Otwarte serca sukcesem aukcji charytatywnej

Marianna Kasperczyk, | Utworzono: 2008-12-05 16:56 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

IV Doroczna Aukcja Charytatywna Kancelarii BSO Prawo & Podatki odbyła się wieczorem 4 grudnia 2008 r. w Sali Wielkiej Ratusza. Rozpoczął ją wspaniały występ Orkiestry Reprezentacyjnej Śląskiego Okręgu Wojskowego, która na wrocławskim Rynku dała popis kunsztu muzycznego.
Całkowity dochód z licytacji ponad 30 przekazanych przedmiotów - 145 tysięcy złotych - przekazano na rzecz dzieci - pacjentów Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu.

W tym roku zbieraliśmy pieniądze na separator komórkowy, który koniecznie trzeba wymienić w Klinice - mówi Krzysztof Bramorski, organizator Aukcji. Obecne urządzenie ma 15 lat i znajduje się w stanie „śmierci technicznej" - lada moment może przestać działać. Jego koszt to ponad 200 tys. złotych - cieszymy się będziemy mogli w dużym stopniu sfinansować jego zakup.

Szlachetny cel aukcji przyciągnął na nią tłum gości. Licznie stawili się na niej przedstawiciele świata biznesu i kultury. Swoją obecnością imprezę uświetnili goście honorowi uroczystości: prof. Jan Miodek oraz Arcybiskup Metropolita Wrocławski Marian Gołębiewski, który w żywiołowej przemowie do zebranych gości zaapelował o szczodre wspomożenie dzieci chorych na raka.

Nie zabrakło również innych przyjaciół Aukcji, m.in. Izabeli Skrybant - Dziewiątkowskiej i Wandy Ziembickiej.
Tegoroczna Aukcji stała się również okazją do nagrodzenia hojności i życzliwości osób, które od lat wspomagają Aukcję. Statuetki Krasnala Dobrodzieja odebrali z rąk mec. Krzysztofa Bramorskiego: Arcybiskup Metropolita Wrocławski Marian Gołębiewski, prof. Jan Miodek, Ali Dadressan, prezes Verity Development; Tadeusz Chodorowski, prezes Wrobis SA; Zuzanna Zimerman, prezes Franz Kamiński Waggonbau Polska sp. z o.o oraz Konrad Imiela, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol.
Wysokość kwot, pozyskanych w trakcie licytacji poszczególnych przedmiotów, przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Biorący udział w licytacji prześcigali się w bezinteresownej hojności, podbijając wielokrotnie zarówno ceny wywoławcze, jak i serca wszystkich zebranych osób - mówi mec. Krzysztof Bramorski.

I tak, fajka prof. Bronisława Geremka została sprzedana za 4 000 złotych, rzeźby: „Namiętność" Beaty Hołod-Zwolańskiej i „Magdalena" Stanisława Wysockiego osiągnęły kwotę 5 000 złotych każda, papeteria i pióro Prymasa Polski poszły pod młotek za 6 000 złotych. Dużym powodzeniem cieszyły się obrazy - za 10 000 złotych sprzedano zarówno ten podarowany przez Edwarda Dwurnika, jak i ikonę Matki Boskiej przekazaną przez Kardynała Henryka Gulbinowicza. Za 10 tys. wylicytowano również zegar podarowany przez Prezydenta Lecha Wałęsę. Kwotę 14 000 zł pozyskano za rękopisy dwóch wierszy oraz tomik opowiadań Tadeusza Różewicza. Najcenniejsza okazała się... gwasz na papierze „Kwiaty" Magdaleny Abakanowicz, która osiągnęła najwyższą na aukcji sumę 25 tysięcy złotych.

Przekonywująco i dowcipnie poprowadził licytację Konrad Imiela, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol. Wspomagali go autorzy licytowanych darów - Aleksander Rozenfeld, Stanisław Wysocki, prof. Jan miodek którzy osobiście prezentowali swoje upominki oraz opowiadali o ich historii. Ze wzruszeniem wysłuchaliśmy niepublikowanego dotąd wiersza Tadeusza Różewicza pt. „Tajemnica, która rośnie", który poeta napisał ku czci swego zmarłego niedawno syna. Przeczytała go synowa artysty, Małgorzata Różewicz.

W trakcie Aukcji ze swoim zespołem wystąpiła też słynna polska wokalistka, Martyna Jakubowicz.
Bardzo nas cieszy, że słynni artyści tak chętnie nam pomagają - wyznaje mec. Bramorski. Wsparcie osób równie popularnych, co wielkodusznych to dobry przykład na to, jak, będąc sławnym, pozostać wrażliwym i pomocnym - dodaje.

Wciąż trwa liczenie wszystkich środków przekazanych na rzecz pacjentów Kliniki prowadzonej przez prof. Alicję Chybicką. W dalszym ciągu wpływają datki na konto bankowe uruchomione specjalnie ten cel przez Fundację „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową" od darczyńców, którzy nie mogli przyjść na aukcję. Do tego dojdą pieniądze uzbierane ze sprzedanych cegiełek i skarbonki wystawionej w Ratuszu.

Organizatorem tego dorocznego przedsięwzięcia jest wrocławska Kancelaria BSO Prawo & Podatki, która już wielokrotnie prowadziła zbiórki pieniędzy na rzecz Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową". Wyniki finansowe Aukcji Charytatywnej Kancelarii BSO Prawo & Podatki są imponujące - 33 tys. złotych w 2005 roku, 55 tysięcy złotych w 2006 roku, ponad 160 tysięcy w roku 2007 i ponad 140 tys. w 2008 r. W sumie cztery ostatnie Aukcje przyniosły prawie 400 tysięcy złotych, w całości przeznaczonych na zakup specjalistycznej aparatury medycznej, w tym m.in. pulsoksymetry, pompy infuzyjne, łóżka rehabilitacyjne i reanimacyjne, najnowszej klasy analizator biochemiczny. Fundusze pozyskane z IV Dorocznej Aukcji Charytatywnej Kancelarii BSO Prawo & Podatki zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnego separatora komórkowego dla Klinik.
Do tej pory wsparcia Aukcjom Charytatywnym Kancelarii BSO Prawo & Podatki udzielili m.in.: Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska, Prymas Polski Józef Glemp, prof. Norman Davies, prof. Jan Miodek, Marek Krajewski, Andrzej Tylkowski, Tadeusz Różewicz i wielu innych.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama