Prosto z Austrii do Wrocławia przyjechała największa w Polsce pompa ciepła

BM | Utworzono: 2024-02-15 06:00 | Zmodyfikowano: 2024-02-14 20:46
Prosto z Austrii do Wrocławia przyjechała największa w Polsce pompa ciepła - Fot: materiały prasowe
Fot: materiały prasowe

Transport Wrompy ze względu na jej gabaryty wymagał specjalnych pozwoleń. Przejazd odbył się nocą, żeby nie zakłócić normalnego ruchu drogowego, a niektóre znaki drogowe na trasie musiały zostać zdemontowane, żeby transportujące pompę tiry zmieściły się na zakrętach. - Potrzebne były dwa tiry z naczepami, z których większy mierzył 36 metrów długości, 4,6 metra szerokości i ważył ponad 100 ton - mówi Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju w Fortum:

„Mówimy o bardzo dużym transporcie, ze specjalnie przygotowaną trasą, z koniecznością zdjęcia oznakowania drogowego w wielu miejscach. Największy skład miał 36 metrów. Mieliśmy taką sytuację kiedy ten transport tutaj przyjechał, pompa została podniesiona dźwigiem, naczepa skrócona i dopiero na takiej skróconej naczepie mogłą wjechać na teren budowy”

Wrompa będzie największą systemową pompą ciepła w Polsce. Po uruchomieniu pod koniec 2024 roku stanowić będzie ważny element nowoczesnego systemu ciepłowniczego we Wrocławiu pokrywając do 5 proc. rocznego zapotrzebowania mieszkańców na ciepło systemowe. Pompa umożliwi pozyskiwanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych głównie z centralnej i południowej części Wrocławia.

- Głównym elementem inwestycji jest potężna pompa ciepła o mocy 12,5 MW. Dla zobrazowania to więcej niż moc tysiąca typowych pomp ciepła montowanych zwykle przy domach jednorodzinnych. Instalacja wymaga także szerokiej infrastruktury towarzyszącej – zbiorników, sieci przyłączeniowych, rozdzielni – dodaje Mariusz Dzikuć:

„Pompa odzyskuje ciepło ze ścieków, podnosi jego parametry i przekazuje za pośrednictwem specjalnego wymiennika ciepła do wody sieciowej, która z kolei za pośrednictwem systemu ciepłowniczego dostarcza to ciepło do naszych klientów”

Projekt realizowany jest we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji na terenie przepompowni ścieków Port Południe we Wrocławiu. Wrompa wpisuje się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), która jest fundamentem działalności zarówno Fortum, jak i MPWiK. W GOZ koniec życia produktu jest jednocześnie początkiem jego kolejnego wcielenia, a jest to szczególnie ważne we Wrocławiu, gdzie system ciepłowniczy oparty jest obecnie w 100 proc. na spalaniu węgla i wymaga zdecydowanych zmian w kierunku czystszej energii i dekarbonizacji.

W przypadku Wrompy pierwotnym surowcem jest m.in. zużyta woda z kranu, naszych toalet czy działalności gospodarczej, która następnie trafia do kanalizacji. Niewykorzystywany dotąd potencjał energetyczny ścieków posłuży do ogrzewania mieszkań wrocławian. Gdy inwestycja zostanie skończona, pozwoli na redukcję zużycia węgla, emisji pyłów i CO2 podczas produkcji ciepła.

- Współpraca z Fortum pozwoli wykorzystywać ścieki nieoczyszczone jako źródło ciepła dla miejskiego systemu ciepłowniczego. Zastosowanie gospodarki obiegu zamkniętego pozwoli na ograniczenie zużycia paliw kopalnych w wytwarzaniu ciepła. To także mniej odpadów i mniejsza emisja CO2, a więc beneficjentami Wrompy są nie tylko mieszkańcy Wrocławia, ale także środowisko – mówi Witold Ziomek, prezes zarządu MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Z systemem ciepłowniczym Fortum Wrompa zostanie połączona siecią o długości kilometra i średnicy pół metra. Projekt Wrompa w sumie będzie kosztować ok. 100 mln złotych. Inwestycja uzyskała dofinansowanie w formie dotacji ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w kwocie 18 mln złotych oraz ze środków budżetu państwa w kwocie 3 mln złotych.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.