Uniwersytet Ekonomiczny zaprasza na wykłady i konsultacje poświęcone nowotworom piersi

Elżbieta Osowicz, AO | Utworzono: 2023-10-21 10:33 | Zmodyfikowano: 2023-10-21 10:35
Uniwersytet Ekonomiczny zaprasza na wykłady i konsultacje poświęcone nowotworom piersi - fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Na takie wydarzenie zaprasza we Wrocławiu Uniwersytet Ekonomiczny. Jak mówi dr Agnieszka Żarczyńska-Dobiesz, adiunkt w Katedrze Zarządzania Produkcją i Pracą, dbanie o siebie to nie tylko osobisty interes:

"Wiemy, że ta edukacja, skuteczna edukacja oraz profilaktyka zdrowia jest dzisiaj bardzo ważna. Wiemy jakie są koszty zaniedbania własnego zdrowia. Też mówimy od diecie, jak się odżywiać, na ile sport tez jest ważny, ale przede wszystkim to przesłanie jest najważniejsze, że profilaktyka nie zapobiega, profilaktyka ratuje życie."

Lekarze podkreślają, że liczba zachorowań rośnie lawinowo, w Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii rocznie notuje się 1200 nowych zachorowań na raka piersi. Jeszcze kilka lat temu było ich 3 razy mniej. Prof. Rafał Matkowski w porannym programie Radia Wrocław podkreślał, że darmowe, szeroko dostępne badania profilaktyczne nie są dostatecznie wykorzystywane:

"Zgłaszalność w przypadku raka piersi jest na poziomie 30. procent w tej chwili, w najlepszych województwach, w miastach nie przekracza 40. procent. Z punktu widzenia populacyjnego, to jest katastrofa. Natomiast z punktu widzenia indywidualnego, indywidualną korzyść odnoszą te kobiety, które się zgłaszają."

DCOPiH, chcąc zwiększyć dostępność do badań profilaktycznych, uruchamia stacjonarne mammografy, także poza swoją siedzibą. Nowe urządzenia od listopada będą działać w szpitalach w Trzebnicy, Lubaniu, Strzelinie i Lwówku Śląskim.

Więcej o profilaktycznych badaniach, nowoczesnych metodach leczenia i zdrowym stylu życia można dowiedzieć się na spotkaniu pod hasłem Pink October - dbaj o siebie organizowanym przez Uniwersytet Ekonomiczny. Na wykłady zaprasza dr Agnieszka Żarczyńska-Dobiesz:

"Zapraszam bardzo serdecznie na wykład: Choroby stylu życia, profilaktyka, koszty - profesora Andrzeja Fala, mamy też zaproszoną Agnieszkę Cegielską, która opowie o wpływie natury na układ odpornościowy człowieka. Będzie również wspaniała psycholog Izabela Pancewicz-Mikulewicz, z przepięknym wykładem co mówić dzieciom, jak rodzic jest chory i co mówić dzieciom kiedy one są śmiertelnie chore."

Badania, wykłady i spotkania zaplanowano na wtorek 24 października w Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Na terenie uczelnianego kampusu staną mobilne gabinety: cytobus, mammobus, osteobus. Zaplanowano także badanie znamion i szkolenie z badania jąder. Badania są przeznaczone dla studentów i pracowników uczelni, wcześniej trzeba było się zarejestrować, natomiast wykłady są otwarte dla wszystkich chętnych. Szczegółowy program znajduje się na stronie uczelni. Wydarzenie jest organizowane wspólnie z Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii; Polskim Towarzystwem Zdrowia Publicznego oraz Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu.

Szczegóły można znaleźć pod tym linkiem: https://www.ue.wroc.pl/p/pink_october

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.