Polki zagrają o zachowanie szans na grę w kwalifikacjach olimpijskich

WK, PAP | Utworzono: 2023-12-11 08:44
Polki zagrają o zachowanie szans na grę w kwalifikacjach olimpijskich - fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)
fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Rumunia w dotychczasowych meczach, które zaliczane są do bieżącej klasyfikacji turnieju, w rundzie wstępnej pokonała Serbię (37:28) i przegrała z Danią (23:39). Zespół trenera Florentina Pery drugą część mistrzostw rozpoczął od porażki z Niemcami (22:24) i zwyciężył Japonię (32:28).

Zarówno Polska jak i Rumunia straciły już szanse na awans do ćwierćfinałów. Mecz zadecyduje o tym, która drużyna zajmie trzecie miejsce w tabeli grupy 3, a tym samym zachowa szanse na udział w kwalifikacyjnym turnieju olimpijskim.

Gwiazdą ekipy rumuńskiej jest Eliza-Iulia Buceschi. Środkowa rozgrywająca CS Rapid Bukareszt w tegoroczych MŚ imponuje bardzo wysoką skutecznościa rzutową (73 procent). W pięciu występach zdobyła 36 goli na 49 prób. Jest także etatową wykonawczynią rzutów karnych. W turnieju na 14 rzutów z 7. metra tylko raz się pomyliła. Nieco gorsze statystyki notuje Sonia-Mariana Seraficeanu, prawoskrzydłowa CS Gloria 2018 Bistrita Nasaud zdobyła 20 bramek (30 rzutów).

Czterokrotnie wybierana najlepszą piłkarką ręczną świata (2010, 2015, 2016, 2015) Cristina Neagu odczuwa kłopoty zdrowotne i w turnieju zagrała tylko w jednym meczu. Niemkom rzuciła trzy bramki. Neagu jest bliska zdobycia tysięcznego gola dla barw narodowych i prawdopodobnie będą to ostatnie MŚ z jej udziałem. 35-latka ogłosiła, że po igrzyskach olimpijskich w Paryżu zakończy międzynarodową karierę.

Warty odnotowania jest fakt, że Rumunia jest jedyną drużyną w historii, która brała udział we wszystkich 26 edycjach mistrzostw świata. Po raz ostatni Rumunki stanęły na podium w roku 2015, a w meczu o brązowy medal pokonały Polki. Inny sukces zanotowany w ostatnim dwudziestoleciu to zdobycie tytułu wicemistrzowskiego z roku 2005. Rumunia ma jeszcze w dorobku złoty (1962) i srebrny medal (1973).
Trener Florentin Pera, który zastąpił Adriana Vasile, ma już za sobą rok pracy z kadrą. Jego filozofia gry opiera się na mocnej obronie.

Rumunia to najczęstszy rywal Polek na międzynarodowej arenie. Ekipy dotąd spotykały się aż 88 razy. 24-krotnie triumfowały biało-czerwone, siedem razy notowano remis i 57 spotkań zakończyło się wygraną rywalek.

Najwyżej sklasyfikowana drużyna mundialu, która jeszcze nie wywalczyła awansu, zagra na igrzyskach w Paryżu. Ćwierćfinaliści będą rywalizować w przedolimpijskich turniejach barażowych. Do tych zawodów będą dobierane kolejne zespoły, odpowiednio wysoko sklasyfikowane na zakończenie tegorocznego mundialu.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.