Baśniowo w Filharmonii Sudeckiej

WK, inf. prasowa | Utworzono: 2024-04-15 13:27 | Zmodyfikowano: 2024-04-15 13:28
Baśniowo w Filharmonii Sudeckiej  - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Koncert symfoniczny „Oberon, czyli przysięga króla Elfów" wziął swój tytuł od uwertury do opery „Oberon" Carla Marii von Webera, która otworzy piątkowy wieczór w Filharmonii Sudeckiej. Opera ta przedstawia baśniową opowieść o rycerzu i księżniczce, których wierność w miłości wystawiona została na wszelkie możliwe niebezpieczeństwa i pokusy. Ich losy pełne gwałtownych napięć i zmian akcji dyktuje porządek królestwa elfów. Jego władca - król Oberon, po kłótni z ukochaną królową Tytanią złożył bowiem fatalną w skutkach przysięgę: nie pogodzi się z Tytanią dopóki nie odnajdzie pary ludzkich kochanków, wiernych sobie nawzajem mimo pokus i dramatycznych wydarzeń mogących ich rozdzielić.

Współcześnie operę „Oberon" wystawia się sporadycznie, ale uznanie dla niezwykłego dzieła Webera podtrzymywane jest poprzez wykonywanie koncertowe jego uwertury. Wątki tej baśniowej muzyki odnaleźć można w muzyce Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego, który, jak się uważa, skomponował swoją uwerturę do „Snu nocy letniej" jako hołd dla Webera. „Sen nocy letniej" pojawi się w repertuarze wałbrzyskiej filharmonii w czerwcu, w najbliższy piątek będzie można jednak usłyszeć Koncert skrzypcowy e-moll op. 64 Mendelssohna. Wykona go Natalia Szymczyk, młodziutka skrzypaczka, laureatka Konkursu Skrzypcowego im. Wandy Wiłkomirskiej. Towarzyszyć jej będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Jakuba Haufy.

Prawie jak w baśni będzie również podczas recitalu fortepianowego „Romantyczność". Zaprezentowana zostanie muzyka odwołująca się do idyllicznych krajobrazów oraz wyidealizowanego dzieciństwa. A to między innymi za sprawą „Scen Dziecięcych" Roberta Schumanna, będących cyklem drobnych utworów, których brzmienie nawiązuje do dziecięcej swobody i nieskrępowanej uczuciowości. W podobnym nastroju utrzymane będą Mazurki op. 59 Fryderyka Chopina czy romantyczna Sonata A-dur Franza Schuberta. Ten repertuar wykona Ivan Shemchuk, laureat II Nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej. Będzie to pierwszy recital fortepianowy proponowany przez Filharmonię Sudecką w tym sezonie.

19.04.2024, piątek, godz. 19:00
Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
Koncert symfoniczny – Oberon, czyli przysięga króla Elfów

Program:
Carl Maria von Weber Uwertura do opery „Oberon"
Felix Mendelssohn-Bartholdy Koncert skrzypcowy e-moll op. 64
Franz Schubert V Symfonia B – dur D. 485

Wykonawcy:
Jakub Haufa – dyrygent
Natalia Szymczyk – skrzypce (laureatka w Konkursie Skrzypcowym im. Wandy Wiłkomirskiej – nagroda Filharmonii Sudeckiej)
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

Bilety: 50 zł – normalny, 30 zł - ulgowy

20.04.2024, sobota, godz. 18:00
Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
Recital fortepianowy – Romantyczność...

Program:
Franz Schubert Sonata A-dur, D. 664.
Robert Schumann Kinderszenen / Sceny Dziecięce op. 15.
Fryderyk Chopin Mazurki op. 59
Fryderyk Chopin Walce op. 64
Fryderyk Chopin Polonez As-dur op. 53 „Heroiczny"

Wykonawcy:
Ivan Shemchuk – fortepian (laureat II Nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej)

Bilety: 30 zł – normalny, 20 zł - ulgowy

Oba koncerty odbywają się pod patronatem medialnym Radia Wrocław.

Bilety dostępne są w Kasie Biletowej Filharmonii Sudeckiej ([email protected], 501-674-397) oraz w bileterii online: https://bilety.filharmoniasudecka.pl/.

 Więcej informacji: https://filharmoniasudecka.pl/


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.