Dolnośląskie stoki rozpoczynają produkcję śniegu

Piotr Słowiński, WK | Utworzono: 2023-11-21 08:55 | Zmodyfikowano: 2023-11-21 08:55
Dolnośląskie stoki rozpoczynają produkcję śniegu - fot. Piotr Słowiński
fot. Piotr Słowiński

Nie jest to możliwe przy pomocy klasycznych armat, ale pracują tam specjalne agregaty działające nawet kiedy jest ciepło, mówi Jakub Sojka, prezes kolei gondolowej:

- Kupiliśmy fabrykę śniegu, Snow Factory, która umożliwia produkowanie śniegu w temperaturach dodatnich. Produkujemy ten śnieg i czekamy na mrozy, które pozwolą nam naśnieżyć w całości trasę.

Na klasyczne śnieżenie stawia Szklarska Poręba. Paweł Gogolewski, dyrektor stacji na Szrenicy mówi, że mrozu i śniegu można się spodziewać raczej na koniec grudnia, a może dopiero w styczniu. Tak było przynajmniej w ostatnich latach:

- Pierwsze mrozy były tam w połowie grudnia, potem tak de facto prawdziwa zima pojawiła się w połowie stycznia. Ten czas do naśnieżania też jest skrócony i praktyka pokazuje, że zima przesuwa się bardziej ku wiosennym miesiącom.

Niektóre stacje narciarskie w Karkonoszach i Górach Izerskich chcą zacząć sezon już na początku grudnia, niektóre celują bliżej świąt. Na razie warunki nie umożliwiają włączenia klasycznego naśnieżania.

 

Reklama

Komentarze (1)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Abab22023-11-24 01:56:08 z adresu IP: (2a00:f41:70bc:83f0:822:x:x:x)
Trawe tez beda malowac na zielono?