Finał projektu "Zapracowani. W przyszłość"

WK, mat. prasowe | Utworzono: 2023-10-24 15:58
Finał projektu "Zapracowani. W przyszłość" - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Trwająca od kilku miesięcy rezydencja dramaturgiczna Mariusza Gołosza to poszukiwania artystyczne na styku filozofii i science fiction. We wrześniu odbyły się dwudniowe warsztaty kontekstowe, które poprowadził dla wałbrzyskich widzów Krzysztof Popiołek – w ich trakcie mogliśmy pofantazjować o teatrze przyszłości, ale też o sensie pracy i zmianach, jakie nas czekają. Przetestowaliśmy nowe technologie i sprawdziliśmy, jak zaawansowane technologicznie są teatry na świecie. Nie zabrakło też refleksyjnych dyskusji.

W ostatni weekend października widzowie będą mieli możliwość uczestnictwa w prapremierze szkicu teatralnego, a więc pierwszym wystawieniu tekstu 12 PRAC MARII BYRD napisanego specjalnie dla Teatru. Na Dużej Scenie spotkamy się z niecodzienną opowieścią:

Jest 2051 rok. Do pracujących w kopalniach niklu na Antarktydzie Polaków dociera informacja o zamknięciu zakładów. Zostają przeniesieni na Ziemię Marii Byrd – jedynego obszaru Antarktydy, do którego żadne państwo nie posiada roszczeń terytorialnych. To tutaj, w małym pensjonacie, mają czekać na ratunek z lodowej krainy. Po czterech miesiącach, w trakcie których żaden pasażerski samolot nie dotarł na miejsce, a prowizoryczne zasady wspólnego funkcjonowania zaczynają się rozpadać, w domu pojawia się duch Marii Byrd. Kończy się jedzenie, a co więcej, temperatura pomieszczeń zaczyna się zmniejszać. Im zimniej się robi, tym większy niepokój zaczyna ogarniać wszystkich mieszkańców. Maria Byrd niczym Szeherezada nakazuje opowiadać im historie o pracy, w innym wypadku - zamarzną.

Opowieści rozgrzewają górników i rozgrzeją także widza. Finał projektu rezydencji dramaturgicznej Mariusza Gołosza ZAPRACOWANI. W PRZYSZŁOŚĆ będzie też okazją do wyjątkowego spotkania wokół tematu przyszłości pracy kobiet – po spektaklu zapraszamy na spotkanie z pisarką i aktywistką Agnieszką Szpilą.

Gramy na Dużej Scenie:

Piątek / 27.10. / 19:00
Sobota / 28.10. / 19:30
Niedziela / 29.10. / 19:30

Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt jest współfinansowany ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Dolnośląskiego, a także otrzymał honorowy patronat Rektora Politechniki Wrocławskiej oraz patronat medialny Radia Wrocław i Radia Wrocław Kultura.

12 PRAC MARII BYRD

Tekst: Mariusz Gołosz
Reżyseria i scenografia: Paweł Sablik
Kurator: Tomasz Jękot
Kostiumy: Karolina Szczypek
Światła, video: Yana Moroz
Ruch sceniczny: Dorota Furmaniuk
Muzyka: Rafał Kosowski
Obsada: Dorota Furmaniuk, Michał Kosela, Mikołaj Krzeszowiec, Piotr Mokrzycki, Czesław Skwarek, Wojciech Świeściak

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.