za Tuska, to wówczas Orlen spłacał słynne Możejki, za które możesz podziękować towarzyszom z PiS.
~prawda2023-10-21 16:45:00 z adresu IP: (188.122.xxx.xxx)
Czekamy na rozliczenie Tuska gdzie są pieniadze ze sprzedaży 100 spółek OFE, Mafie paliwowe, mafie VAT-owski, straty Orlenu za rządów Tuska to miliardy zł
~Mieszkaniec2023-10-19 06:42:33 z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Bardzo chętnie, rozliczmy Tuska, ale najpierw Kaczyńskiego - za 50 tysięcy łapówki, do której namówił Geralda Birgfellnera. I za zadłużenie Polski razy 4 w stosunku do tych miliardów Tuska. Umowa stoi?
~Wroclaw2023-10-18 17:28:40 z adresu IP: (188.122.xxx.xxx)
Najpierw Tusk niech rozliczy się z ukradzionych 300 MLD z OFE ,75 milionów było zabezpieczone,żeby Polaków można bylo gdzieś leczyć nie ma to zadnego porównania z rozbojem ukradzionych 300 Miliardów z OFE ukradzionych Polakom z ich składek i bezczelne mówienie,że to nie są pieniądze Polakow
~ESCape2023-10-18 12:56:22 z adresu IP: (194.242.xxx.xxx)
towarzysz Obremski szuka dla siebie drogi ucieczki. Nic z tego drogi towarzyszu, oliwa sprawiedliwa, zawsze na wierzch wypływa, a młyny prawa i sprawiedliwości (nie mylić z partią o fałszywej nazwie) mielą co prawda powoli, ale dopadną i Ciebie. Czego z całego serca Ci życzymy :) Wyborcy, podatnicy.
~tutejszy2023-10-18 12:23:53 z adresu IP: (2a01:112f:460b:5f00:d5e9:x:x:x)
wybory wygrało CIAcho szymka i to jego pan wskaże kto będzie stał na słupie w warszawie
~były słuchacz2023-10-18 09:53:35 z adresu IP: (2a02:a319:a03f:6500:2989:x:x:x)
Polacy pokazali namiestnikowi pisowskiego okupanta środkowy palec. Żaden myślący przedsiębiorca nie przyjmie do pracy takiego szkodnika. A trzeba jeszcze rozliczyć aferę szpitala tymczasowego za co grozi panu wojewodzie 10 lat pozbawienia wolności. Oni myśleli, że będą niszczyć Polskę trzecią kadencję i że nikt ich nie rozliczy :)))
~Enter2023-10-18 09:52:38 z adresu IP: (2a00:f41:2cf9:674d:247b:x:x:x)
Dlaczego jeszcze przypominacie o istnieniu tej osoby? To był namiestnik pisu, urlopowicz i miał niezły tupet, że po tym wszystkim startował w wyborach zamiast podziękować i odejść.
~@Enter2023-10-23 00:43:29 z adresu IP: (93.181.xxx.xxx)
z niecierpliwością czekam, jak taki expert odnajdzie się na wolnym rynku :)