Literatura #43/2023: Marcin Kurek, Justyna Nawrocka, Michał Witkowski

Jacek Antczak, Michał Kwiatkowski | Utworzono: 2023-11-06 15:00 | Zmodyfikowano: 2023-11-06 15:00
Literatura #43/2023: Marcin Kurek, Justyna Nawrocka, Michał Witkowski - Literatura #43/2023
Literatura #43/2023

W audycji książkowej RWK gościli:

Marcin Kurek – Ta magiczna książka powstała prawie 90 lat temu, a jej ekranizacja w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz, 3 listopada weszła na ekrany kin. „Kajtek Czarodziej” to film na motywach powieści Janusza Korczaka, pedagoga i nauczyciela, którego ponadczasowa twórczość wychowała kilka pokoleń polskich dzieci. Producentami są Sylwester Banaszkiewicz i Marcin Kurek z mediabrigade, odpowiedzialni za takie produkcje jak „Sonata”, „80 milionów” czy seriale: „Erynie”, „Głęboka woda” i „Otwórz oczy”. Z Marcinem Kurkiem rozmawialiśmy o książce, której filmowe wydanie ukazało się nakładem Bukowego Lasu, ale i o innych filmowych powieściach przełożonych na język kina.

POSŁUCHAJ


Justyna Nawrocka – poetka, laureatka nagród i wyróżnień (m.in Poeta Dolnego Śląska 2011, 2017), autorka dramatów („Noc z K.”, „Singing queen”, „Tupinambarana”, „Pan od busa”), powieściopisarka. Właśnie ukazała się jej druga – po „Paragonie” powieść pt. „Życie pośmiertne zwierząt futerkowych” (Wydawnictwo Mamiko). To opowieść o wojnie, ale tej „toczonej w pokoju, łazience, toalecie i kuchni. O wojnie między mężczyzną a kobietą, prowadzonej od wieków”.

POSŁUCHAJ


Michał Witkowski – „Tangiem” powrócił po długiej nieobecności, a teraz otrzymaliśmy pierwszą część jego autobiografii! „Wiara. Autobiografia” (Znak Literanova) to zapachy, dźwięki i obrazy tworzące świat dziecka dorastającego w czasach PRLu. „(...) Wierzącego w czary, w Boga, dla którego centrum świata był wielki Baobab rosnący na podwórzu, a systematycznie podpalane baraki Cyganów były jego granicą. To tam powoli budowało się literackie imaginarium pisarza”. Przywołamy te wspomnienia, dotyczące samego autora jak i Wrocławia, przypadające na lata 1975-1990.

POSŁUCHAJ

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.