Matematyczny model mózgu pomaga lekarzom w operacjach

Elżbieta Osowicz, GN | Utworzono: 2024-02-28 13:43 | Zmodyfikowano: 2024-02-28 13:45
Matematyczny model mózgu pomaga lekarzom w operacjach - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Wyższa matematyka w medycynie - to dzieje się dzięki współpracy lekarzy z Politechniką Wrocławską. Naukowcy zainspirowani operacjami znanego wrocławskiego neurochirurga stworzyli matematyczny model mózgu. Dzięki ich obliczeniom można między innymi odpowiedzieć na pytania: w którym miejscu przyszyć bypass, aby krew płynęła najbardziej efektywnie albo pod jakim kątem go wszyć.

Jak tłumaczy neurochirurg z Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka, dr Dariusz Szarek, dzięki temu operacje mogą być bardziej precyzyjne:

- Czasami mamy trudność w interpretacji badań angiograficznych, gdzie widzimy jak krew przepływa z jednego naczynia do kolejnego. I tutaj ruszyliśmy z inicjatywą do matematyków, żeby policzyć i sprawdzić, jak to się dzieje, że tu jest niewielkie zwężenie i jest problem, a czasami jest ono duże, a problemu nie ma.

Jak mówi prof. Marcin Magdziarz dzięki zaawansowanej diagnostyce obrazowej i użyciu wielkich mocy obliczeniowych udało się stworzyć bardzo dokładny model:

- W tej chwili jesteśmy w stanie stworzyć model mózgu, korzystając z trzech niezależnych badań tak zwanej tomografii rotacyjnej, to jest model mózgu, który tak naprawdę potrafi opisać tętnice mózgowe o średnicy mniejszej niż jeden milimetr, więc to naprawdę bardzo dokładny model.

Matematyczny model mózgu już jest używany w praktyce podczas planowania operacji. Prace nad opracowaniem tego rozwiązania trwały ponad rok. W planach są kolejne badania i testy.

Posłuchaj materiału:

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.