Wieczór z Dolnego Śląska. Co eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie oznacza dla Polski? - Radio Wrocław

Wieczór z Dolnego Śląska. Co eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie oznacza dla Polski?

Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś, WK
| Roku temu, 2025-06-23, 18:26
Wieczór z Dolnego Śląska. Co eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie oznacza dla Polski? - Konflikt na Bliskim Wschodzie może także dotknąć Polaków. Fot. Radosław Bugajski
Konflikt na Bliskim Wschodzie może także dotknąć Polaków. Fot. Radosław Bugajski

Ceny surowców to jednak tylko początek. Zakłócenia na światowych rynkach, wzrost zagrożenia atakami terrorystycznymi, groźba dalszej eskalacji i światowej konfrontacji budzą niepokój.

Konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie nabiera tempa. Co to dla nas oznacza? Jak kolejne skoki cen ropy wpłyną na gospodarkę? Jak zareagują światowe rynki? Jak Polska powinna się szykować na wzrost napięcia militarnego i politycznego?

Cały świat obserwuje z tę eskalację z napięciem, a my zastanawiamy się co ta konfrontacja oznacza dla Polski. W rozmowie z ekspertami postaramy się odpowiedzieć na pytania, które coraz częściej zadają sobie nie tylko analitycy, ale i my wszyscy.

Zaproszenie do programu przyjęli:

- Dr Katarzyna Jędrzejczyk-Kuliniak z Uniwersytetu Wrocławskiego, Zastępca Dyrektora ISM ds. nauki, członek Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych: Sekcja bezpieczeństwa międzynarodowego, Sekcja studiów bliskowschodnich, Sekcja studiów nad globalizacją i procesami transnarodowymi.

- Dr Adam Karpiński, ekonomista, specjalizujący się w organizacji turystyki, zarządzaniu w branży turystycznej, różnicach kulturowych z Uniwersytetu WSB Merito Wrocław.

- Dr Marcin Brol z Katedry Makroekonomii Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

POSŁUCHAJ:

1.0x
00:00
00:00

PRZECZYTAJ: Były dyrektor Opery Wrocławskiej chciał wrócić do pracy. Tomasz Janczak nie został wpuszczony do budynku


Komentarze (2)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Neftyda 2025-06-23 21:18:53 z adresu IP: (195.22.xxx.xxx)
Największym zagrożeniem dla Polski jest wojna polsko-polska!!!!!Przegranymi będą wszyscy!!!Paplatine zaciera rączki!!!Opamiętajcie się ludziska!!!Nie ważne wasze stołki,czy przekonania!!!Ważny jest los wszystkich Polaków!!!
~Nikita 2025-06-23 18:43:07 z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
„Stany Zjednoczone chcą, aby Cieśnina Hormuz została zablokowana. Brzmi szalenie, prawda? Jeśli Iran zablokuje cieśninę, kto najbardziej ucierpi? Chiny i Europa. Zacznijmy od Europy. Przed wojną na Ukrainie Europa była silnie uzależniona od taniej ropy i gazu z Rosji. Ale po sankcjach został zmuszony do ponownego skoncentrowania się na Stanach Zjednoczonych i na Bliskim Wschodzie. Obecnie około 18% ropy i 15% LNG pochodzi z Cieśniny Hormuz. Jeśli Cieśnina Hormuz jest zablokowana, Europa ma kłopoty. Nie ma Rosji, nie ma Bliskiego Wschodu. W Europie pozostała tylko jedna opcja — Stany Zjednoczone. Spójrzmy teraz na Chiny. Prawie 50% oleju i 12% LNG przechodzi przez Cieśninę Hormuz. Tak, blokada zaszkodzi Chinom, ale Chiny nadal mają rosyjskie rurociągi, trasy lądowe i umowy długoterminowe. Więc zadaj sobie pytanie, jeśli Cieśnina Hormuz zostanie zablokowana, kto będzie cierpiał bardziej? Chiny są tymczasowe. Europa całkowicie. Właśnie tego chcą Stany Zjednoczone. Ponieważ w dniu zablokowania cieśniny Europa nie tylko straci ropę, ale może utracić niezależność. Będzie całkowicie zależny od Stanów Zjednoczonych ”.