W zakładzie KGHM w Polkowicach zamieszkały sokoły

PAP, JD | Utworzono: 2024-05-25 12:10 | Zmodyfikowano: 2024-05-25 12:12
W zakładzie KGHM w Polkowicach zamieszkały sokoły - fot. KGHM to my / Facebook
fot. KGHM to my / Facebook

Młode sokoły zostały już przebadane i zaobrączkowane. Zdaniem pracowników spółki, ptakom przypadł do gustu wysoki, monolityczny budynek zakładu.

"Panująca wokół cisza, spokój, brak ludzi w oknach i na balkonach, jak to ma miejsce w klasycznym wieżowcu oraz dostępność pokarmu zadecydowały o zadomowieniu się tutaj sokołów" - zauważył główny specjalista ds. gospodarki leśnej w Hucie Miedzi Głogów Dariusz Matijczak.

W przyszłym sezonie lęgowym ptaki będą mogły liczyć na udogodnienia, bo przedstawiciele spółki planują zamontować tam specjalną platformę. Pojawi się także kamera, która pozwoli podglądać sokoły przez Internet. Wszystkie decyzje mają być konsultowane ze specjalistami.

Po raz pierwszy sokoły pojawiły się na terenie zakładu w 2009 roku

Ptaki są każdego roku obrączkowane. Stąd wiadomo, że wykluło się tam już 46 piskląt. "Z pewnością część z wyklutych w Hucie Miedzi Głogów ptaków zasiliła już znacząco populację krajową tego skrajnie rzadkiego wspaniałego ptaka drapieżnego. Dzięki monitoringowi ptaków wiadomo, że sokół z Głogowa o imieniu Giga wybrała życie w stolicy - gniazduje na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie" - przekazano w komunikacie.

Obecnie w Polsce żyje ok. stu par sokoła wędrownego.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
Zdjęcia
W zakładzie KGHM w Polkowicach zamieszkały sokoły - 4

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.