Jubileuszowy wrzesień w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Radio Wrocław | Utworzono: 2011-09-23 13:21 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Jubileuszowy wrzesień w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu -

Na stelażach ustawionych wokół pręgierza zostaną pokazane na fotografiach karty z historii naszej placówki od roku 1921 do chwili obecnej.

Niezwykłym akcentem jubileuszowym była z pewnością zaplanowana naa 3 wrześni 18- kilometrowa „Podróż dyliżansem Wrocław – Galowice” której towarzyszyć będą liczne atrakcje. Na trasie przejazdu tego jedynego w Polsce jeżdżącego dyliżansu pocztowego z XIX wieku będzie można obejrzeć scenki teatralne dotyczące podróżowania oraz posłuchać koncertu sygnałów pocztowych przy odjazdach z przystanków przy Muzeum, w Rynku i Parku Południowym. Na tę okazję Muzeum wyda beznominałową kartkę pocztową a w Urzędzie Pocztowym Wrocław 32 stosowany będzie datownik okolicznościowy. Po przyjeździe do galowickiego Muzeum Powozów przy lampce wina będzie można wysłuchać wykładu na temat podróżowania pocztą wozową oraz strojów pocztylionów i stangretów ilustrowanego przeźroczami.

Kulminacja obchodów jubileuszowych przypada na 30 września 2011 roku.

Tego dnia uroczystości rozpoczną się w siedzibie Muzeum o godzinie 11:00. Po odegraniu fanfar  nastąpi część oficjalna; przemówienie Dyrektora Muzeum PiT, wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych, laudacje gości.

Obecność swoją potwierdzili dotychczas: Wicewojewoda wrocławska Ilona Antoniszyn-Klik, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych a także Dyrektor Wydziału Kultury UMWD, Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia Jacek Ossowski, dyrektorzy Poczty Polskiej - Piotr Dziadek i Maciej Szymczyk, dyrektorzy muzeów z Wrocławia i Dolnego Śląska, delegacja z PWPW, artyści graficy z PWPW, prezes polskiego Związku Filatelistów prof. Ludwik Malendowicz, filateliści i kolekcjonerzy, członkowie Wrocławskiego Stowarzyszenia Kolekcjonerów.
Kolejnym punktem będzie uroczyste otwarcie wystawy  „Filateliści - Wrocławianie i ich kolekcje w zbiorach Muzeum Poczty i Telekomunikacji”, której otwarcie nastąpi o godzinie 12:30.  Na wystawę tą składać się będą fragmenty zbiorów filatelistycznych trzech wrocławskich kolekcjonerów: Macieja Miszczaka, Adama Więcka i Tadeusza Nowego, przy czym kolekcja tego ostatniego prezentowana będzie szerokiej publiczności w Muzeum po raz pierwszy. Na wystawie pokazane zostaną unikatowe walory przedfilatelistyczne (listy z okresu od XVII do XIX wieku), listy ze stemplami poczty w Breslau czy przesyłki dokumentujące sposoby przewozu poczty.
Wśród wydawnictw znajdą się katalog do wystawy autorstwa Katarzyny Bischof - Rosiak, „Datowniki okolicznościowe 1998-1999” wydane przez Pocztę Polską a zestawione przez dr Stanisława Kwokę, znaczek personalizowany oraz datownik do wystawy.

Dopełnieniem obchodów jubileuszowych będzie wycieczka autokarowa do Brzegu. Wyjazd spod siedziby Muzeum planowany jest na godzinę 13:00.
W Brzegu odbędzie się uroczyste spotkanie filatelistów, pocztowców i muzealników. Pod opieką przewodników miejskich zaprosimy naszych gości i przyjaciół do zwiedzania Zamku Piastów Śląskich, zwanego „Śląskim Wawelem” - perły architektury renesansowej oraz renesansowego ratusza i barokowego kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Podczas pobytu w Zamku uczestnicy spotkania będą mogli obejrzeć wystawę filatelistyczną na temat historii Poczty Polskiej, spotkają się z Dyrektorem Zamku p. Pawłem Kozerskim oraz otrzymają pamiątkowy bon miejski z wizerunkiem Ignacego Paderewskiego wydany z okazji jubileuszu Muzeum przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Powrót do Wrocławia planowany jest na godzinę 18:00.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.