Wrocławska grupa rozpoczyna dziewiąty sezon w historii

Piotr Pietraszek, inf. prasowa | Utworzono: 2024-01-05 17:15 | Zmodyfikowano: 2024-01-05 17:15
Wrocławska grupa rozpoczyna dziewiąty sezon w historii - fot. Dariusz Krzywański
fot. Dariusz Krzywański

Od roku 2022 grupa zyskała status zawodowej i jako continental team została zarejestrowana w Międzynarodowej Unii Kolarskiej, podlegając wszystkim związanym z tym rygorom. I jednocześnie przecierając w Polsce szlaki dla innych potencjalnych kobiecych zawodowych ekip, choć jak dotąd jest jedyna. 

Tylko w minionym sezonie grupa z Wrocławia,  pod kierownictwem Pauliny Brzeźnej-Bentkowskiej, jednej z najbardziej utytułowanych polskich zawodniczek, i Pawła Bentkowskiego, byłego kolarza, obecnie dyrektora sportowego ekipy, wystartowała w 46 wyścigowych szosowych, 13 torowych i 25 przełajowych. Na ściganiu w 16 krajach zawodniczki teamu spędziły w sumie 128 dni. Odniosły aż 12 zwycięstw wyścigach UCI i 54 w zawodach innej rangi. Na niższych stopniach podium stawały 79 razy. Zarówno do swoich osobistych, jak i teamowych osiągnięć dopisały złoty medal mistrzostw Europy w kolarstwie torowym, 15 tytułów mistrzyń Polski w kolarstwie szosowym, torowym i przełajowym, a także 13 srebrnych i 11 brązowych medali krajowego czempionatu.

Wszystkie te sukcesy pozwoliły MAT ATOM Deweloper Wrocław na koniec sezonu uplasować się na 3. miejscu wśród ekip kontynentalnych z całego świata.

Nieskromnie i nie bez dumy już dzisiaj mogę powiedzieć, że nasz zespół od sezonu 2022, w którym zarejestrowaliśmy grupę w UCI, jest rozpoznawalny w międzynarodowych wyścigach, a nazwiska naszych zawodniczek przestały być anonimowe – mówi Paweł Bentkowski.

Miarą sukcesu wrocławskiej ekipy niewątpliwie jest fakt, że tak liczne grono zawodniczek, które ścigały się w jego barwach, zasila obecnie szeregi najlepszych światowych ekip, w tym World Tour, najwyższej kolarskiej ligi. Są wśród nich Marta Lach czy Agnieszka Skalniak-Sójka, ale także Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik i Dominika Włodarczyk, która od tego sezonu ścigać się będzie w barwach UAE Team ADQ.

fot. Dariusz Krzywański

Skład teamu na sezon 2024:

W teamie pozostały: mistrzyni Polski Monika Brzeźna, Katarzyna Wilkos, Nikol Płosaj, Tamara Szalińska, Olga Wankiewicz, Malwina Mul, Maja Tracka i Nikola Bajgerová, a szeregi ekipy zasiliły juniorka Alicja Matuła oraz orliczki Barbara Cywińska, Aleksandra Grudzińska, Marta Marek i Martyna Szczęsna.

Najważniejsze wyścigi w sezonie 2024:

MAT ATOM Deweloper Wrocław sezon rozpocznie od przełajowych mistrzostw Polski, które rozegrane zostaną w drugi weekend stycznia. W tym samym czasie na torze w holenderskim Apeldoorn część zawodniczek ekipy będzie walczyć o medale mistrzostw Europy.

Pod koniec miesiąca zawodniczki czeka pierwsze zgrupowanie w Chorwacji, gdzie na przełomie lutego i marca rozegrane zostaną dwa klasyki kategorii UCI 1.2: Umag Trophy Ladies i Poreč Trophy Ladies. Z Półwyspu Bałkańskiego "Atomówki" pojadą do Włoch, tam wezmą udział w wymagającym Trofeo Ponente in Rosa (UCI 2.2). W planach ekipy na ten sezon są oczywiście także belgijskie klasyki oraz takie etapówki jak Tour de Normandie, Gracia-Orlová, Tour de Feminin czy Baloise Ladies Tour. W Polsce kolarki z wrocławskiej grupy zobaczymy w kobiecym Tour de Pologne i w zyskującym coraz większą popularność, świetnie obsadzonym wyścigu etapowym Princess Anna Vasa Tour. Oczywiście, zawodniczek MAT ATOM Deweloper nie zabraknie także na mistrzostwach Polski, na których będą bronić wywalczonego rok wcześniej złota w wyścigu ze startu wspólnego elity kobiet.

 

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.