"Porusz serce" ze Śląskiem Wrocław. Specjalna akcja na meczu z ŁKS-em

WK, inf. prasowa | Utworzono: 2023-11-03 07:37
"Porusz serce" ze Śląskiem Wrocław. Specjalna akcja na meczu z ŁKS-em - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) objawia się utratą przytomności, brakiem tętna i oddechu lub oddechem, który jest niewydolny. W 60-80 proc. przypadków do nagłego zatrzymania akcji serca dochodzi w warunkach pozaszpitalnych, czyli w domu, pracy, sklepie czy na ulicy. Z każdą minutą szanse poszkodowanego maleją o 10 proc., a brak jakichkolwiek działań ratowniczych w pierwszych czterech minutach od zatrzymania akcji serca sprawia, że chory jest właściwie bez szans.

Tyko połowa mieszkańców Polski, u których doszło do NZK poza szpitalem, może liczyć na pomoc świadków zdarzenia. To o wiele za mało, zwłaszcza że w krajach skandynawskich czy Czechach odsetek ten wynosi około 80 proc. Dlatego też Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu zainicjował akcję edukacyjną „Porusz serce" związaną z udzielaniem pierwszej pomocy oraz ratowaniem zdrowia i życia. Kampanię promować będzie również drużyna Śląska Wrocław – Trójkolorowi wybiegną na rozgrzewkę przed spotkaniem z ŁKS-em w specjalnych koszulkach dedykowanych akcji „Porusz serce".

Zanim na miejsce dotrze zespół ratownictwa medycznego, życie osoby, u której doszło do zatrzymania akcji serca, jest w naszych rękach. Liczy się każda sekunda. Dlatego chcemy uświadamiać wrocławian, jak ważne jest natychmiastowe podjęcie resuscytacji. Każdego dnia możemy znaleźć się w takiej sytuacji i to od naszej właściwej reakcji zależeć będzie ludzkie życie – podkreśla Jacek Magiera, szkoleniowiec WKS-u.

Podczas spotkania Śląska z ŁKS-em Łódź na Sektorze Rodzinnym ustawiony zostanie specjalny namiot, w którym przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu będą uczyć, jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację i wykonać defibrylację. Natomiast w przerwie meczu na murawie przeprowadzony będzie krótki pokaz. Kibice zgromadzeni na Tarczyński Arena Wrocław obejrzą go stadionowych telebimach.

Zaangażowanie w naszą akcję WKS Śląska Wrocław jest bardzo ważne, ponieważ zależy nam na dotarciu do jak najszerszego grona odbiorców. Zarówno piłkarze, jak i sztab trenerski chętnie zaangażowali się w nasze pomysły. Efektem współpracy jest między innymi film z udziałem Piotra Samca-Talara czy spot z trenerem Jackiem Magierą, który będzie można zobaczyć na telebimach w trakcie meczu – mówi dr Paweł Gawłowski, adiunkt w Centrum Symulacji Medycznej UMW, koordynator programu „Porusz serce", ratownik medyczny.

Przed niedzielnym meczem dzięki współpracy klubu z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Fundacją Cancer Fighters w godzinach 9.30-13.30 w pobliżu przystanku Tarczyński Arena Królewiecka stanie mobilny punkt poboru krwi, zwany potocznie "Krwiobusem". Krew mogą oddać wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-65 lat, o wadze ciała powyżej 50 kg. Każdy z darczyńców otrzyma voucher na mecze WKS-u. Inicjatywa powstała, aby uzupełnić zapasy krwi we wrocławskiej Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej – „Przylądek Nadziei".

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.