Twoje wnuki nie potrzebują kolejnych zabawek. Bardziej przyda się im polisa posagowa

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-12-12 15:35 | Zmodyfikowano: 2023-12-12 15:36
Dodaj do Wykop.pl
Twoje wnuki nie potrzebują kolejnych zabawek. Bardziej przyda się im polisa posagowa - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora

 

Jak możesz zabezpieczyć przyszłość finansową swoich wnuków?

Jako kochający dziadek lub babcia na pewno chcesz, aby twój wnuk lub wnuczka w przyszłości cieszyli się życiem, nie martwili się kosztami o start w dorosłość i mogli realizować swoje pasje. Dlatego możesz odkładać pieniądze, które wręczysz młodemu człowiekowi w odpowiednim czasie – np. w dniu 18. urodzin czy po zdaniu matury.

Takie zaskórniaki możesz:

 • odkładać do „skarpety”, jednak trzymaj wtedy dyscyplinę finansową, aby nawet od czasu do czasu nie podbierać z niej pieniędzy;
 • otworzyć specjalne konto, gdzie będziesz co miesiąc wpłacać określoną kwotę;
 • inwestować – w akcje czy w nieruchomości, które niegdyś będą posagiem dla twoich wnucząt. Na takie odkładanie oszczędności mogą sobie pozwolić jednak zwykle tylko zamożne osoby.

By zabezpieczyć przyszłość finansową dziecka, warto zwrócić uwagę także na ofertę rynku ubezpieczeń. Polisa posagowa może być najlepszym prezentem – np. na zakończenie studiów. Pod pewnymi względami ma też przewagę nad innymi sposobami na oszczędzania na przyszłość dziecka.


Co to jest polisa posagowa?

Polisa posagowa to ubezpieczenie na życie z funkcją skarbonki. Na czym to polega?

Zawierając stosowną umowę z ubezpieczycielem, stajesz się fundatorem. Jako fundator co miesiąc opłacasz składkę na poczet polisy. Jest to kapitał, który gromadzisz dla swojego wnuka. Oprócz tego składka obejmuje część ubezpieczeniową. Dlatego polisa posagowa dla dziecka to również jego ubezpieczenie na życie. Jaki ma ono zakres ochrony? Ubezpieczyciel – w zależności od warunków umowy – może być zobowiązany do wypłaty odszkodowania w przypadku:

 • poważnego zachorowania ubezpieczonego (czyli wnuka);
 • pobytu w szpitalu;
 • jego śmierci;
 • uszczerbku na zdrowiu spowodowanego udziałem w wypadku.

Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca świadczenie temu, kto wykupił polisę – czyli w tym przypadku nie rodzicom dziecka, a jego dziadkom.


Jaką przewagę ma polisa posagowa nad zwykłą skarbonką?

Trzymasz dyscyplinę, regularnie odkładasz pieniądze na konto wnuka, ale pomyśl o tym, że może ci się coś stać i nie doczekasz momentu, kiedy stanie się on dorosły. Wtedy dziecko otrzyma od ciebie tylko tyle, ile udało ci się uzbierać. Może być to większa, ale też mniejsza kwota – zaledwie ułamek tego, co chciałeś mu przekazać.

Polisa posagowa eliminuje ten problem i może pozwolić ci spać spokojniej. Jeżeli fundator umrze w czasie trwania umowy, to – w zależności od postanowień zawartych w OWU (w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) – ubezpieczyciel będzie zobowiązany do:

 • przejęcia obowiązku płacenia składek – dzięki temu dziecko będzie mogło być w dalszym ciągu ubezpieczone, a kapitał gromadzony;
 • płacenia dziecku renty w przypadku śmierci fundatora – będzie to comiesięczne świadczenie wypłacane do dnia 18. urodzin ubezpieczonego lub do momentu zakończenia przez niego nauki.


Jak rozsądnie wybrać polisę posagową?

Spodobała ci się idea polisy posagowej i zamierzasz zaraz ją wykupić dla swoich wnucząt? Spokojnie, nie bądź w gorącej wodzie kąpany – wypróbuj np. kalkulator ubezpieczenia na życie online. Pomoże ci on znaleźć polisę, której składka nie będzie dla ciebie dużym obciążeniem finansowym i która będzie miała satysfakcjonujące cię warunki.

Przyjrzyj się też wybranemu ubezpieczeniu pod kątem:

 • maksymalnego wieku fundatora – w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych polisę posagową mogą wykupić tylko osoby przed 55. rokiem życia. Są jednak ubezpieczyciele, którzy mają wyższą górną granicę wieku;
 • okresu karencji – dopiero po tym czasie ubezpieczyciel jest zobowiązany do wywiązywania się ze swoich obowiązków opisanych w umowie. Może to być nawet 12 miesięcy. Dlatego wybierz opcję z jak najkrótszym okresem karencji;
 • sumy ubezpieczenia – to kwota, na którą będzie ubezpieczone życia twojego wnuka. Im będzie ona wyższa, tym możesz liczyć na wyższe odszkodowanie np. w przypadku jego poważnego zachorowania. Takie pieniądze mogą okazać się na wagę złota, jeżeli młodemu człowiekowi będzie potrzebne kosztowne leczenie.

Odszkodowania z polisy posagowej nie otrzymasz, jeżeli ubezpieczony dozna uszczerbku na zdrowiu lub umrze na skutek np. udziału w bójce czy uprawiania sportów ekstremalnych. Wszystkie wykluczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela są zawsze szczegółowo opisane w OWU.

Twoje wnuki to twoje oczka w głowie. Troszcz się o ich przyszłość, ale rób to z głową. Kompleksową ochronę i pieniądze na start zapewni młodemu człowiekowi polisa posagowa dla wnuka. Składka tego ubezpieczenia może być mniejsza niż kwota, którą co miesiąc wydajesz na zabawki dla swoich ulubieńców.